SIF-boss om transfers: Kan ikke sprænge banken

Silkeborg IF kommer ikke til at bruge mange penge på en stor Superliga-profil denne sommer, slår sportschef Jesper Stüker fast.



Silkeborg IF har solgt flere spillere for store millionbeløb de seneste år, men indtil videre har klubben holdt tilbage med de store investeringer i nye spillere.

I stedet har man holdt fast i at fokusere på egenudviklede spillere og spillere fra NordicBet Ligaen, og det kommer man til at fortsætte med. Det siger sportschef Jesper Stüker til TV3 i optakten til søndagens kamp mod FC Midtjylland.

– Jeg vil sige, at den økonomi, vi har gjort os fortjent til og har haft succes med, udspringer af en strategi, som hviler på egenudviklede spillere, men også det nye ben, vi har fået med for nogle år siden, som Vallys er eksemplet på – og også Carlsen, Pryts, Pyndt og kompagni. Så det er egentlig lidt af den vej.

– Men jeg vil så sige, at vi har løftet niveauet og loftet, i forhold til hvor meget vi så bruger på den type spillere. Nu henter vi profiler fra 1. division. Dengang var det måske ikke engang det, vi gjorde. Så vi har rent faktisk øget vores omkostninger meget, men vi har ikke sprængt banken, og det kommer vi ikke til i Silkeborg.

Stüker afviser, at det er en defensiv tilgang.

– Jeg tror, det er en balance, for vi satser rent faktisk. Jeg tror for eksempel, vi har øget vores lønomkostninger i den sportslige sektor de seneste tre år fra 30 til 45 millioner kroner. Så det er jo noget, vi synes, vi har gjort os fortjent til, og vi synes, det er en passende investering, og vi vil hele tiden gerne bygge på. Men det bliver ikke med de der syv meter-skridt fra den ene dag til den anden. 

Silkeborg-bossen fortæller desuden, at klubben ikke kommer til at sprænge banken for en stor Superliga-profil denne sommer.

– Jamen, jeg tror mere, det bliver nogle, der kan blive markante profiler. Igen, vi må også bare sige, at der hvor vi er i hierarkiet, kommer vi ikke til at kunne sprænge banken i forhold til en eller anden stor profil i Superligaen. Det har vi slet ikke et lønniveau eller transferbudget til at gøre. Vi tror meget på det andet, og at det er den måde, vi skal blive ved med at lykkes på.

Silkeborg IF har denne sommer hentet Andreas Pyndt, Jacob Pryts, Frederik Carlsen og Callum McCowatt i henholdsvis Brøndby, Fremad Amager, Hvidovre og FC Helsingør.





TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

– Vidste det ikke for tre dage siden!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Vild spådom om FC Midtjylland

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

OB – FC København

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Sønderjyske – AGF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby IF – Viborg FF

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

United overvejer disse fem managers

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Peter Kjær: Her er min bekymring

Manchester United – Aston Villa

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Markant transfermelding om Højlund

Barcelona – Sevilla

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler