Skuffet BIF-træner: Det er noget frygteligt noget

Niels Frederiksen var langt fra tilfreds med det Brøndby-spil, han så i kampen mod Randers FC torsdag aften.



Randers FC var taget til Brøndby Stadion med et ønske om at spille fodbold, og det lykkedes dem i store perioder at dominere hjemmeholdet.

Især første halvleg var helt skæv for Vestegnens drenge, hvilket Niels Frederiksen tog konsekvensen af i pausen.

Hele tre mand blev hevet ud blandt andre den rutinerede Michael Lumb, der debutterede for de blå/gule.

– Det var en forfærdelig første halvleg, hvor vi spiller med utrolig dårlig kvalitet på bolden og uden intensitet i vores pres.

– Vi overlader meget af initiativet til Randers FC. Det er noget frygteligt noget, og det tager vi konsekvensen af i pausen, hvor vi skifter tre og ændrer system, sagde Niels Frederiksen til Brondby.com efter kampen.

Klubbens angriber Michael Uhre var knap så krads i kritikken som sin cheftræner. Han roser i stedet Randers’ evner på banen og ærgrer sig over en række “stolpe ud”-situationer.

– De stod godt, og vi manglede lige den sidste skarphed. Vi havde et par okay sitautioner – jeg har et hovedstød, og ‘Jobbe’ har et skud på stolpen. Der mangler lige den der “stolpe ind”-fornemmelse, løs Uhres analyse til klubbens hjemmeside.

Nu kan Brøndby-spillerne se frem til et par dages kamppause, inden der venter dem et Derby-opgør mod FC København på søndag. Et opgør som “Jobbe” allerede er i gang med at “hype”, og hvor han vil “køre FCK i stykker”.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Freiburg – Aston Villa