Det er jo ikke, fordi det er koldt i Danmark lige nu. I Silkeborg er temperaturen aktuelt tre grader. Men sammenligner man den danske temperatur helt generelt, er det et faktum, at det er koldere i Danmark om vinteren, end det er i Portugal.
I Portugal er vinteren ofte lun, fordi landet ligger så sydligt i Europa, og derfor har det også været noget, som den portugisiske forsvarsspiller Pedro Ganchas, der i sommer skiftede til Silkeborg IF, har skullet vænne sig til.
Det fortæller han i et stort interview med det portugisiske medie Maisfutebol.
– Det har været en god oplevelse (at komme til Danmark), selv om det er anderledes. Jeg har aldrig haft en vinterpause før, og det ændrer på sæsonens rutiner. Dagligdagslivet i Danmark er anderledes fra Portugal. København er som by meget lig Europa, stor og anderledes end Silkeborg. Danskerne har en indadvendt kultur og fokuser på lokal handel, så København er en undtagelse.
– Dette land har en anderledes arbejdsrytme, fordi de starter og slutter tidligt – det er en dynamik, der også er påvirket af kulden og mængden af sollys, siger Pedro Ganchas og forklarer om minusgraderne i Danmark:
– Det er en udfordring for mig, og på et sportsligt niveau kræver det andre ting, og det kan derfor ikke sammenlignes med Portugal. Det føltes som et chok for mig, da jeg vendte tilbage til sæsonen (efter vinterpausen, red.). Derfor skal jeg også passe på mig selv, når jeg forbereder mig til træning i forhold til mængden af tøj, jeg har på.
Pedro Ganchas har et meget godt øje til den danske fodboldkultur.
– Det er en liga, der er på vej frem, og jeg var meget overrasket over kvaliteten og intensiteten. Supporten og den måde, der rejses til kampene på, er også anderledes. Det er en fredelig kultur, og de går til fodbold for fornøjelsens skyld. Det er både børn og voksne.
– I Portugal støtter mange mennesker ikke deres hjembyklub, men foretrækker de store klubber. Ikke her.
– Det er også derfor, at der er mange stadioner rundt om i Danmark, som er fyldte, uanset modstander og tidspunktet i sæsonen. Der er en lokalkultur, siger Pedro Ganchas.
Flere spillere har de senere år – enten direkte eller via mellemveje – taget skridtet til større klubber i Portugal som Benfica og Sporting CP. Og Pedro Ganchas tror, at flere fremover kan i fodsporene på spillere som Andreas Schjelderup.
– Det er svært at garantere, at det kommer til at ske, for det er en anderledes kultur i Danmark end den, man oplever i Portugal. Men både teknisk og fysisk er der mange spillere i Danmark som i Portugal. Det har overrasket mig.
– Når de rejser ud, vil det selvfølgelig afhænge af deres evne til at tilpasse sig til et mere taktisk spil uden så mange omstillinger. Det, vi ser i denne liga, er, at der vil blive ved med at komme talenter, der kan være i stand til at tage skridtet, siger Silkeborg-spilleren.
Pedro Ganchas har indledt foråret med en skade – i efteråret spillede han alle 17 Superliga-kampe.
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise