SIF-boss om transfers: Kan ikke sprænge banken

Silkeborg IF kommer ikke til at bruge mange penge på en stor Superliga-profil denne sommer, slår sportschef Jesper Stüker fast.



Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.

I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.

– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.

– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.

Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.

– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden. 

Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.

– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.

Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Philip Billing tabte kæben

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kæmpe nyhed i udlandet

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Riemer melder stjerne klar

Helt på røven over Victor Froholdt

Klar besked til danske debutanter

Divisionsforeningen med markant udmelding

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Albert Rudé er færdig i Kolding

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Senegal har appelleret vild dom

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Av, FCK! Her er de værst af alle

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Klar tale: Han bør fyres nu

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!