Kent Nielsens AaB har meget arbejde foran sig, hvis holdet igen i denne sæson skal spille med i toppen af dansk fodbold, og hvis det skal blive til kvalifikation til Champions League. Lørdag aften spillede holdet 0-0 i Haderslev mod SønderjyskE i en kamp, der var lige så kedelig, som cifrene antyder.
Faktisk var det meget, meget få chancer, de to hold skabte, og først i de sidste 10 minutter fik AaB sat lidt tryk på et SønderjyskE-hold. Men der manglende meget kvalitet og kreativitet på AaB-holdet, der savnede skadede Nicolaj Thomsen og Kasper Kusk, der er skiftet til FC Twente.
Første halvleg bar tydeligt præg af, at det var de to holds første opgør i sæsones Superliga. Det var bestemt ikke kønt. Mange fejlafleveringer, lavt tempo og få chancer.
SønderjyskE startede opgøret bedst og skabte et par løse muligheder i kampens første kvarter. Blandt andet havde Bjørn Paulsen en mulighed efter sløset spil af de danske mestre, men afslutningen gik forbi stolpen. Det var første halvlegs største mulighed, da der gik stillingskrig i opgøret.
AaB forsøgte sig med organiseret spil og mange afleveringer, men der manglede timing på et AaB-hold, der manglede sidste sæsons store profil Kasper Kusk, som nu huserer i FC Twente. Også Nicolaj Thomsen manglede, den dygtige offensivspiller var ude med skade. Det hæmmede tydeligt holdet, der havde Nicklas Helenius på bænken fra start. Og tilbagevente Thomas Enevoldsen, der startede på banen, var meget, meget rusten.
Kreativiteten var ganske enkelt ikke til stede på AaB-holdet, og så var det ikke meget de to angribere, Anders K. Jakobsen og Lukas Spalvis, fik at arbejde med. SønderjyskE spillede direkte – uden dog at skabe store muligheder – men holdet fik lukket pænt ned for AaB og er nok tilfreds med det ene point.
I anden halvleg blev det ikke meget bedre, det var ganske enkelt en ørkenvandring. Med 22 minutter igen af opgøret kom Nicklas Helenius på banen for AaB – han nåede at røre bolden et par enkelte gange, men heller ikke Helenius kom frem til chancer.
Med 20 minutter igen faldt så kampens største mulighed til SønderjyskE’s Johan Absalonsen, der vel nok var kampens bedste spiller. Han drev bolden frem mod mål, og fra kanten af feltet fik han trykket af. Nicolai Larsen leverede dog en stærk redning. Tre minutter senere sendte Absalonsen igen en afslutning af sted, men igen var Larsen i målet på plads.
Til sidst fik AaB sat et lille tryk på SønderjyskE, men holdet formåede ikke at spille sig frem til mulighed, og så sluttede opgøret, som det begyndte.
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Afvist
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FC København-profil ude med sygdom
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
