Superliga
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
Søn 6. april kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 2.02
Odds fra april 12, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Silkeborg var til den bitre ende del af den uhyre tætte kamp om pladserne i Superligaens mesterskabsspil, men endte med at trække det korte strå på dårligere målscore end Brøndby, som de ellers havde langt ude i tovene i grundspillets sidste runde med føringer på både 1-0 og 2-1 på Brøndby Stadion.
Det endelige resultat på 2-2 sendte Kent Nielsens tropper i nedrykningsspillet, hvor den resterende del af sæsonen kommer til at handle om at bibeholde den aktuelle syvendeplads, som giver en playoff-kamp om europæisk deltagelse til næste sæson.
Klubben fra Søhøjlandet vil være favoritter i de fleste kampe i resten af sæsonen, men netop favoritrollen har de haft svært ved at leve op til i 2025.
De tre hidtidige nederlag i foråret har nemlig været mod rækkens tre nederste hold, Vejle, Lyngby og Sønderjyske.
Silkeborg virker ikke til at have det videre godt, når de ene og alene skal stå for initiativet i kampene, og det giver problemer mod Superligaens mere lavtstående bundhold.
Bundholdskomplekset og Viborgs opblomstring gør, at værterne er i overhængende fare for at glippe syvendepladsen med blot et enkelt point ned til midtjyderne på ottendepladsen.
Til opgøret er Silkeborg IF uden Mads Freundlich, Andreas Poulsen, Fredrik Carlsen og Alexander Priesborg Madsen.
Lyngby Boldklub:
Noget tyder på, at Lyngby også trives langt bedre i rollen som underdog end når de en sjælden gang imellem indtager favoritværdigheden.
De Kongeblå sluttede grundspillet af med et benhårdt kampprogram med modstand fra FC Midtjylland, Randers, Brøndby, Silkeborg og FC Nordsjælland, men slap højst overraskende afsted med skindet på næsen. Og mere til.
I hele fire af de fem kampe hev Morten Karlsens tropper nemlig point i land, og vandt sågar begge de to sidste kampe mod Silkeborg og FC Nordsjælland. En flot pointhøst, som sørgede for, at de var over nedrykningsstregen inden nedrykningsspillets første runde.
I sidste weekend var Lyngby så favoritter for første gang i 2025 i bundbraget mod Vejle hjemme i egen hule, og her kunne de pudsigt nok ikke indfri forventningerne.
Gæsterne har det klart bedst, når de kan stille sig dybt tilbage i de tætte kæder og lukrere på omstillinger, mens nederlaget på 2-1 til Vejle understregede, at de omvendt har det svært, når de skal frem at jagte.
Inden nedrykningsspillets anden runde er Lyngby tilbage under stregen med to point op til Sønderjyske.
Brian Hamalainen, Baptiste Rolland, Tobias Storm, Jonathan Amon og Nikolai Baden er alle ude.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Gammelby – Larsen, Mattsson, Andersen – Klynge, Adamsen, Bakiz
Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Thelander, Lissens – Hebo, Winther, Langhoff – Magnusson, Gytkjær, Cornelius
Dom:
Hverken Silkeborg eller Lyngby har det særlig godt i favoritrollen.
Det viser sig også i de seneste tre indbyrdes opgør, hvor gæsterne har hentet flotte syv point i rollen som underdog.
Der er ingen tvivl om, at Silkeborg har mest kvalitet af de to hold, men Lyngbys bastante defensiv har det med at give Klubben fra Søhøjlandet problemer, og derfor tyder det på, at vi har endnu en tæt affære i vente på JYSK Park.
For lige under en måned siden vandt Lyngby 1-0 på samme bane, og det virker også som et sandsynligt resultat denne gang.
Dommen lyder på endnu en overraskende og snæver sejr til gæsterne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 12, 2026 21:41 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC København med overtidssejr over Randers
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Bayern slår rekord i ny storsejr
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Tottenham under stregen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Silkeborg-comeback giver håb
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT