Skuffet BIF-træner: Det er noget frygteligt noget

Niels Frederiksen var langt fra tilfreds med det Brøndby-spil, han så i kampen mod Randers FC torsdag aften.



Randers FC var taget til Brøndby Stadion med et ønske om at spille fodbold, og det lykkedes dem i store perioder at dominere hjemmeholdet.

Især første halvleg var helt skæv for Vestegnens drenge, hvilket Niels Frederiksen tog konsekvensen af i pausen.

Hele tre mand blev hevet ud blandt andre den rutinerede Michael Lumb, der debutterede for de blå/gule.

– Det var en forfærdelig første halvleg, hvor vi spiller med utrolig dårlig kvalitet på bolden og uden intensitet i vores pres.

– Vi overlader meget af initiativet til Randers FC. Det er noget frygteligt noget, og det tager vi konsekvensen af i pausen, hvor vi skifter tre og ændrer system, sagde Niels Frederiksen til Brondby.com efter kampen.

Klubbens angriber Michael Uhre var knap så krads i kritikken som sin cheftræner. Han roser i stedet Randers’ evner på banen og ærgrer sig over en række “stolpe ud”-situationer.

– De stod godt, og vi manglede lige den sidste skarphed. Vi havde et par okay sitautioner – jeg har et hovedstød, og ‘Jobbe’ har et skud på stolpen. Der mangler lige den der “stolpe ind”-fornemmelse, løs Uhres analyse til klubbens hjemmeside.

Nu kan Brøndby-spillerne se frem til et par dages kamppause, inden der venter dem et Derby-opgør mod FC København på søndag. Et opgør som “Jobbe” allerede er i gang med at “hype”, og hvor han vil “køre FCK i stykker”.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Arsenal vinder Premier League

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Thomas Delaney teaser

Lyon forhandler med dansk profil

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg