Silkeborg-stopper jubler over spilletid: Har ventet på det hele livet
2017-05-18 17:44

Det bliver klubbens U19-træner, der skal afløse Anders Veller som A+ træner i SIF.

Til sommer forlader den tidligere Superliga-spiller Anders Veller rollen som A+ træner i SIF.

Det meddelte han onsdag, og allerede torsdag har Silkeborg IF fundet sin nye A+ træner.

Valget er fundet på den nuværende U19-træner Dennis Pedersen, der dermed stiger i graderne og overtager rollen, mens U19-holdet så i stedet lander i hænderne på 33-årige Thomas Loft Jensen, som i denne sæson har haft en rolle som U17-træner for Randers FC.

- Vi har rigtig godt fat i kernen i vores strategi, nemlig at føre talenter ind på vores 1. hold. Det skal vi holde fast i. Den sidste transition fra talent til spilletid er den sværeste og kræver et stærkt samarbejde omkring spillerne mellem trænerne i A-truppen og en A+ træner, som hele tiden har fingeren på pulsen med spillerne i denne fase. Med Dennis som omdrejningspunkt i denne vigtige rolle, har manager Peter Sørensen og jeg været sikre på at ramme plet, siger udviklingschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside og forklarer:

- Dennis besidder en meget stærk faglig kompetence og har både stor indsigt i, hvad spillerne skal kunne for at komme igennem nåleøjet, men ikke mindst erfaring i at bibringe dem de kompetencer, der er nødvendige. Samtidig vil Dennis i sin A+ rolle være en vigtig "træner-træner" for hele talentsektoren, hvor Dennis har en rolle som "head of coaching", hvilket vil sige, at han er ansvarlig for det faglige indhold i SIFs spilleruddannelse, og for at dette bliver praktiseret på bedste vis.

Om den kommende U17-træner siger han således.

- Thomas Loft Jensen er valgt til rollen som U19-cheftræner blandt en række af kandidater. Når valget er faldet på Thomas, skyldes det, at han har høstet god erfaring som træner i Hvidovre IF og Randers FC, og derudover har han haft et brændende ønske om at blive træner i SIF, da han gerne vil blive en dygtig træner ud fra det stærke koncept, der allerede eksisterer i Silkeborg IF.

Silkeborg blev det første hold i Superligaen, som gik på sommerferie, da klubben tirsdag røg ud af spillet om en playoff-kamp om Europa League med et samlet nederlag til OB.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvor god er Christian Eriksen lige nu?

SUPERLIGA-VIDEO