Skuffende AaB-start på Superligaen

De danske mestre skuffede i Haderslev, hvor spillet haltede, og det kun blev til et enkelt point.



Kent Nielsens AaB har meget arbejde foran sig, hvis holdet igen i denne sæson skal spille med i toppen af dansk fodbold, og hvis det skal blive til kvalifikation til Champions League. Lørdag aften spillede holdet 0-0 i Haderslev mod SønderjyskE i en kamp, der var lige så kedelig, som cifrene antyder.

Faktisk var det meget, meget få chancer, de to hold skabte, og først i de sidste 10 minutter fik AaB sat lidt tryk på et SønderjyskE-hold. Men der manglende meget kvalitet og kreativitet på AaB-holdet, der savnede skadede Nicolaj Thomsen og Kasper Kusk, der er skiftet til FC Twente.

Første halvleg bar tydeligt præg af, at det var de to holds første opgør i sæsones Superliga. Det var bestemt ikke kønt. Mange fejlafleveringer, lavt tempo og få chancer.

SønderjyskE startede opgøret bedst og skabte et par løse muligheder i kampens første kvarter. Blandt andet havde Bjørn Paulsen en mulighed efter sløset spil af de danske mestre, men afslutningen gik forbi stolpen. Det var første halvlegs største mulighed, da der gik stillingskrig i opgøret.

AaB forsøgte sig med organiseret spil og mange afleveringer, men der manglede timing på et AaB-hold, der manglede sidste sæsons store profil Kasper Kusk, som nu huserer i FC Twente. Også Nicolaj Thomsen manglede, den dygtige offensivspiller var ude med skade. Det hæmmede tydeligt holdet, der havde Nicklas Helenius på bænken fra start. Og tilbagevente Thomas Enevoldsen, der startede på banen, var meget, meget rusten.

Kreativiteten var ganske enkelt ikke til stede på AaB-holdet, og så var det ikke meget de to angribere, Anders K. Jakobsen og Lukas Spalvis, fik at arbejde med. SønderjyskE spillede direkte – uden dog at skabe store muligheder – men holdet fik lukket pænt ned for AaB og er nok tilfreds med det ene point.

I anden halvleg blev det ikke meget bedre, det var ganske enkelt en ørkenvandring. Med 22 minutter igen af opgøret kom Nicklas Helenius på banen for AaB – han nåede at røre bolden et par enkelte gange, men heller ikke Helenius kom frem til chancer.

Med 20 minutter igen faldt så kampens største mulighed til SønderjyskE’s Johan Absalonsen, der vel nok var kampens bedste spiller. Han drev bolden frem mod mål, og fra kanten af feltet fik han trykket af. Nicolai Larsen leverede dog en stærk redning. Tre minutter senere sendte Absalonsen igen en afslutning af sted, men igen var Larsen i målet på plads.

Til sidst fik AaB sat et lille tryk på SønderjyskE, men holdet formåede ikke at spille sig frem til mulighed, og så sluttede opgøret, som det begyndte.





‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Afvist

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC Københavns medejerskab godkendes

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-profil ude med sygdom

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Har I tabt sutten, Brøndby?

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende