Er der én, der kender Pione Sisto rigtig godt, så er det Glen Riddersholm.
Dengang den kreative dribler brød igennem i FC Midtjylland, så var det med Glen Riddersholm på sidelinjen som træner, og sammen fik de rigtig meget ud af det. Siden er der sket meget. Sisto har spillet La Liga, vendt tilbage til FC Midtjylland, gået helt i stå og nu skudt afsted til tyrkisk fodbold, hvor han slet ikke spiller. Derudover har der været mange sager med ham, hvor pilen ikke har peget mod en storslået tilbagevenden på den bedste fodboldscene.
Den deroute er Glen Riddersholm rigtig ærgerligt over at have set, og det kommer også bag på ham, at Sisto ikke har fået mere ud af det store fodboldtalent, som spirede for nu mange år siden.
Det siger Glen Riddersholm i Viaplay-programmet Offside, men mere interessant er det, at han opfordrer folk til at være lidt mere nuanceret i kritikken af Pione Sisto.
– Nogen gange savner man nuancerne, og det bliver ofte sådan, at man går efter manden – og der har også været nogle skæve sager. Men nogle gange skal man huske på, når han bliver angrebet for juicekure, så skal man huske på, at han i hele sin opvækst bliver hyldet for at være anderledes og for at tænke ud af boksen, siger Glen Riddersholm og fortsætter:
– Når man som ung får skulderklap for at være lidt anderledes og nå så langt med sit talent på daværende tidspunkt, så er det nemt at pille folk ned igen. Det er blevet hans trademark. Så er der nogle andre ting, som er underlige – også for mig når jeg ser det på afstand – her de seneste år, som jeg selvfølgelig er rigtig ærgerlig over. For vi har brug for at se ham som fodboldspiller, og desværre har han sløset med mulighederne.
Glen Riddersholm er i dag træner i svenske IFK Norrköping, og han bliver i programmet spurgt ind til, om han har overvejet at hente Pione Sisto til klubben. Det har han ikke.
Pione Sisto har været involveret i mange sager i sin karriere. Da han spillede i Celta Vigo brød han det spanske lockdown under Corona-epidemien, da han kørte fra Spanien til Danmark – uden at oplyse sin klub Celta Vigo om det.
Derudover kom han i spotlyset i Spanien, da han sagde, at han er i gang med en juicekur, hvor han i 21 dage kun vil indtage frugt.
I år kom det så frem, at han ejer flere hektar jord i Portugal, hvor en portugisisk sekt har slået sig ned, som undersøges af de portugisiske myndigheder. En sekt som Pione Sisto også åbent har erkendt, at han støtter.
Se hele snakken om Pione Sisto, hvor Glen Riddersholm forholder sig til ham, i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’