SIF-boss om transfers: Kan ikke sprænge banken

Silkeborg IF kommer ikke til at bruge mange penge på en stor Superliga-profil denne sommer, slår sportschef Jesper Stüker fast.



Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.

I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.

– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.

– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.

Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.

– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden. 

Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.

– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.

Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Spændende OB-nyhed

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De vil have Martin Braithwaite

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FC Midtjylland – FC København

Ikke set i 30 år

Medier fælder hård dom

– Jeg tror de vinder Superligaen

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Han virker frustreret!

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Stjernetransfer på plads alligevel

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hylder Nartey efter magisk debut

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen