SIF-boss om transfers: Kan ikke sprænge banken

Silkeborg IF kommer ikke til at bruge mange penge på en stor Superliga-profil denne sommer, slår sportschef Jesper Stüker fast.



Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.

I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.

– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.

– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.

Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.

– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden. 

Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.

– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.

Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Stjerne peger på Højlund

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Blæst fuldstændig omkuld

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Bayern slår rekord i ny storsejr

Storroser dansk super-talent

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Laver aftale med Frederik Birk

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Silkeborg-comeback giver håb

Afviser mesterskabssnak

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation