Sistos deroute: Det er nemt at pille folk ned

Glen Riddersholm er rigtig ærgerlig over Pione Sistos deroute, men når det kommer til kritikken af ham, skal man huske på at få alle nuancerne med.



Er der én, der kender Pione Sisto rigtig godt, så er det Glen Riddersholm.

Dengang den kreative dribler brød igennem i FC Midtjylland, så var det med Glen Riddersholm på sidelinjen som træner, og sammen fik de rigtig meget ud af det. Siden er der sket meget. Sisto har spillet La Liga, vendt tilbage til FC Midtjylland, gået helt i stå og nu skudt afsted til tyrkisk fodbold, hvor han slet ikke spiller. Derudover har der været mange sager med ham, hvor pilen ikke har peget mod en storslået tilbagevenden på den bedste fodboldscene. 

Den deroute er Glen Riddersholm rigtig ærgerligt over at have set, og det kommer også bag på ham, at Sisto ikke har fået mere ud af det store fodboldtalent, som spirede for nu mange år siden. 

Det siger Glen Riddersholm i Viaplay-programmet Offside, men mere interessant er det, at han opfordrer folk til at være lidt mere nuanceret i kritikken af Pione Sisto.

– Nogen gange savner man nuancerne, og det bliver ofte sådan, at man går efter manden – og der har også været nogle skæve sager. Men nogle gange skal man huske på, når han bliver angrebet for juicekure, så skal man huske på, at han i hele sin opvækst bliver hyldet for at være anderledes og for at tænke ud af boksen, siger Glen Riddersholm og fortsætter:

– Når man som ung får skulderklap for at være lidt anderledes og nå så langt med sit talent på daværende tidspunkt, så er det nemt at pille folk ned igen. Det er blevet hans trademark. Så er der nogle andre ting, som er underlige – også for mig når jeg ser det på afstand – her de seneste år, som jeg selvfølgelig er rigtig ærgerlig over. For vi har brug for at se ham som fodboldspiller, og desværre har han sløset med mulighederne. 

Glen Riddersholm er i dag træner i svenske IFK Norrköping, og han bliver i programmet spurgt ind til, om han har overvejet at hente Pione Sisto til klubben. Det har han ikke.

Pione Sisto har været involveret i mange sager i sin karriere. Da han spillede i Celta Vigo brød han det spanske lockdown under Corona-epidemien, da han kørte fra Spanien til Danmark – uden at oplyse sin klub Celta Vigo om det. 

Derudover kom han i spotlyset i Spanien, da han sagde, at han er i gang med en juicekur, hvor han i 21 dage kun vil indtage frugt. 

I år kom det så frem, at han ejer flere hektar jord i Portugal, hvor en portugisisk sekt har slået sig ned, som undersøges af de portugisiske myndigheder. En sekt som Pione Sisto også åbent har erkendt, at han støtter.

Se hele snakken om Pione Sisto, hvor Glen Riddersholm forholder sig til ham, i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: Højlund jubler

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Sønderjyske – AGF

Vild spådom om FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

OB – FC København

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

United overvejer disse fem managers

Liverpool – Tottenham

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Markant transfermelding om Højlund

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

AaB-krisen fortsætter

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Peter Kjær: Her er min bekymring

Manchester United – Aston Villa

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Endnu en pointdeling i Odense

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil