Skuffet BIF-træner: Det er noget frygteligt noget

Niels Frederiksen var langt fra tilfreds med det Brøndby-spil, han så i kampen mod Randers FC torsdag aften.



Randers FC var taget til Brøndby Stadion med et ønske om at spille fodbold, og det lykkedes dem i store perioder at dominere hjemmeholdet.

Især første halvleg var helt skæv for Vestegnens drenge, hvilket Niels Frederiksen tog konsekvensen af i pausen.

Hele tre mand blev hevet ud blandt andre den rutinerede Michael Lumb, der debutterede for de blå/gule.

– Det var en forfærdelig første halvleg, hvor vi spiller med utrolig dårlig kvalitet på bolden og uden intensitet i vores pres.

– Vi overlader meget af initiativet til Randers FC. Det er noget frygteligt noget, og det tager vi konsekvensen af i pausen, hvor vi skifter tre og ændrer system, sagde Niels Frederiksen til Brondby.com efter kampen.

Klubbens angriber Michael Uhre var knap så krads i kritikken som sin cheftræner. Han roser i stedet Randers’ evner på banen og ærgrer sig over en række “stolpe ud”-situationer.

– De stod godt, og vi manglede lige den sidste skarphed. Vi havde et par okay sitautioner – jeg har et hovedstød, og ‘Jobbe’ har et skud på stolpen. Der mangler lige den der “stolpe ind”-fornemmelse, løs Uhres analyse til klubbens hjemmeside.

Nu kan Brøndby-spillerne se frem til et par dages kamppause, inden der venter dem et Derby-opgør mod FC København på søndag. Et opgør som “Jobbe” allerede er i gang med at “hype”, og hvor han vil “køre FCK i stykker”.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’