Sisto sigter efter CL: Hvis vi skal slå Young Boys så kan vi også slå Prag

Pione Sisto føler ikke noget særligt pres forud for Champions League-kvalifikationskampe mod Slavia Prag.



FC Midtjyllands nyindkøb Pione Sisto stemplede lørdag for alvor ind efter sin hjemkomst til dansk fodbold.

Midtjydernes nye stjerne stod således for kampens afgørende scoring i 1-0-sejren på hjemmebane mod Lyngby.

Alligevel var Sisto ganske afdæmpet efter lørdagens smalle sejr.

– Det var faktisk ikke en forløsning, for det er ikke noget, jeg søger mere. Det er sådan, jeg håndterer den forventning, der er til mig, siger Pione Sisto.

FCM tager tirsdag hul på det første af to opgør mod Slavia Prag i jagten på klubbens første deltagelse i Champions League.

Skulle midtjyderne ikke gå videre mod Slavia Prag, kan de stadig glæde sig over at være kvalificeret til gruppespillet i Europa League.

Sisto mener derfor, at FCM kan gå frit ind til opgaven.

– Jeg mener egentlig, at vi ikke har det helt store pres. Det har altid været målet at spille Europa League, og det er jo sikret. Jeg tror godt, det kan hjælpe os, siger den vævre midtbanespiller.

– Derudover har vi et så godt hold. Slavia Prags niveau minder om Young Boys’ niveau, så hvis vi kan slå dem, kan vi selvfølgelig gøre det igen.

Også FC Midtjylland-cheftræner Brian Priske er fortrøstningsfuld. Han mener, at truppens bredde bliver afgørende i et tætpakket efterår.

– Jeg føler, vi står godt rustet. Jeg er ganske godt tilfreds med bredden i truppen, og jeg håber, vi kan holde på den i resten af efteråret

– Der er ingen tvivl om, at bredden bliver vigtig. Vi har 20 kampe på lige knap 12 uger og en masse rejseaktivitet, så det er afgørende, at vi er klar til det, lyder det fra FC Midtjyllands cheftræner.

/ritzau/





TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool præsenterer succestræner

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt transferrygte skydes ned

Jess Thorup fyret

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer