Den 21. april 2019 udgik Marc Pedersen med en skade for SønderjyskE i et opgør mod AC Horsens. Den kom han sig aldrig over.
SønderjyskE oplyser fredag eftermiddag, at klubbens kaptajn har valgt at indstille sin karriere. På trods af flere operationer kan 31-årige Marc Pedersen ikke for alvor overvinde sin knæskade, og nu stiller han støvlerne på hylden.
– Det er vemodigt, at det nu er slut, men det er også en beslutning, som jeg efterhånden er blevet meget afklaret omkring. Jeg havde da ønsket, at jeg kunne spille en håndfuld år mere, men knæet har voldt mig store problemer, og der er ikke udsigt til, at det kan blive så godt igen, at jeg kan spille Superliga-fodbold, så nu jeg valgt, at det skal være slut, siger Marc Pedersen.
Marc Pedersen kom til SønderjyskE i 2015, og inden da tørnede han ud for FC Fredericia, Djurgården, Randers FC og Vejle Boldklub. Han står noteret for 121 Superliga-kampe.
– Jeg er stolt af den karriere, jeg har haft, og især sølvmedaljerne i 2016 vil altid stå som noget særligt. SønderjyskE har i det hele taget været et fantastisk sted at være, og jeg er stolt over, at jeg nåede så mange kampe i den lyseblå trøje. Det er meget spændende, hvad der foregår i SønderjyskE i øjeblikket, og jeg er glad for, at jeg fortsat kan være en del af klubben, siger Marc Pedersen.
Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE
Som han selv nævner, bliver den nu forhenværende SønderjyskE-profil i klubben. Marc Pedersen skal fremover være dødboldstræner for både Superliga-holdet og hos akademiet, lige som han skal være en del af Team management-holdet i SønderjyskE.
– Marc Pedersen er en kulturbærer, og han har i den grad lyseblåt blod i årene efter mange år i klubben. Han er et af de helt store navne i historiefortællingen om SønderjyskE, og han er en person, der bærer logoet synligt og med stolthed. Han har været en forgangsmand på og uden for banen, og han har båret anførerbindet med stor værdighed, og han har kæmpe betydning for den kultur, der er i SønderjyskE.
– Derfor er jeg også glad for, at vi holder ham i klubben, så han kan være med til at føre kulturen videre, og jeg er sikker på, at han går ind til de nye opgaver i klubben med samme engagement, som han havde på banen, siger sportschef Hans Jørgen Haysen.
Marc Pedersen noterede sig for 109 Superliga-kampe for SønderjyskE.
Læs også:SønderjyskE-profiler døjer med skader: Riddersholm utilfreds med banen
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Lyngby Boldklub uden fem profiler til OB-kamp
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
