Sisto sigter efter CL: Hvis vi skal slå Young Boys så kan vi også slå Prag

Pione Sisto føler ikke noget særligt pres forud for Champions League-kvalifikationskampe mod Slavia Prag.



FC Midtjyllands nyindkøb Pione Sisto stemplede lørdag for alvor ind efter sin hjemkomst til dansk fodbold.

Midtjydernes nye stjerne stod således for kampens afgørende scoring i 1-0-sejren på hjemmebane mod Lyngby.

Alligevel var Sisto ganske afdæmpet efter lørdagens smalle sejr.

– Det var faktisk ikke en forløsning, for det er ikke noget, jeg søger mere. Det er sådan, jeg håndterer den forventning, der er til mig, siger Pione Sisto.

FCM tager tirsdag hul på det første af to opgør mod Slavia Prag i jagten på klubbens første deltagelse i Champions League.

Skulle midtjyderne ikke gå videre mod Slavia Prag, kan de stadig glæde sig over at være kvalificeret til gruppespillet i Europa League.

Sisto mener derfor, at FCM kan gå frit ind til opgaven.

– Jeg mener egentlig, at vi ikke har det helt store pres. Det har altid været målet at spille Europa League, og det er jo sikret. Jeg tror godt, det kan hjælpe os, siger den vævre midtbanespiller.

– Derudover har vi et så godt hold. Slavia Prags niveau minder om Young Boys’ niveau, så hvis vi kan slå dem, kan vi selvfølgelig gøre det igen.

Også FC Midtjylland-cheftræner Brian Priske er fortrøstningsfuld. Han mener, at truppens bredde bliver afgørende i et tætpakket efterår.

– Jeg føler, vi står godt rustet. Jeg er ganske godt tilfreds med bredden i truppen, og jeg håber, vi kan holde på den i resten af efteråret

– Der er ingen tvivl om, at bredden bliver vigtig. Vi har 20 kampe på lige knap 12 uger og en masse rejseaktivitet, så det er afgørende, at vi er klar til det, lyder det fra FC Midtjyllands cheftræner.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-stjerne udtaget til VM

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Grønbæk hylder dansker

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Brøndby-bombe

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort