Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.
I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.
– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.
– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.
Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.
– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden.
Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.
– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.
Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’