Skadet SønderjyskE-kaptajn opgiver karrieren

Marc Pedersen har valgt at indstille sin aktive karriere. En knæskade endte med at koste ham de sidste år på topplan.



Den 21. april 2019 udgik Marc Pedersen med en skade for SønderjyskE i et opgør mod AC Horsens. Den kom han sig aldrig over.

SønderjyskE oplyser fredag eftermiddag, at klubbens kaptajn har valgt at indstille sin karriere. På trods af flere operationer kan 31-årige Marc Pedersen ikke for alvor overvinde sin knæskade, og nu stiller han støvlerne på hylden.

– Det er vemodigt, at det nu er slut, men det er også en beslutning, som jeg efterhånden er blevet meget afklaret omkring. Jeg havde da ønsket, at jeg kunne spille en håndfuld år mere, men knæet har voldt mig store problemer, og der er ikke udsigt til, at det kan blive så godt igen, at jeg kan spille Superliga-fodbold, så nu jeg valgt, at det skal være slut, siger Marc Pedersen.

Marc Pedersen kom til SønderjyskE i 2015, og inden da tørnede han ud for FC Fredericia, Djurgården, Randers FC og Vejle Boldklub. Han står noteret for 121 Superliga-kampe.

– Jeg er stolt af den karriere, jeg har haft, og især sølvmedaljerne i 2016 vil altid stå som noget særligt. SønderjyskE har i det hele taget været et fantastisk sted at være, og jeg er stolt over, at jeg nåede så mange kampe i den lyseblå trøje. Det er meget spændende, hvad der foregår i SønderjyskE i øjeblikket, og jeg er glad for, at jeg fortsat kan være en del af klubben, siger Marc Pedersen.

Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE

Som han selv nævner, bliver den nu forhenværende SønderjyskE-profil i klubben. Marc Pedersen skal fremover være dødboldstræner for både Superliga-holdet og hos akademiet, lige som han skal være en del af Team management-holdet i SønderjyskE.

– Marc Pedersen er en kulturbærer, og han har i den grad lyseblåt blod i årene efter mange år i klubben. Han er et af de helt store navne i historiefortællingen om SønderjyskE, og han er en person, der bærer logoet synligt og med stolthed. Han har været en forgangsmand på og uden for banen, og han har båret anførerbindet med stor værdighed, og han har kæmpe betydning for den kultur, der er i SønderjyskE.

– Derfor er jeg også glad for, at vi holder ham i klubben, så han kan være med til at føre kulturen videre, og jeg er sikker på, at han går ind til de nye opgaver i klubben med samme engagement, som han havde på banen, siger sportschef Hans Jørgen Haysen.

Marc Pedersen noterede sig for 109 Superliga-kampe for SønderjyskE. 

Læs også:SønderjyskE-profiler døjer med skader: Riddersholm utilfreds med banen
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Lyngby Boldklub uden fem profiler til OB-kamp




Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund står til at slå personlige rekorder

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

De danske kvinder tager førstepladsen

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Mourinho tog røven på Zeca

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

FCM ansætter ny topboss

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Rigtig glad på fansenes vegne

Narteys krav til ny kontrakt

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

I svime over Filip Jørgensen

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København