Skuffet BIF-træner: Det er noget frygteligt noget

Niels Frederiksen var langt fra tilfreds med det Brøndby-spil, han så i kampen mod Randers FC torsdag aften.



Randers FC var taget til Brøndby Stadion med et ønske om at spille fodbold, og det lykkedes dem i store perioder at dominere hjemmeholdet.

Især første halvleg var helt skæv for Vestegnens drenge, hvilket Niels Frederiksen tog konsekvensen af i pausen.

Hele tre mand blev hevet ud blandt andre den rutinerede Michael Lumb, der debutterede for de blå/gule.

– Det var en forfærdelig første halvleg, hvor vi spiller med utrolig dårlig kvalitet på bolden og uden intensitet i vores pres.

– Vi overlader meget af initiativet til Randers FC. Det er noget frygteligt noget, og det tager vi konsekvensen af i pausen, hvor vi skifter tre og ændrer system, sagde Niels Frederiksen til Brondby.com efter kampen.

Klubbens angriber Michael Uhre var knap så krads i kritikken som sin cheftræner. Han roser i stedet Randers’ evner på banen og ærgrer sig over en række “stolpe ud”-situationer.

– De stod godt, og vi manglede lige den sidste skarphed. Vi havde et par okay sitautioner – jeg har et hovedstød, og ‘Jobbe’ har et skud på stolpen. Der mangler lige den der “stolpe ind”-fornemmelse, løs Uhres analyse til klubbens hjemmeside.

Nu kan Brøndby-spillerne se frem til et par dages kamppause, inden der venter dem et Derby-opgør mod FC København på søndag. Et opgør som “Jobbe” allerede er i gang med at “hype”, og hvor han vil “køre FCK i stykker”.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF

FC Midtjylland – Brøndby IF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salah sender særlig besked

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Ny offensiv transfer i FCN?

Manchester City vinder FA Cup

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FC Fredericia – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København – Randers FC

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose