Silkeborg IF – Lyngby Boldklub

Silkeborg glippede lige akkurat mesterskabsspillet og med et nederlag til Sønderjyske i sidste weekend er syvendepladsen nu også i fare. Stempler Kent Nielsen og co. tilbage mod Lyngby?



Superliga

Dommer: Simon Duerlund Rasmussen

Søn 6. april kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Under 2.5 mål

Odds 2.02

Spil hos Unibet

Odds fra marts 26, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Silkeborg var til den bitre ende del af den uhyre tætte kamp om pladserne i Superligaens mesterskabsspil, men endte med at trække det korte strå på dårligere målscore end Brøndby, som de ellers havde langt ude i tovene i grundspillets sidste runde med føringer på både 1-0 og 2-1 på Brøndby Stadion.

Det endelige resultat på 2-2 sendte Kent Nielsens tropper i nedrykningsspillet, hvor den resterende del af sæsonen kommer til at handle om at bibeholde den aktuelle syvendeplads, som giver en playoff-kamp om europæisk deltagelse til næste sæson.

Klubben fra Søhøjlandet vil være favoritter i de fleste kampe i resten af sæsonen, men netop favoritrollen har de haft svært ved at leve op til i 2025.

De tre hidtidige nederlag i foråret har nemlig været mod rækkens tre nederste hold, Vejle, Lyngby og Sønderjyske.

Silkeborg virker ikke til at have det videre godt, når de ene og alene skal stå for initiativet i kampene, og det giver problemer mod Superligaens mere lavtstående bundhold.

Bundholdskomplekset og Viborgs opblomstring gør, at værterne er i overhængende fare for at glippe syvendepladsen med blot et enkelt point ned til midtjyderne på ottendepladsen.

Til opgøret er Silkeborg IF uden Mads Freundlich, Andreas Poulsen, Fredrik Carlsen og Alexander Priesborg Madsen.

Lyngby Boldklub:

Noget tyder på, at Lyngby også trives langt bedre i rollen som underdog end når de en sjælden gang imellem indtager favoritværdigheden.

De Kongeblå sluttede grundspillet af med et benhårdt kampprogram med modstand fra FC Midtjylland, Randers, Brøndby, Silkeborg og FC Nordsjælland, men slap højst overraskende afsted med skindet på næsen. Og mere til.

I hele fire af de fem kampe hev Morten Karlsens tropper nemlig point i land, og vandt sågar begge de to sidste kampe mod Silkeborg og FC Nordsjælland. En flot pointhøst, som sørgede for, at de var over nedrykningsstregen inden nedrykningsspillets første runde.

I sidste weekend var Lyngby så favoritter for første gang i 2025 i bundbraget mod Vejle hjemme i egen hule, og her kunne de pudsigt nok ikke indfri forventningerne.

Gæsterne har det klart bedst, når de kan stille sig dybt tilbage i de tætte kæder og lukrere på omstillinger, mens nederlaget på 2-1 til Vejle understregede, at de omvendt har det svært, når de skal frem at jagte.

Inden nedrykningsspillets anden runde er Lyngby tilbage under stregen med to point op til Sønderjyske.

Brian Hamalainen, Baptiste Rolland, Tobias Storm, Jonathan Amon og Nikolai Baden er alle ude.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Gammelby – Larsen, Mattsson, Andersen – Klynge, Adamsen, Bakiz

Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Thelander, Lissens – Hebo, Winther, Langhoff – Magnusson, Gytkjær, Cornelius

Dom:

Hverken Silkeborg eller Lyngby har det særlig godt i favoritrollen.

Det viser sig også i de seneste tre indbyrdes opgør, hvor gæsterne har hentet flotte syv point i rollen som underdog.

Der er ingen tvivl om, at Silkeborg har mest kvalitet af de to hold, men Lyngbys bastante defensiv har det med at give Klubben fra Søhøjlandet problemer, og derfor tyder det på, at vi har endnu en tæt affære i vente på JYSK Park.

For lige under en måned siden vandt Lyngby 1-0 på samme bane, og det virker også som et sandsynligt resultat denne gang.

Dommen lyder på endnu en overraskende og snæver sejr til gæsterne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 26, 2026 04:56 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Danmark – Nordmakedonien

Philip Billing tabte kæben

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Det er Neestrups tre største fejl

Riemer melder stjerne klar

Sigter 32 personer for matchfixing

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Helt på røven over Victor Froholdt

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Klar besked til danske debutanter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Han ville være guf for større Superliga-klubber

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Victor Froholdt undviger FC København-misere

FCK-talenter ydmyger Brøndby

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Senegal har appelleret vild dom

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg