Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.
I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.
– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.
– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.
Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.
– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden.
Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.
– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.
Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Sønderjyske slår FCM i sent drama
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
Pogba er lettet
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
Slut: FC København vinder intenst derby
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER