Superliga
Dommer: Jonas Hansen
Søn 9. mar kl. 14.00
Stream: TV2 Sport
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.83
Odds fra februar 18, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens disciple fik den værst mulig start på forårssæsonen, da de hjemme på JYSK Park led et højst overraskende 1-0 nederlag til bundproppen Vejle.
Den dårlige start kom på bagkant af en skuffende afslutning på efteråret, hvor Silkeborg blot vandt én af de sidste 11 kampe.
Det der så småt lignende en begyndende krise, er lynhurtigt blevet lagt i graven, for i de to seneste kampe har hjemmeholdet været fyr og flamme.
Først blev Viborg nærmest kørt ud af banen med hele 4-1, mens det i sidste weekendens udekamp mod Sønderjyske ligeledes blev til en fortjent sejr. Denne gang på 3-1.
Silkeborg er altså vågnet op til dåd på det helt rigtige tidspunkt, og holder sig lige akkurat inde i top-seks inden grundspillets to sidste runder, som byder på modstand fra Lyngby og Brøndby.
Bliver klubben fra Søhøjlandet en del af mesterskabsspillet?
Sofus Berger og Fredrik Carlsen er fortsat ude, og så er Silkeborg nu også uden venstre back Andreas Poulsen, der er blevet skadet. Til gengæld er Jens Martin Gammelby retur, og han ventes at starte på højrebacken, mens Robin Østrøm så får chancen på venstre back.
Lyngby Boldklub:
Lyngby Boldklub er startet 2025 med et ubarmhjertigt kampprogram med modstand fra FC Midtjylland, Randers og Brøndby i de tre første kampe, men må siges at være kommet helskindet ud på den anden side.
Morten Karlsens mandskab har nemlig gjort det ganske glimrende i alle tre kampe, hvor især defensiven har set bomstærk ud.
I forårspremieren fik De Kongeblå mindre end fortjent ude mod FC Midtjylland med et snævert og lidt ufortjent nederlag, men i de to seneste kampe har den flotte fight og defensive robusthed til gengæld kastet point af sig mod både Randers og Brøndby.
Lyngby har blot vundet én kamp hele sæsonen, så selvom det selvfølgelig er ganske godtaget med to point i tre kampe mod hold fra toppen af Superligaen, så skal der snart en sejr til for for alvor at lægge pres på Sønderjyske over nedrykningsstregen.
Defensiven er den bedste af alle hold i den nederste halvdel, men når man scorer så få mål som Lyngby, er det alligevel svært at vinde fodboldkampe.
På Brøndby Stadion fik gæsterne dog endelig hul på målbylden med en scoring fra gode, gamle Gytkjær, så måske de værste scoringskvaler snart er bag dem?
Tobias Storm, Baptiste Rolland og Nikolai Baden er ude med skader, og Leon Klassen er i karantæne. Til gengæld er Brian Hamalainen tilbage i kamptruppen.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Leon Klassen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Gammelby, Rödin, Busch, Østrøm – Larsen, Mattsson, Andersen – Klynge, Adamsen, Bakiz
Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Lissens, Andersson – Hebo, Langhoff, Winther – Magnusson, Cornelius, Amon
Dom:
Silkeborg har tanket selvtillid med to sejre i rap og hele syv scoringer.
Søndag gælder det dog en modstander, som kommer til at gå anderledes defensivt og kompakt til værks. Præcis som mod Vejle i forårspremieren, hvor Kent Nielsens tropper tabte med 1-0 efter en bleg offensiv indsats.
Lyngby har allerede holdt flere af Superligaens tophold fornemt fra fadet i 2025 med 1-0, 0-0 og 1-1 mod FCM, Randers og Brøndby, og en lignende tæt affære virker sandsynlig søndag eftermiddag på JYSK Park.
Dommen lyder på 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 18, 2026 09:11 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Choktransfer?
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Medie peger på FC København
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Forlænger med stortalent
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT