Silkeborg IF – AaB

Superligaen er gået på vinterpause, men Silkeborg og AaB fortsætter ufortrødent søndag med den første af to kvartfinaler i Oddset Pokalen



Kampfakta:

Kampstart: Søndag 15:30
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jens Maae
På TV: Viaplay Sport News

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Superligaen er strøget på vinterpause, men den danske klubfodbold kører videre lidt endnu med kvartfinaler i Oddset Pokalen.

På JYSK Park får vi et rent Superliga-match up, når de forsvarende pokalvindere Silkeborg søndag tager imod AaB til det første af to opgør om at spille sig i semifinalen.

Kent Nielsens mandskab har spillet et voldsomt stabilt efterår, hvor de sluttede af med ét sølle nederlag i de 10 sidste kampe. Den eneste anke er selvfølgelig, at hele otte af de 10 opgør endte uden vinder.

I forhold til forventningerne må Silkeborg dog siges at have gjort det fortræffeligt, og overvintrer da også lige akkurat i den øverste halvdel af Superligaen med kun fire point op til medaljer, mens de igen har begrundet håb om et pokaleventyr.

I årets sidste ligakamp lænede Klubben fra Søhøjlandet sig op af en vigtig sejr mod AGF, da Sonne åbnede ballet med tyve minutter igen, men symptomatisk for de seneste par måneder, måtte Silkeborg i sidste ende tage til takke med en pointdeler efter et klodset straffespark begået af Mads Freundlich.

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader.

AaB:

AaB sluttede Superliga-året af på nærmest Silkeborgsk manér med det ene kryds efter det andet.

Nordjyderne vandt ikke en eneste af de sidste syv kampe, men fik trods alt skrabet point til sig i fem af dem.

De få sejre betyder, at Menno Van Dams tropper nok godt kan skyde en hvid pil efter at blande sig i kampen om Mesterskabsspillet, og ret beset var det jo heller ikke målet for oprykkerne.

Til gengæld må der være fin tilfredshed med at overvintre hele syv point over nedrykningsstregen, og så skader det selvfølgelig ikke, hvis der kan komme lidt ekstra krydderi på sæsonen med et flot run her i Oddset Pokalen.

AaB sluttede af med et 1-0 nederlag ude mod Brøndby i årets sidste kamp, men var ikke langt fra point efter en flot anden halvleg, som var et udmærket bevis på, at nordjyderne har hævet bundniveauet markant over de sidste par måneder.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross

Dom:

Silkeborg sluttede året af med voldsomme otte krydser i de sidste 10 kampe, mens AaB sluttede af med fire krydser i de sidste fem.

Og når ja, seneste indbyrdes opgør fra slutningen af oktober endte med 1-1 på Aalborg Portland Park.

Det dufter med andre ord gevaldigt af uafgjort søndag eftermiddag, når de to hold nu mødes i den første af to kvartfinaler i Oddset Pokalen, hvor ingen af dem næppe satser hele butikken.

Dommen lyder på 1-1.

Spilforslag:

Oddset Pokalen

Dommer: Jens Maae

Søn 8. december kl. 15.30

Stream: Viaplay Sport News

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Unibet

Odds fra marts 6, 2026. Odds kan være ændret.

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

LIVE: ‘Det bliver spektakulært’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Bombe – Superliga-klub nævnes



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Mourinho tog røven på Zeca

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Deler nyt om fremtiden

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Jonas Schwartz lander nyt job

Nu svarer David Nielsen

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I svime over Filip Jørgensen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Dansk milliardær smider 75.000

Hjulmand vinder i Hamborg

Reagerer på Brøndby-bombe

Medie afslører møde med Deco

Dansk træner storroses

Tottenhams nedtur fortsætter

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Skal han på landsholdet, Riemer?