Silkeborg IF – OB

Silkeborg IF tager mod oprykkerne fra OB i Superligaens 8. runde. Værterne ligger til nedrykning med bare seks point, mens fynboerne er en smule bedre på 9. pladsen med otte point.



Superliga

Dommer: J. Kehlet

Søndag 14. september kl. 18.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3,90

Spil hos Cashpoint

Odds fra februar 8, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Kamppausen var helt sikkert meget velkommen i Silkeborg, der har haft svært ved at finde fødderne i denne sæson. To sejre og fem nederlag har mandskabet hentet, og derfor er de næstsidst i Superligaen efter syv runder. 

De måtte tidligt i transfervinduet sige tårevædet farvel til profilen Anders Klynge, og i slutningen af vinduet røg så endnu en mangeårig profil, da Pelle Mattsson rejste til Norwich i Championship.

Det var i Championship, at Silkeborg forsøgte at finde en løsning tidligere på sommeren, da de hentede Rami Al Hajj, men svenskeren med fortid i OB har ikke været i omdrejninger endnu. 

Dét kan 14 dages kamppause måske have hjulpet på, og træner Kent Nielsen har så også fået tid til at arbejde med to sene tilføjelser i form af Benjamin Clemmensen til defensiven og Villads Westh på midtbanen. 

Den rutinerede træner er i hvert fald kendt for at arbejde med, hvad han har frem for at klage over, hvad han ikke har. 

Silkeborg var uden Alexander Madsen, Alexander Busch, Pontus Rödin, Sofus Berger og Younes Bakiz, da de i landskampspausen slog Middelfart 2-1 i DBU Pokalen. De to sidstnævnte er tilbage i truppen mod OB.

OB:

Målene vælter ind hos OB. 18 gange har oprykkerne indkasseret i sæsonens første syv kampe, hvor de selv har scoret 12. 

Med mere end fire mål per kamp og flertallet i eget net har OB forsøgt at polstre defensiven med midtbanemanden Ouedraogo, der formentlig er med fra start søndag i Silkeborg, hvor Max Ejdum er meget, meget tvivlsom. 

Fynboerne har kun hentet ét point i deres seneste tre ligakampe, men de kan glæde sig over, at de ikke har tabt i deres seneste fire kampe på kunstgræsset i Silkeborg.

Det er blevet til to fynske sejre og to uafgjorte med en samlet score i OBs favør på 4-2. Det er bare 1,5 mål per kamp.

1,5 mål i snit lyder af frygtelig lidt, når vi tager med i betragtning, at det er Superligaens to mest gavmilde forsvar, der brager sammen. 

Jakob Bonde er ude for fynboerne med en knæskade, mens Viljar Myhra fik comeback i pokalkampen mod Kalundborg men igen var ude af truppen, da OB tabte til FCN i Superligaen. 

Max Ejdum forventes at sidde ude med en skade, der har generet ham i de afsluttende træninger i denne uge.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Freundlich, Nielsen – McCowatt, Adamsen, Al Hajj

OB: (3-4-1-2): Sander – Bürgy, Askou, Bojang – Owusu, Falk, Ouedraogo, Sørensen – Arp – Ganaus, Grot

Dom:

I hele sidste sæson gik Silkeborg fra banen uden at score fire gange i 32 forsøg. 

Efter bare syv runder i denne sæson er de allerede fire gange gået målløse fra kamp. 

Dét understreger måske nok, at udfordringerne ikke kun er den gavmilde defensiv men også en usædvanligt tam offensiv trods Tonni Topscorers fire pletskud. 

Historien siger måske en målfattig omgang, men begge hold vil frem på banen, og begge hold har svært ved at forsvare solidt. 

Dommen bliver derfor, at det slutter 2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 8, 2026 08:46 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

– Det skriger til himlen i Brøndby!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC Midtjylland – FC København

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona trækker sig fra turnering

AGF og OB var enige om at spille søndag

Silkeborg IF – Viborg FF

Tæt på utrolig kamprekord

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Ny kæmpe nedtur for Frank

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne