Sisto sigter efter CL: Hvis vi skal slå Young Boys så kan vi også slå Prag

Pione Sisto føler ikke noget særligt pres forud for Champions League-kvalifikationskampe mod Slavia Prag.



FC Midtjyllands nyindkøb Pione Sisto stemplede lørdag for alvor ind efter sin hjemkomst til dansk fodbold.

Midtjydernes nye stjerne stod således for kampens afgørende scoring i 1-0-sejren på hjemmebane mod Lyngby.

Alligevel var Sisto ganske afdæmpet efter lørdagens smalle sejr.

– Det var faktisk ikke en forløsning, for det er ikke noget, jeg søger mere. Det er sådan, jeg håndterer den forventning, der er til mig, siger Pione Sisto.

FCM tager tirsdag hul på det første af to opgør mod Slavia Prag i jagten på klubbens første deltagelse i Champions League.

Skulle midtjyderne ikke gå videre mod Slavia Prag, kan de stadig glæde sig over at være kvalificeret til gruppespillet i Europa League.

Sisto mener derfor, at FCM kan gå frit ind til opgaven.

– Jeg mener egentlig, at vi ikke har det helt store pres. Det har altid været målet at spille Europa League, og det er jo sikret. Jeg tror godt, det kan hjælpe os, siger den vævre midtbanespiller.

– Derudover har vi et så godt hold. Slavia Prags niveau minder om Young Boys’ niveau, så hvis vi kan slå dem, kan vi selvfølgelig gøre det igen.

Også FC Midtjylland-cheftræner Brian Priske er fortrøstningsfuld. Han mener, at truppens bredde bliver afgørende i et tætpakket efterår.

– Jeg føler, vi står godt rustet. Jeg er ganske godt tilfreds med bredden i truppen, og jeg håber, vi kan holde på den i resten af efteråret

– Der er ingen tvivl om, at bredden bliver vigtig. Vi har 20 kampe på lige knap 12 uger og en masse rejseaktivitet, så det er afgørende, at vi er klar til det, lyder det fra FC Midtjyllands cheftræner.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Felix Beijmo er færdig i AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg