Silkeborg-profil: Det har været et chok for mig

Silkeborg-forsvareren Pedro Ganchas er i gang med sin første sæson i dansk fodbold, og det er især det kolde klima, der har overrasket.



Det er jo ikke, fordi det er koldt i Danmark lige nu. I Silkeborg er temperaturen aktuelt tre grader. Men sammenligner man den danske temperatur helt generelt, er det et faktum, at det er koldere i Danmark om vinteren, end det er i Portugal.

I Portugal er vinteren ofte lun, fordi landet ligger så sydligt i Europa, og derfor har det også været noget, som den portugisiske forsvarsspiller Pedro Ganchas, der i sommer skiftede til Silkeborg IF, har skullet vænne sig til.

Det fortæller han i et stort interview med det portugisiske medie Maisfutebol.

– Det har været en god oplevelse (at komme til Danmark), selv om det er anderledes. Jeg har aldrig haft en vinterpause før, og det ændrer på sæsonens rutiner. Dagligdagslivet i Danmark er anderledes fra Portugal. København er som by meget lig Europa, stor og anderledes end Silkeborg. Danskerne har en indadvendt kultur og fokuser på lokal handel, så København er en undtagelse.

– Dette land har en anderledes arbejdsrytme, fordi de starter og slutter tidligt – det er en dynamik, der også er påvirket af kulden og mængden af sollys, siger Pedro Ganchas og forklarer om minusgraderne i Danmark:

– Det er en udfordring for mig, og på et sportsligt niveau kræver det andre ting, og det kan derfor ikke sammenlignes med Portugal. Det føltes som et chok for mig, da jeg vendte tilbage til sæsonen (efter vinterpausen, red.). Derfor skal jeg også passe på mig selv, når jeg forbereder mig til træning i forhold til mængden af tøj, jeg har på.

Pedro Ganchas har et meget godt øje til den danske fodboldkultur.

– Det er en liga, der er på vej frem, og jeg var meget overrasket over kvaliteten og intensiteten. Supporten og den måde, der rejses til kampene på, er også anderledes. Det er en fredelig kultur, og de går til fodbold for fornøjelsens skyld. Det er både børn og voksne.

– I Portugal støtter mange mennesker ikke deres hjembyklub, men foretrækker de store klubber. Ikke her.

– Det er også derfor, at der er mange stadioner rundt om i Danmark, som er fyldte, uanset modstander og tidspunktet i sæsonen. Der er en lokalkultur, siger Pedro Ganchas.

Flere spillere har de senere år – enten direkte eller via mellemveje – taget skridtet til større klubber i Portugal som Benfica og Sporting CP. Og Pedro Ganchas tror, at flere fremover kan i fodsporene på spillere som Andreas Schjelderup.

– Det er svært at garantere, at det kommer til at ske, for det er en anderledes kultur i Danmark end den, man oplever i Portugal. Men både teknisk og fysisk er der mange spillere i Danmark som i Portugal. Det har overrasket mig.

– Når de rejser ud, vil det selvfølgelig afhænge af deres evne til at tilpasse sig til et mere taktisk spil uden så mange omstillinger. Det, vi ser i denne liga, er, at der vil blive ved med at komme talenter, der kan være i stand til at tage skridtet, siger Silkeborg-spilleren.

Pedro Ganchas har indledt foråret med en skade – i efteråret spillede han alle 17 Superliga-kampe.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Langer ud efter trænerlegende

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Det må for alt i verden ikke ske!

I chok over Manchester United



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Køber engelsk klub

Skræmmende Chido Obi-scener

Arne Slot dybt frustreret

Nu er Dreyer historisk



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– Det vil jeg aldrig gøre!

‘Han tisser isterninger’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Burde have lukket langt tidligere!

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Mål i begge ender i Brighton

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på