Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.
I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.
– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.
– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.
Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.
– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden.
Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.
– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.
Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
OPTAKT