Zanka: Jeg har skrevet kontrakt med FCK, ikke Ståle Solbakken

Mathias “Zanka” Jørgensen nåede ikke en eneste arbejdsdag under Ståle Solbakken i denne omgang.



Han blev hentet på en lejeaftale på sidstedagen i transfervinduet, hvor manager Ståle Solbakken fik strikket en lejeaftale sammen, så FC København har Mathias “Zanka” Jørgensen til rådighed resten af denne sæson.

Men den Fenerbahce-ejede forsvarsspiller kommer ikke til at tilbringe en eneste træningsdag med norske Solbakken i denne omgang.

FC København-manageren blev fyret i lørdags, og i stedet er det nu Hjalte Bo Nørregaard, der står for træningen i FCK, frem til klubben har fundet en permanent afløser.

“Zanka” er ærgerlig, men ved også, at det er sådan i gamet, og det ændrer for ham ikke noget i forhold til skiftet til hjerteklubben.

Læs også:FCK-anfører begræder Solbakkens exit: Jeg beundrer ham meget

– Jeg skriver kontrakt med FC København, ikke med Ståle Solbakken. Men selvfølgelig har mit personlige forhold til Ståle altid været godt, og selvfølgelig har det været en del af overvejelserne (ved at skifte tilbage, red.). Det er ikke, fordi klubben, dens værdier, dna eller den generelle opfattelse af klubben ændrer sig, fordi Ståle ikke længere står i spidsen, siger han til den fremmødte presse på FC Københavns træningsanlæg fredag og forklarer, at han har stor respekt for nordmandens arbejde:

– Selvfølgelig er det noget nyt, men det er jo ikke første gang, at FCK har en anden træner end Ståle Solbakken, og det skal klubben også kunne. Men der er ingen tvivl om, at vi alle respekterer det, Ståle står for og har opnået i den her klub, og det er noget, som gør, at klubben ser ud, som den ser ud den dag i dag.

På det personlige plan har Solbakken også haft stor betydning for Mathias Jørgensen, der under nordmanden udviklede sit spil og blev en af dansk fodbolds bedste forsvarsspillere. Kvaliteterne har betydet, at han har spillet store kampe og vundet mesterskaber med FCK, og siden også fået chancen i store ligaer i udlandet, ligesom det indtil videre er blevet til 32 landskampe for Danmark.

– Han har oplært mig i den måde, jeg agerer som fodboldspiller. Det skylder jeg ham en kæmpe tak for, og det er også årsagen til, at jeg kan levere gode præstationer, også med landsholdet, og det gør det nemt for mig at forstå principperne der. Også at kunne bringe det videre, når jeg spiller kamp her, siger forsvarsspilleren.

Læs også:Leder: Jeg har skiftet mening – det her ER AGF’s store guldchance

Nu er det så Hjalte Bo Nørregaard, der overtager tøjlerne som træner for førsteholdet, til der er fundet en permanent løsning, og det er en person,”Zanka” har spillet på hold med.

– Jeg har set ham i den rolle før. Ikke lige for Superliga-holdet, men har han jo trænet på U-holdene, så det er ikke uvant at se ham i en situation som det, og igen er det sådan, fodbold er. Jeg forstår ikke, at folk gør det til så stor en ting, at nogle af os har spillet med Hjalte. Hjalte er træner nu, og William er midlertidig sportslig leder. Det er nye tanker og heldigvis med samme respekt for den dna, der er i klubben, siger “Zanka”, der endnu ikke har en god fornemmelse for, om der kommer store ændringer på træningsbanen i FCK:

– Hjalte har sin måde at spille fodbold på med respekt og uddannelse i FCK-systemet, hans tilgang er måske en lidt mere ny tilgang. Det skal vi se, om vi ikke kan få ind i holdet. Jeg har været her i 90 minutter, så det er ikke, fordi jeg ved, hvordan vi skal gøre det, men forhåbentlig inden søndag har vi en rigtig god idé om det alle sammen.

Mathias “Zanka” Jørgensen, 30 år, kan få comeback, når FC København på søndag møder AaB i Superligaen.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – Brøndby IF
Læs også:FCK-back fraværende fra træning: Arbejder på klubskifte
Læs også:Falk fastslår: Jeg elsker Varela, jeg elsker Pep Biel, og jeg elsker Oviedo




Supercomputer: Gyser venter i Superligaen




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Farzam: En gave for FC København

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

FC Fredericia – Randers FC

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Brøndby i transfer-kovending?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tæt på at sende millioner til FC København

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland