Silkeborg tog i går på hjemmebane alle tre point mod FC Midtjylland i en kamp, hvor Nicklas Helenius scorede begge målene for hjemmeholdet. De tre point gav glæde i Silkeborg, men i FC Midtjylland-lejren var der en anderledes tone efter sejren.
Rafael van der Vaart kom efter kampen med en spydig kommentar omkring niveauet i Silkeborg, og det svarede Silkeborgs Simon Jakobsen på med dette tweet:
Van der Fart er den dårligste superstjerne, jeg nogensinde har spillet i mod #sldk https://t.co/24Yz6suS0L
— Simon Skou Jakobsen (@SimonJ90) 1. december 2016
Midterforsvarens tanker var efter kampen ikke at gå direkte efter Rafael van der Vaart, men der var mange i Silkeborg, der følte sig ramt af den tidligere hollandske landsholdsspillers ord, og derfor reagerede Simon Jakobsen.
– Jeg så hans udtalelse i Jyllands Posten på Twitter, da jeg sad og fordøjede kampen i aftes. Og der må jeg ærligt indrømme, at det provokerede mig. Jeg synes, at det var mærkeligt, at det skulle hives ned på det niveau, og så var det min håndtering, når jeg ikke kunne lade det ligge. Jeg synes, at jeg håndterede det rigtig fint med lidt humor og lidt kant. Jeg er egentlig meget tilfreds med den måde, det kom ud på.
– Jeg blev provokeret – det var der flere i klubben, der blev – det var en unødvendig udtalelse af så stor en stjerne, der ikke har fået sit endelige gennembrud i Danmark endnu. Det var unødvendig bitterhed. Jeg blev provokeret, og så kunne jeg ikke lade det ligge. Men det er ikke på den måde en hetz mod ham, for jeg har ikke noget imod ham. Men jeg ville give lidt tilbage på kritikken, siger Simon Jakobsen til tipsbladet.dk.
Van der Vaart blev skiftet ind med 26 minutter tilbage af opgøret, mens Simon Jakobsen spillede fra start til slut.
Selve kampen, som Silkeborg vandt 2-1, bød på både flere skud på mål og mere boldbesiddelse til gæsterne, men det betyder ifølge Silkeborgs nummer fire ikke noget, når det var de røde, der fik alle tre point.
– Det bliver gjort op i point i sidste ende. Når det så er sagt, så var de klart bedst i første halvleg, det behøver vi ikke at pakke ind. Det var vi ikke tilfredse med, og det snakkede vi om i pausen, hvor vi lavede nogle ting om. Og så synes jeg egentlig, at vi var rigtig gode i anden halvleg. De kommer ikke til så meget. Ud over deres ene mål har de en enkelt chance, der kan blive til noget. Vi scorer to mål og har lidt chancer, men jeg synes bestemt at vi er med, og det udmønter sig i de tre point.
Silkeborg spiller allerede næste kamp på mandag, når de på hjemmebane møder Superligaens nummer seks, SønderjyskE. Men den kamp bliver der endnu ikke kigget på til trods for, at Silkeborg i dag har trænet.
– Vi har haft en stille og rolig dag, hvor dem der spillede i går har kunnet slappe lidt af og de andre har arbejdet lidt. VI har hørt god musik, nydt sejren, fået god mad og tanket op på humøret og kroppen. Der bliver ikke tænkt frem mod SønderjyskE endnu. Det tager vi lørdag og søndag. Lige nu nyder vi bare en rigtig flot præstation, hvor vi fik point ud af det.
Med de tre point er Silkeborg nu nummer 10 i Superligaen med 22 point efter 19 kampe. De har et enkelt point op til AaB og to ned til AGF.
Silkeborgs sidste to kampe i efterårssæsonen er mod henholdsvis SønderjyskE på hjemmebane og Lyngby på udebane.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Vejen tilbage?
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
Her kan du se Skotland mod Danmark
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
