Den 21. april 2019 udgik Marc Pedersen med en skade for SønderjyskE i et opgør mod AC Horsens. Den kom han sig aldrig over.
SønderjyskE oplyser fredag eftermiddag, at klubbens kaptajn har valgt at indstille sin karriere. På trods af flere operationer kan 31-årige Marc Pedersen ikke for alvor overvinde sin knæskade, og nu stiller han støvlerne på hylden.
– Det er vemodigt, at det nu er slut, men det er også en beslutning, som jeg efterhånden er blevet meget afklaret omkring. Jeg havde da ønsket, at jeg kunne spille en håndfuld år mere, men knæet har voldt mig store problemer, og der er ikke udsigt til, at det kan blive så godt igen, at jeg kan spille Superliga-fodbold, så nu jeg valgt, at det skal være slut, siger Marc Pedersen.
Marc Pedersen kom til SønderjyskE i 2015, og inden da tørnede han ud for FC Fredericia, Djurgården, Randers FC og Vejle Boldklub. Han står noteret for 121 Superliga-kampe.
– Jeg er stolt af den karriere, jeg har haft, og især sølvmedaljerne i 2016 vil altid stå som noget særligt. SønderjyskE har i det hele taget været et fantastisk sted at være, og jeg er stolt over, at jeg nåede så mange kampe i den lyseblå trøje. Det er meget spændende, hvad der foregår i SønderjyskE i øjeblikket, og jeg er glad for, at jeg fortsat kan være en del af klubben, siger Marc Pedersen.
Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE
Som han selv nævner, bliver den nu forhenværende SønderjyskE-profil i klubben. Marc Pedersen skal fremover være dødboldstræner for både Superliga-holdet og hos akademiet, lige som han skal være en del af Team management-holdet i SønderjyskE.
– Marc Pedersen er en kulturbærer, og han har i den grad lyseblåt blod i årene efter mange år i klubben. Han er et af de helt store navne i historiefortællingen om SønderjyskE, og han er en person, der bærer logoet synligt og med stolthed. Han har været en forgangsmand på og uden for banen, og han har båret anførerbindet med stor værdighed, og han har kæmpe betydning for den kultur, der er i SønderjyskE.
– Derfor er jeg også glad for, at vi holder ham i klubben, så han kan være med til at føre kulturen videre, og jeg er sikker på, at han går ind til de nye opgaver i klubben med samme engagement, som han havde på banen, siger sportschef Hans Jørgen Haysen.
Marc Pedersen noterede sig for 109 Superliga-kampe for SønderjyskE.
Læs også:SønderjyskE-profiler døjer med skader: Riddersholm utilfreds med banen
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Lyngby Boldklub uden fem profiler til OB-kamp
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
TRANSFER
