Det er alment kendt, at en række danske sportsmedier giver karakterer eller vurderinger af spillerne, når de enten optræder i Superligaen eller på den europæiske scene. Den disciplin er ikke noget, som Pione Sisto er fan af.
Det gør han klart i sin podcast ‘Inside by Sisto’, hvor han giver en ordentlig overhaling af den behandling af kampenes aktører.
– Jeg ved ikke, hvordan de her mennesker kan se sig selv i fucking spejlet. Jeg ved det virkelig ikke, brormand. Jeg ved ikke, hvordan de kan komme hjem og være stolte over det arbejde, de gør, når de udmærket godt ved – 90 procent af spillerne – hvordan det påvirker dem mentalt, siger han og fortsætter:
– Hvor ustabil det gør fodboldspillere. Det er ikke mange, der kan håndtere sådan noget. Det kræver noget, lyder det fra Pione Sisto.
Han undrer sig desuden over, at det oftest er en enkelt person, som skal holde øje med alle spillere fra det hold, som er i fokus. Senest kunne Sisto se sig selv få et 3-tal af tipsbladet.dk, da FCM slog Braga på en skala fra 0 til 6.
I samme podcast, hvor Mathias Zanka Jørgensen var gæsten, som pegede på, at de forskellige medier burde sætte sig sammen og finde frem til et gennemsnit som løsning på karaktererne.
Han kom desuden med sit syn på, hvordan FC København har ændret sig i den seneste tid. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Bayern München laver vildt comeback
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
