Silkeborg IF – AaB

Superligaen er gået på vinterpause, men Silkeborg og AaB fortsætter ufortrødent søndag med den første af to kvartfinaler i Oddset Pokalen



Kampfakta:

Kampstart: Søndag 15:30
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jens Maae
På TV: Viaplay Sport News

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Superligaen er strøget på vinterpause, men den danske klubfodbold kører videre lidt endnu med kvartfinaler i Oddset Pokalen.

På JYSK Park får vi et rent Superliga-match up, når de forsvarende pokalvindere Silkeborg søndag tager imod AaB til det første af to opgør om at spille sig i semifinalen.

Kent Nielsens mandskab har spillet et voldsomt stabilt efterår, hvor de sluttede af med ét sølle nederlag i de 10 sidste kampe. Den eneste anke er selvfølgelig, at hele otte af de 10 opgør endte uden vinder.

I forhold til forventningerne må Silkeborg dog siges at have gjort det fortræffeligt, og overvintrer da også lige akkurat i den øverste halvdel af Superligaen med kun fire point op til medaljer, mens de igen har begrundet håb om et pokaleventyr.

I årets sidste ligakamp lænede Klubben fra Søhøjlandet sig op af en vigtig sejr mod AGF, da Sonne åbnede ballet med tyve minutter igen, men symptomatisk for de seneste par måneder, måtte Silkeborg i sidste ende tage til takke med en pointdeler efter et klodset straffespark begået af Mads Freundlich.

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader.

AaB:

AaB sluttede Superliga-året af på nærmest Silkeborgsk manér med det ene kryds efter det andet.

Nordjyderne vandt ikke en eneste af de sidste syv kampe, men fik trods alt skrabet point til sig i fem af dem.

De få sejre betyder, at Menno Van Dams tropper nok godt kan skyde en hvid pil efter at blande sig i kampen om Mesterskabsspillet, og ret beset var det jo heller ikke målet for oprykkerne.

Til gengæld må der være fin tilfredshed med at overvintre hele syv point over nedrykningsstregen, og så skader det selvfølgelig ikke, hvis der kan komme lidt ekstra krydderi på sæsonen med et flot run her i Oddset Pokalen.

AaB sluttede af med et 1-0 nederlag ude mod Brøndby i årets sidste kamp, men var ikke langt fra point efter en flot anden halvleg, som var et udmærket bevis på, at nordjyderne har hævet bundniveauet markant over de sidste par måneder.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross

Dom:

Silkeborg sluttede året af med voldsomme otte krydser i de sidste 10 kampe, mens AaB sluttede af med fire krydser i de sidste fem.

Og når ja, seneste indbyrdes opgør fra slutningen af oktober endte med 1-1 på Aalborg Portland Park.

Det dufter med andre ord gevaldigt af uafgjort søndag eftermiddag, når de to hold nu mødes i den første af to kvartfinaler i Oddset Pokalen, hvor ingen af dem næppe satser hele butikken.

Dommen lyder på 1-1.

Spilforslag:

Oddset Pokalen

Dommer: Jens Maae

Søn 8. december kl. 15.30

Stream: Viaplay Sport News

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Unibet

Odds fra april 16, 2026. Odds kan være ændret.

Ligatabel:

Seneste resultater





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Harry Maguire ryger i skammekrogen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Hugo Ekitike misser VM

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Langer ud efter Peter Sørensen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Arsenal – Sporting CP

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Laver aftale med Frederik Birk

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Bayern München – Real Madrid

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!