SIF blæser til angreb i Europa

Skal Silkeborg gøre sig gældende i Conference League, kræver det point i de næste kampe mod rumænske FCSB.



Hvis Silkeborg stadig vil være med i kampen om de to pladser, der giver avancement fra gruppe B i Conference League, kræver det formentlig en sejr i torsdagens hjemmekamp mod Rumænske FCSB, det tidligere Steaua Bukarest.

Silkeborg er nemlig uden point efter de første to kampe, der har resulteret i knebne nederlag efter tætte opgør mod Anderlecht og West Ham.

– Det er en vigtig kamp, som vi måske er nødt til at vinde. Vi skal nok have mindst fire point i de næste to kampe mod Bukarest for at komme videre, sagde topscorer Nicklas Helenius på onsdagens pressemøde.

– Men vi ved også, vi er det lille hold, og vi har stor respekt for modstanderen. Vi har fået vist, hvem vi er i de første kampe, som har været lige. Vi kunne have fået point mod West Ham, men havde ikke heldet, fortsætter han.

FCSB har fået en forfærdelig start på sæsonen i den rumænske liga, hvor holdet blot ligger nummer 11, men i Conference League hentede man point hjemme mod Anderlecht og førte med 1-0 ude mod West Ham indtil midtvejs i anden halvleg, inden man tabte 1-3.

Træner Kent Nielsen forventer en teknisk og underholdende kamp i højt tempo.

– Jeg tror, at begge hold ser kampen som en god mulighed for at vinde en kamp i en meget svær gruppe. Begge hold har i de første kamp vist, at de godt kan være med, selv om det er gruppens små hold, siger Kent Nielsen.

Bookmakerne har Silkeborg som relativ klar favorit i hjemmekampen, men den køber Nielsen ikke.

– Vi er en meget, meget lille klub i Danmark, og Steaua er en meget, meget stor klub i Rumænien. Der er stor forskel på økonomien i de to klubber.

– De fleste af vores spillere har ikke prøvet dette før, så for os er det en stor udfordring at være med i en gruppe, der er en af de stærkeste sammenlignet med de andre, vurderer Silkeborg-træneren.

Der er kickoff i Silkeborg torsdag klokken 18.45. Samtidig mødes Anderlecht og West Ham, der har henholdsvis fire og seks point efter to runder.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Tyskland – Elfenbenskysten

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Vigtigt nyt for ‘AC’

Vil smadre transferrekord

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Jonas Lössl stopper karrieren