Kent Nielsen nedtoner Helenius’ snak om top-6

Der er delte meninger i Silkeborg om, hvorvidt top-6 er målet. Profil siger ja, mens træner siger nej.



Oprykkerne fra Silkeborg IF er kommet flot fra land i Superligaen, hvor klubben efter en sæsons fravær er tilbage.

Efter søndagens hjemmesejr på 4-1 over FC Nordsjælland har Silkeborg efter 11 runder og halvvejs i grundspillet 17 point, hvilket indtil videre også har været nok til en placering i top-6, der giver adgang til mesterskabsspillet.

Silkeborgs angrebsprofil Nicklas Helenius er også positivt indstillet over for holdets chancer for top-6, som ifølge ham også er holdets ambition.

– Det er en flot start, vi har fået, og vi arbejder stenhårdt hver dag. Vi spiller vores spil, og det virker. Vi har sagt, at målet er top-6, for så er vi fri for al den snak om nedrykning.

– Så vil jeg også sige, at der indtil videre kun er en kamp i sæsonen, hvor vi ikke har været tæt på at få noget ud af det, og det var mod ude mod FC Midtjylland, siger Helenius med henvisning til 0-3-nederlaget mod FCM.

Helenius roser også Silkeborgs evne til at bygge ekstra sit spil og fremhæver holdets evne til at holde fokus.

– Det er flot, at man er så meget med i alle kampe, og det viser, at vi har et hold, der er gode til at fokusere.

– Vi havde ikke regnet med, at vi skulle ligge, hvor vi gør, men vi har troet på det, siger angrebsprofilen, der har scoret fire gange i sæsonen.

Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, er også fint tilfreds med holdets udvikling, men han mener ikke, at det er noget holdet skal dvæle for meget ved.

I forhold Helenius’ udtalelser om en top-6-placering som ambitionen er Silkeborg-træneren mere tøvende i forhold til at erklære top-6 som målsætningen.

– Det vi har sagt er, at vi har været rigtigt gode i to år, og vi har været bevidste om de spekulationer, der er foregået, siger Kent Nielsen.

– Når vi står i den situation, som vi gør, så kan vi sagtens sige, at vi gerne vil være et top-6-hold, for vi har også præsteret til det.

– Men det kræver også bare, at vi er minimum lige så gode i de næste 11 kampe af grundspillet, siger Kent Nielsen.

Efter søndagens kamp har Silkeborg fire point ned til FC Nordsjælland på syvendepladsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig