Skadet SønderjyskE-kaptajn opgiver karrieren

Marc Pedersen har valgt at indstille sin aktive karriere. En knæskade endte med at koste ham de sidste år på topplan.



Den 21. april 2019 udgik Marc Pedersen med en skade for SønderjyskE i et opgør mod AC Horsens. Den kom han sig aldrig over.

SønderjyskE oplyser fredag eftermiddag, at klubbens kaptajn har valgt at indstille sin karriere. På trods af flere operationer kan 31-årige Marc Pedersen ikke for alvor overvinde sin knæskade, og nu stiller han støvlerne på hylden.

– Det er vemodigt, at det nu er slut, men det er også en beslutning, som jeg efterhånden er blevet meget afklaret omkring. Jeg havde da ønsket, at jeg kunne spille en håndfuld år mere, men knæet har voldt mig store problemer, og der er ikke udsigt til, at det kan blive så godt igen, at jeg kan spille Superliga-fodbold, så nu jeg valgt, at det skal være slut, siger Marc Pedersen.

Marc Pedersen kom til SønderjyskE i 2015, og inden da tørnede han ud for FC Fredericia, Djurgården, Randers FC og Vejle Boldklub. Han står noteret for 121 Superliga-kampe.

– Jeg er stolt af den karriere, jeg har haft, og især sølvmedaljerne i 2016 vil altid stå som noget særligt. SønderjyskE har i det hele taget været et fantastisk sted at være, og jeg er stolt over, at jeg nåede så mange kampe i den lyseblå trøje. Det er meget spændende, hvad der foregår i SønderjyskE i øjeblikket, og jeg er glad for, at jeg fortsat kan være en del af klubben, siger Marc Pedersen.

Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE

Som han selv nævner, bliver den nu forhenværende SønderjyskE-profil i klubben. Marc Pedersen skal fremover være dødboldstræner for både Superliga-holdet og hos akademiet, lige som han skal være en del af Team management-holdet i SønderjyskE.

– Marc Pedersen er en kulturbærer, og han har i den grad lyseblåt blod i årene efter mange år i klubben. Han er et af de helt store navne i historiefortællingen om SønderjyskE, og han er en person, der bærer logoet synligt og med stolthed. Han har været en forgangsmand på og uden for banen, og han har båret anførerbindet med stor værdighed, og han har kæmpe betydning for den kultur, der er i SønderjyskE.

– Derfor er jeg også glad for, at vi holder ham i klubben, så han kan være med til at føre kulturen videre, og jeg er sikker på, at han går ind til de nye opgaver i klubben med samme engagement, som han havde på banen, siger sportschef Hans Jørgen Haysen.

Marc Pedersen noterede sig for 109 Superliga-kampe for SønderjyskE. 

Læs også:SønderjyskE-profiler døjer med skader: Riddersholm utilfreds med banen
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Lyngby Boldklub uden fem profiler til OB-kamp




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Barcelona vandt 7-2



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

De må have mareridt om ham i nat!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain