Silkeborg-profil: Det har været et chok for mig

Silkeborg-forsvareren Pedro Ganchas er i gang med sin første sæson i dansk fodbold, og det er især det kolde klima, der har overrasket.



Det er jo ikke, fordi det er koldt i Danmark lige nu. I Silkeborg er temperaturen aktuelt tre grader. Men sammenligner man den danske temperatur helt generelt, er det et faktum, at det er koldere i Danmark om vinteren, end det er i Portugal.

I Portugal er vinteren ofte lun, fordi landet ligger så sydligt i Europa, og derfor har det også været noget, som den portugisiske forsvarsspiller Pedro Ganchas, der i sommer skiftede til Silkeborg IF, har skullet vænne sig til.

Det fortæller han i et stort interview med det portugisiske medie Maisfutebol.

– Det har været en god oplevelse (at komme til Danmark), selv om det er anderledes. Jeg har aldrig haft en vinterpause før, og det ændrer på sæsonens rutiner. Dagligdagslivet i Danmark er anderledes fra Portugal. København er som by meget lig Europa, stor og anderledes end Silkeborg. Danskerne har en indadvendt kultur og fokuser på lokal handel, så København er en undtagelse.

– Dette land har en anderledes arbejdsrytme, fordi de starter og slutter tidligt – det er en dynamik, der også er påvirket af kulden og mængden af sollys, siger Pedro Ganchas og forklarer om minusgraderne i Danmark:

– Det er en udfordring for mig, og på et sportsligt niveau kræver det andre ting, og det kan derfor ikke sammenlignes med Portugal. Det føltes som et chok for mig, da jeg vendte tilbage til sæsonen (efter vinterpausen, red.). Derfor skal jeg også passe på mig selv, når jeg forbereder mig til træning i forhold til mængden af tøj, jeg har på.

Pedro Ganchas har et meget godt øje til den danske fodboldkultur.

– Det er en liga, der er på vej frem, og jeg var meget overrasket over kvaliteten og intensiteten. Supporten og den måde, der rejses til kampene på, er også anderledes. Det er en fredelig kultur, og de går til fodbold for fornøjelsens skyld. Det er både børn og voksne.

– I Portugal støtter mange mennesker ikke deres hjembyklub, men foretrækker de store klubber. Ikke her.

– Det er også derfor, at der er mange stadioner rundt om i Danmark, som er fyldte, uanset modstander og tidspunktet i sæsonen. Der er en lokalkultur, siger Pedro Ganchas.

Flere spillere har de senere år – enten direkte eller via mellemveje – taget skridtet til større klubber i Portugal som Benfica og Sporting CP. Og Pedro Ganchas tror, at flere fremover kan i fodsporene på spillere som Andreas Schjelderup.

– Det er svært at garantere, at det kommer til at ske, for det er en anderledes kultur i Danmark end den, man oplever i Portugal. Men både teknisk og fysisk er der mange spillere i Danmark som i Portugal. Det har overrasket mig.

– Når de rejser ud, vil det selvfølgelig afhænge af deres evne til at tilpasse sig til et mere taktisk spil uden så mange omstillinger. Det, vi ser i denne liga, er, at der vil blive ved med at komme talenter, der kan være i stand til at tage skridtet, siger Silkeborg-spilleren.

Pedro Ganchas har indledt foråret med en skade – i efteråret spillede han alle 17 Superliga-kampe.






Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark




LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent