Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Silkeborg IF får søndag besøg af Vejle Boldklub i Superligaen i en decideret bundgyser mellem rækkens nummer 10 og 12.



Superliga

Dommer: J. Maae

Søndag 28. september kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Silkeborg IF vinder

Odds 2,10

Spil hos Betano

Odds fra november 25, 2025. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Silkeborg IF har været i pokalfinalen de seneste to sæsoner, og de vandt seneste sæsons europæiske playoffkamp, så der er god bund i mandskabet fra Søhøjlandet. 

Det har bare været svært at få øje på i denne sæsons første ni kampe i Superligaen, hvor det er blevet til tre sejre og fem nederlag og rækkens næstringeste defensiv med 20 indkasserede mål. 

Der er dog piblet små tegn på bedring frem hos Silkeborg, og de har ikke tabt i deres to seneste ligakampe, hvor de har slået OB og delt med mestrene fra FCK i Parken. 

Sideløbende er det blevet til sejre i to kampe i DBU Pokalen, hvor klubben altså kan være på vej mod et imponerende hattrick, hvis de endnu engang når finalen. 

Foreløbig er de klar til 4. runde, hvor de i slutningen af oktober møder FC Midtjylland i Herning. Det er noget af en opgave. 

Først gælder det Vejle Boldklub, og træner Kent Nielsen vil formentlig glæde sig over, at hans offensive muligheder hele tiden udvider sig med Tonni Topscorer i målform, Callum McCowatt med et hattrick i Parken senest, og de to kreatører, Bakiz og Al Hajj, der – langsomt – nærmer sig kampformen.

Jeppe Andersen måtte trækkes fra truppen i Parken i seneste runde med en skade, og han kan så se på fra sidelinjen sammen med den skadede trio Pontus Rödin, Alexander Busch og Alexander Madsen.

Vejle Boldklub:

Vejle fik en sjælden sejr, da de onsdag besejrede Holbæk fra 3. division med 3-2 i DBU Pokalen. 

Men det holdt hårdt, for Chiakha brændte et straffe undervejs, og holbækkerne førte 2-1, da der manglede fem minutter af opgøret. 

To mål i slutfasen sikrede dog Vejle-sejr, og de har fået en fin lodtrækning i 4. runde, hvor de på udebane møder IF Lyseng, der er helt uden point efter otte runder i 3. division.

Vejle har ikke vundet i de seneste seks kampe i Superligaen, men efter nederlag i de fire første er det vel et lille fremskridt, at de i de to seneste har delt med Fredericia og Sønderjyske.

Christian Sørensen var helt ude af kamptruppen i Vejles seneste kamp, men det skyldtes ikke en skade, for træner Prelec angav taktiske årsager til fraværet, så mon ikke Sørensen igen er klar til kamp? 

Kvartetten Damian Van Bruggen, Lundrim Hetemi, Jelle Duijn og Anders K. Jacobsen har siddet ude i en rum tid hos vejlenserne.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Freundlich, Nielsen – Al Hajj, Adamsen, McCowatt

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Gundelund, Velkov, Nielsen, Sørensen – Vestergård, Lauritsen, Hjulsager – Gammelgaard, Chiakha, Duelund

Dom:

I seneste sæson bed Vejle flot fra sig på kunstgræsset i Silkeborg, for de tabte ikke i deres to besøg på JYSK Park. De vandt 1-0 i den ene og delte 1-1 i den anden. 

Dét ser svært ud med en gentagelse her, for vejlenserne ser ikke ud til at forbedre sig meget fra kamp til kamp. 

Det gør Silkeborg omvendt, og den tøvende start viser sig langsomt at være et misvisende billede af holdets kvalitet, som nu folder sig ud. 

Derfor er de også favoritter mod Vejle, og dommen lyder, at Silkeborg sikrer sig en klar sejr på 3-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated november 25, 2025 22:45 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Voldsomt transferønske til FCK

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Lerager taler ud om FCK-brud

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ajax skraber bunden i Champions League

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City