Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut. Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.
Og hvad så nu? Jo, Ahlmann er stadigvæk på vej tilbage mod topniveauet. Han er således ikke med, når Rosenborg i dag er nordjydernes første testmodstander i opstarten. Det er dog en del af den plan, der er blevet lagt for venstrebacken.
– Jeg har som så mange gange før haft lidt problemer med knæet op til ferien, og nu har jeg brugt ferien på virkelig at træne. Jeg har en rigtig god følelse lige nu, men jeg tager små skridt her i opstarten og er lidt på skånekost, siger han.
Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.
Det er desværre en sang, der er blevet sunget før. At du skulle bygges langsomt op. At følelsen var god. Hvad får dig til at tro, at knæet er i orden nu?
– Der er ikke noget, der får mig til at tro, at det er helt overstået, og jeg har også flere gange troet, at den var ved at være der. Nu har jeg i hvert fald bygget så meget på, at jeg føler mig stærkere end tidligere, og så er jeg også blevet klogere omkring, hvordan jeg skal dosere mig selv, fortæller han til tipsbladet.dk.
Selvom han er optimistisk omkring sæsonen, erkender han dog, at han kigger kortere frem, end han tidligere har gjort. Der er lidt længere til de store ambitioner, som tilfældet – retfærdigvis – tidligere har været.
– Jeg er fuld af fortrøstning, fordi jeg føler mig stærkere, og fordi jeg har stået her før, men jeg må også bare prøve at få det bedste ud af det. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg har før brændt nallerne på at tænke for langt frem.
– Jeg er ved godt imod, men med det forløb, som jeg har haft, koncentrerer jeg mig bare om at bidrage. Mit fokus er på at få en god start, og så må udlandet, landsholdet og alt det, som man selvfølgelig aldrig helt gemmer væk, vente.
Ikke desto mindre håber han, at det bliver i år, hvor han for alvor kommer tilbage, og det vil også betyde, at han kan komme til at fungere som kulturbærer hos nordjyderne, hvad både han og den sporslige ledelse har fortalt om.
– Jeg spillede 13-14 kampe sidste år, men mange af dem var kun 65-70 minutter. Forhåbentlig kan det nu blive en gennembrudssæson. Jeg vil selvfølgelig gerne være afgørende og kunne holde til at spille fuld tid i en hel sæson.
– Det (som efterhånden erfaren spiller og kulturbærer, red.) er også en af de opgaver, som jeg gerne vil tage på mig. Det bliver et lidt nyt hold, og jeg er efterhånden en af dem med mange kampe, der kan være med til at tage ansvar.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder dansk debutant

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Holdt på stor hemmelighed

Teemu Pukki dominerer

Mourinho meldes tæt på storklub

– Dumdristigt og naivt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Ikke sket i 8 år

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr
