Skuffet BIF-træner: Det er noget frygteligt noget

Niels Frederiksen var langt fra tilfreds med det Brøndby-spil, han så i kampen mod Randers FC torsdag aften.



Randers FC var taget til Brøndby Stadion med et ønske om at spille fodbold, og det lykkedes dem i store perioder at dominere hjemmeholdet.

Især første halvleg var helt skæv for Vestegnens drenge, hvilket Niels Frederiksen tog konsekvensen af i pausen.

Hele tre mand blev hevet ud blandt andre den rutinerede Michael Lumb, der debutterede for de blå/gule.

– Det var en forfærdelig første halvleg, hvor vi spiller med utrolig dårlig kvalitet på bolden og uden intensitet i vores pres.

– Vi overlader meget af initiativet til Randers FC. Det er noget frygteligt noget, og det tager vi konsekvensen af i pausen, hvor vi skifter tre og ændrer system, sagde Niels Frederiksen til Brondby.com efter kampen.

Klubbens angriber Michael Uhre var knap så krads i kritikken som sin cheftræner. Han roser i stedet Randers’ evner på banen og ærgrer sig over en række “stolpe ud”-situationer.

– De stod godt, og vi manglede lige den sidste skarphed. Vi havde et par okay sitautioner – jeg har et hovedstød, og ‘Jobbe’ har et skud på stolpen. Der mangler lige den der “stolpe ind”-fornemmelse, løs Uhres analyse til klubbens hjemmeside.

Nu kan Brøndby-spillerne se frem til et par dages kamppause, inden der venter dem et Derby-opgør mod FC København på søndag. Et opgør som “Jobbe” allerede er i gang med at “hype”, og hvor han vil “køre FCK i stykker”.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Liverpool – Brentford

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kæmpe røgslør af Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting