Hvis Silkeborg stadig vil være med i kampen om de to pladser, der giver avancement fra gruppe B i Conference League, kræver det formentlig en sejr i torsdagens hjemmekamp mod Rumænske FCSB, det tidligere Steaua Bukarest.
Silkeborg er nemlig uden point efter de første to kampe, der har resulteret i knebne nederlag efter tætte opgør mod Anderlecht og West Ham.
– Det er en vigtig kamp, som vi måske er nødt til at vinde. Vi skal nok have mindst fire point i de næste to kampe mod Bukarest for at komme videre, sagde topscorer Nicklas Helenius på onsdagens pressemøde.
– Men vi ved også, vi er det lille hold, og vi har stor respekt for modstanderen. Vi har fået vist, hvem vi er i de første kampe, som har været lige. Vi kunne have fået point mod West Ham, men havde ikke heldet, fortsætter han.
FCSB har fået en forfærdelig start på sæsonen i den rumænske liga, hvor holdet blot ligger nummer 11, men i Conference League hentede man point hjemme mod Anderlecht og førte med 1-0 ude mod West Ham indtil midtvejs i anden halvleg, inden man tabte 1-3.
Træner Kent Nielsen forventer en teknisk og underholdende kamp i højt tempo.
– Jeg tror, at begge hold ser kampen som en god mulighed for at vinde en kamp i en meget svær gruppe. Begge hold har i de første kamp vist, at de godt kan være med, selv om det er gruppens små hold, siger Kent Nielsen.
Bookmakerne har Silkeborg som relativ klar favorit i hjemmekampen, men den køber Nielsen ikke.
– Vi er en meget, meget lille klub i Danmark, og Steaua er en meget, meget stor klub i Rumænien. Der er stor forskel på økonomien i de to klubber.
– De fleste af vores spillere har ikke prøvet dette før, så for os er det en stor udfordring at være med i en gruppe, der er en af de stærkeste sammenlignet med de andre, vurderer Silkeborg-træneren.
Der er kickoff i Silkeborg torsdag klokken 18.45. Samtidig mødes Anderlecht og West Ham, der har henholdsvis fire og seks point efter to runder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
