Pione Sisto er vendt tilbage til FC Midtjylland, og han skal være én af de bærende spillere i den danske mesterklub i denne sæson. Det samme skal midtbanetalentet Jens-Lys Cajuste, der har udviklet sig markant det seneste halve års tid.
Netop Pione Sisto sender Cajuste mange venlige tanker i retning af. Den danske landsholdsspiller har nemlig været dygtig til at drysse ud af sin erfaring fra efterhånden mange år på topplan.
Sisto har blandt andet været medvirkende til, at den 21-årige svensker tør være helt rolig i pressede situationer.
Læs også:Leder: FC Københavns fremtid er på spil efter Solbakken-fyringen
– Det er noget, der er vokset for mig, og som jeg har arbejdet med. Jeg vil kalde det bravery, og det er noget, jeg har udviklet, og som har udviklet sig for mig over tid, forklarer Jens-Lys Cajuste til Tipsbladet.
– Da Pione Sisto lige var kommet hertil, havde jeg en snak med ham. Og der sagde han noget, der virkelig gav mening for mig. Han sagde: ‘Du kan være bange og tabe bolden, eller du kan være modig og tabe bolden.’ Når man vender det sådan, er der ingen tvivl om, hvad jeg helst vil.
– Jeg synes virkelig, Pione med den sætning ramte det mindset, jeg gerne vil have. Hvis man er modig og gør alt, hvad der overhovedet står i ens magt for at lykkes, og man så fejler, så er det ok. Det er sådan, mit mindset er og skal være.
Læs også:Zanka: Jeg har skrevet kontrakt med FCK, ikke Ståle Solbakken
– Det er fedt, at det lykkes. Og hvis jeg så taber bolden, fordi jeg har forsøgt at gøre noget godt for holdet, så er der ikke noget problem. Vi begår alle fejl, vi taber alle sammen bolden. Selv Messi taber bolden. Mange gange.
Du kan læse hele det store interview med Jens-Lys Cajuste i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Her fortæller svenskeren blandt meget andet også om sin opvækst i Kina. I avisen får du også et interview med AaBs nye stjerne Oscar Hiljemark, alt om Ståle Solbakkens fyring i FC København, en analyse af Carlo Ancelotti og Evertons succes – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:FCK-anfører begræder Solbakkens exit: Jeg beundrer ham meget
Læs også:Forsigtig William Kvist om trænerjagt: Jeg er fortrøstningsfuld
Læs også:FCK-back fraværende fra træning: Arbejder på klubskifte
Læs også:Falk fastslår: Jeg elsker Varela, jeg elsker Pep Biel, og jeg elsker Oviedo
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
