Næ, næ, næ, næ, det må man ikke.
Langt de fleste klubber har en drøm om, at de kan komme med i en af Europas tre store turneringer.
For Silkeborg gælder det igen, at de har den gyldne mulighed i denne sæson for tredje gang på fire år.
Der er bare lige det problem, at klubben fra Søhøjlandet i december blev købt af Trivela Group, der også ejer Walsall og Drogheda United. Sidstnævnte skal i løbet af sommeren træde ind i Conference League, da de er forsvarende irske pokalmestre, men det kan de formentlig glemme alt om, såfremt Kent Nielsens mandskab ender i den turnering. Da UEFA ikke tillader, at hold med samme ejerskab i udgangspunktet spiller i samme turnering.
– Vi er fuldt opmærksomme på den problemstilling, eller det er Trivela Group. I år er det et irsk problem, hvis situationen opstår, så er det Silkeborg, der står forrest, fordi det har noget at gøre med, hvor man endte i den nationale turnering, men jeg ved, at Trivela arbejder på at finde en løsning, hvis det ender sådan, men det er ikke et problem for Silkeborg, siger administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, i et interview til Tipsbladet.
Silkeborg har to muligheder for at ende i Conference League efter sommerferien:
Bliver de pokalmestre, træder de ind i Europa League, men fejler de der, så dumper de ned i Conference League, og lykkes de ikke med at vinde over FC København, så har de deres anden mulighed ved at slå Randers i Superliga play-off søndag.
Det er tidligere lykkedes for Red Bull at overbevise UEFA om, at de gerne måtte have både Salzburg og Leipzig med i samme turnering, men det er ikke sikkert, at Trivela Group kan lykkes med det samme. Selvom det ville være en træls situation for Drogheda United med et eventuelt farvel til deres europæiske drøm.
– I Silkeborg, der arbejder vi for at gøre det bedst muligt for Silkeborg IF, og vi vil selvfølgelig rigtig gerne vinde pokalfinalen. Hvis det ikke lykkes, vil vi gerne vinde over Randers på søndag.
– Vi er sat i verden for at varetage Silkeborg IFs interesser, og det er, hvad vi gør.
Er det fair, at UEFA ikke vil have to klubber med samme ejerskab i samme turnering?
0 Votes
Det kan blive et problem i fremtiden
Silkeborg står med de bedste kort på hånden til sommer, hvis de skulle ende i Conference League, og de kan glæde sig over, at man i Irland spiller en turnering, der følger kalenderåret, da Drogheda har sat kursen mod medaljer i indeværende sæson.
– Hvis man skal være lidt kynisk, så er det frivilligt, om man vil stille op i UEFAs turneringer. Vælger man at gøre det, må man gøre det med udgangspunkt i deres regler, så det er sådan, det er.
– Vi er også opmærksomme på, at den skærpede tilgang fra UEFAs side giver nogle overvejelser. I år er det ikke et Silkeborg-problem, men det kan det blive en anden gang. Den lidt nye vinkel er, at placeringen i den nationale liga spiller ind, og der er en reel risiko. Vi sluttede højere end Drogheda gjorde i deres turnering før jul. Det gør, at der ikke er meget tvivl om, hvem der skal deltage, hvis vi begge kvalificerer os. Det kan være en anden situation næste gang, og det er vi nødt til at finde en løsning på, siger Kent Madsen afslutningsvis.
Hvordan det hele ender, bliver afgjort torsdag eller søndag i denne uge, hvor Silkeborg skal i ilden mod FC København og muligvis Randers FC.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Interessen er eksploderet på grund af FC København
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
