SIF-boss om transfers: Kan ikke sprænge banken

Silkeborg IF kommer ikke til at bruge mange penge på en stor Superliga-profil denne sommer, slår sportschef Jesper Stüker fast.



Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.

I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.

– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.

– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.

Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.

– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden. 

Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.

– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.

Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Viaplay hæver priserne

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Viaplay-boss langer ud efter AGF



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

‘Det er vigtigt for landsholdet’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Brian Riemer giver råd til storklub

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Højlund med helterolle for Napoli

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag