Hvor skal Isak Bergmann Johannesson spille i næste sæson?
Fortsætter han i Fortuna Düsseldorf, hvor han har haft stor succes som lejesvend? Skal han tilbage til FC København? Eller skal han til en helt tredje klub denne sommer som eksempelvis Gent, der er blevet meldt interesseret?
Det bliver vi formentlig noget klogere på i løbet af den kommende uges tid.
Fortuna Düsseldorf har nemlig en købsoption på 15 millioner kroner på den udlejede FC København-spiller, og ifølge Tipsbladets oplysninger udløber den option i slutningen af næste uge. Derfor skal tyskerne rubbe neglene, hvis de skal købe den 21-årige islænding.
Ad flere omgange har 2. Bundesliga-klubben ytret et ønske om at købe Isak Bergmann Johannesson, og klubben forsøger lige nu også at finde pengene til at få det ønske opfyldt.
I den forbindelse er det også nævneværdigt, at Fortuna Düsseldorf har købt en af deres andre lejesvende i form af Christos Tzolis for godt 26 millioner, mens klubben har sagt farvel til to andre lejede spillere – men altså ikke Isak Bergmann Johannesson.
Fortuna Düsseldorf missede imidlertid oprykning til Bundesligaen, og det gør situationen mere kompliceret.
– Det er ude af mine hænder
Isak Bergmann Johannesson, 21 år, har haft sin bedste sæson i karrieren i Fortuna Düsseldorf med syv mål og ni oplæg.
Derfor er den islandske kreatør ikke overraskende åben for at blive i klubben, men han er også ganske klar over, at bolden er på klubbernes side.
– Det er ude af mine hænder, så vi får se, siger Isak Bergmann Johannesson til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg elsker Tyskland, og jeg elsker Fortuna Düsseldorf. Jeg har vist mine kvaliteter hernede. Mig og min kæreste har det rigtig godt her i Tyskland. Min største drøm er at spille i en top fem-liga som Bundesligaen, men det er jo ikke op til mig. Jeg er stadig på kontrakt i FC København, og jeg skal se, hvad de vil, men jeg har det godt i Tyskland. Det er ikke op til mig lige nu, men til klubberne. Jeg har ikke kontrol over situationen.
Der har også været rygter om Gent, der efter sigende også køber Andri Gudjohnsen fra Lyngby. Hvordan er det at læse?
– Det er også noget, jeg ikke kan kontrollere. Min agent ser det hele, og når noget er konkret, får jeg noget at vide. Lige nu er alt meget stille og roligt. Det er starten af sommeren, du ved. Min agent ved alt, og jeg er bare med landsholdet, som jeg prøver at fokusere på, selvom det er svært med så meget uvished, fordi jeg ikke aner, hvor jeg skal spille næste sæson. Jeg prøver bare at fokusere på de to landskampe, vi skal spille, før jeg skal på ferie.
Isak Bergmann Johannesson, 21 år, har kontrakt med FCK til sommeren 2026.
Tipsbladet har også talt med den unge islænding om den succes, han har nydt i Fortuna Düsseldorf, samt den dramatiske afslutning, klubben fik på sæsonen. Det kan du læse mere om på tipsbladet.dk senere.
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
NYHEDER
Benhård transfermelding
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
– Du har udstråling som tagpap
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Han peger på Simon Kjær
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
