Sistos deroute: Det er nemt at pille folk ned

Glen Riddersholm er rigtig ærgerlig over Pione Sistos deroute, men når det kommer til kritikken af ham, skal man huske på at få alle nuancerne med.



Er der én, der kender Pione Sisto rigtig godt, så er det Glen Riddersholm.

Dengang den kreative dribler brød igennem i FC Midtjylland, så var det med Glen Riddersholm på sidelinjen som træner, og sammen fik de rigtig meget ud af det. Siden er der sket meget. Sisto har spillet La Liga, vendt tilbage til FC Midtjylland, gået helt i stå og nu skudt afsted til tyrkisk fodbold, hvor han slet ikke spiller. Derudover har der været mange sager med ham, hvor pilen ikke har peget mod en storslået tilbagevenden på den bedste fodboldscene. 

Den deroute er Glen Riddersholm rigtig ærgerligt over at have set, og det kommer også bag på ham, at Sisto ikke har fået mere ud af det store fodboldtalent, som spirede for nu mange år siden. 

Det siger Glen Riddersholm i Viaplay-programmet Offside, men mere interessant er det, at han opfordrer folk til at være lidt mere nuanceret i kritikken af Pione Sisto.

– Nogen gange savner man nuancerne, og det bliver ofte sådan, at man går efter manden – og der har også været nogle skæve sager. Men nogle gange skal man huske på, når han bliver angrebet for juicekure, så skal man huske på, at han i hele sin opvækst bliver hyldet for at være anderledes og for at tænke ud af boksen, siger Glen Riddersholm og fortsætter:

– Når man som ung får skulderklap for at være lidt anderledes og nå så langt med sit talent på daværende tidspunkt, så er det nemt at pille folk ned igen. Det er blevet hans trademark. Så er der nogle andre ting, som er underlige – også for mig når jeg ser det på afstand – her de seneste år, som jeg selvfølgelig er rigtig ærgerlig over. For vi har brug for at se ham som fodboldspiller, og desværre har han sløset med mulighederne. 

Glen Riddersholm er i dag træner i svenske IFK Norrköping, og han bliver i programmet spurgt ind til, om han har overvejet at hente Pione Sisto til klubben. Det har han ikke.

Pione Sisto har været involveret i mange sager i sin karriere. Da han spillede i Celta Vigo brød han det spanske lockdown under Corona-epidemien, da han kørte fra Spanien til Danmark – uden at oplyse sin klub Celta Vigo om det. 

Derudover kom han i spotlyset i Spanien, da han sagde, at han er i gang med en juicekur, hvor han i 21 dage kun vil indtage frugt. 

I år kom det så frem, at han ejer flere hektar jord i Portugal, hvor en portugisisk sekt har slået sig ned, som undersøges af de portugisiske myndigheder. En sekt som Pione Sisto også åbent har erkendt, at han støtter.

Se hele snakken om Pione Sisto, hvor Glen Riddersholm forholder sig til ham, i afspilleren over artiklen.





Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid



LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Lover transfers

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Forhandler om Yussuf Poulsen


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Aflyser sommerferien

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Av! Taber stort på dansker

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg



Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

FCK-stjerne i klubskifte?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Mads Hermansen til topklub?

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs



– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Iberisk derby med få mål

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!



Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere