SIF-boss om transfers: Kan ikke sprænge banken

Silkeborg IF kommer ikke til at bruge mange penge på en stor Superliga-profil denne sommer, slår sportschef Jesper Stüker fast.



Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.

I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.

– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.

– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.

Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.

– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden. 

Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.

– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.

Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.





På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Laver aftale med Frederik Birk

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Han ender i Premier League

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Randers FC – FC København

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Silkeborg IF – OB

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Tottenham under stregen

Sønderjyske – Viborg FF

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Cooper gav hård og ærlig besked

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

AGF snubler i guldkampen