Silkeborg IF – AaB

Superligaen er gået på vinterpause, men Silkeborg og AaB fortsætter ufortrødent søndag med den første af to kvartfinaler i Oddset Pokalen



Kampfakta:

Kampstart: Søndag 15:30
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jens Maae
På TV: Viaplay Sport News

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Superligaen er strøget på vinterpause, men den danske klubfodbold kører videre lidt endnu med kvartfinaler i Oddset Pokalen.

På JYSK Park får vi et rent Superliga-match up, når de forsvarende pokalvindere Silkeborg søndag tager imod AaB til det første af to opgør om at spille sig i semifinalen.

Kent Nielsens mandskab har spillet et voldsomt stabilt efterår, hvor de sluttede af med ét sølle nederlag i de 10 sidste kampe. Den eneste anke er selvfølgelig, at hele otte af de 10 opgør endte uden vinder.

I forhold til forventningerne må Silkeborg dog siges at have gjort det fortræffeligt, og overvintrer da også lige akkurat i den øverste halvdel af Superligaen med kun fire point op til medaljer, mens de igen har begrundet håb om et pokaleventyr.

I årets sidste ligakamp lænede Klubben fra Søhøjlandet sig op af en vigtig sejr mod AGF, da Sonne åbnede ballet med tyve minutter igen, men symptomatisk for de seneste par måneder, måtte Silkeborg i sidste ende tage til takke med en pointdeler efter et klodset straffespark begået af Mads Freundlich.

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader.

AaB:

AaB sluttede Superliga-året af på nærmest Silkeborgsk manér med det ene kryds efter det andet.

Nordjyderne vandt ikke en eneste af de sidste syv kampe, men fik trods alt skrabet point til sig i fem af dem.

De få sejre betyder, at Menno Van Dams tropper nok godt kan skyde en hvid pil efter at blande sig i kampen om Mesterskabsspillet, og ret beset var det jo heller ikke målet for oprykkerne.

Til gengæld må der være fin tilfredshed med at overvintre hele syv point over nedrykningsstregen, og så skader det selvfølgelig ikke, hvis der kan komme lidt ekstra krydderi på sæsonen med et flot run her i Oddset Pokalen.

AaB sluttede af med et 1-0 nederlag ude mod Brøndby i årets sidste kamp, men var ikke langt fra point efter en flot anden halvleg, som var et udmærket bevis på, at nordjyderne har hævet bundniveauet markant over de sidste par måneder.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross

Dom:

Silkeborg sluttede året af med voldsomme otte krydser i de sidste 10 kampe, mens AaB sluttede af med fire krydser i de sidste fem.

Og når ja, seneste indbyrdes opgør fra slutningen af oktober endte med 1-1 på Aalborg Portland Park.

Det dufter med andre ord gevaldigt af uafgjort søndag eftermiddag, når de to hold nu mødes i den første af to kvartfinaler i Oddset Pokalen, hvor ingen af dem næppe satser hele butikken.

Dommen lyder på 1-1.

Spilforslag:

Oddset Pokalen

Dommer: Jens Maae

Søn 8. december kl. 15.30

Stream: Viaplay Sport News

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Unibet

Odds fra maj 1, 2026. Odds kan være ændret.

Ligatabel:

Seneste resultater





Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber




LIVE

LIVE: Her er Brøndbys startopstilling

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Delaney afslører dialog

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview