Skulderklap i Brøndby: Nu jagter han EM-succes

Ludwig Vraa-Jensen jagter sit store gennembrud i Brøndby-trøjen, hvor han er blevet en permanent del af førsteholdstruppen. Han er en teknisk stærk forsvarsspiller, som får en stor rolle for Danmark ved U19-EM.



Han har endnu ikke fået sin debut i Brøndby-trøjen, men meget tyder på, at det bare er et spørgsmål om tid, før det sker. 

19-årige Ludwig Vraa-Jensen har længe trænet med Brøndbys førstehold, men det er først i sommer, at han er blevet en permanent del af Jesper Sørensens førsteholdstrup. 

Det er en optimistisk U19-landsholdsspiller, som Tipsbladet taler med, inden Vraa-Jensen og resten af de unge danske landsholdsspillere flyver mod Nordirland, hvor Danmark over de næste uger skal forsøge at hente succes på den helt store talentscene ved U19-EM.

Her spiller Ludwig Vraa-Jensen en stor rolle i hjertet af det danske forsvar, og det er også på den position, han jagter gennembruddet i Brøndby. Om det bliver i denne sæson, må tiden vise.

– Mit mål for sæsonen er at vise mig så godt frem som muligt på træningsbanen og i de kampe, jeg kan få. Så er det op til staben og træneren i sidste ende. 

– Indtil videre kan jeg ikke gøre andet end at træne hårdt og gøre mig fortjent til den her debut, eller hvad det nu skal blive til, siger den unge stopper. 

Han har ikke sat noget kryds i kalenderen, hvornår han går efter at få sin debut for Brøndby, men han er tilfreds og stolt over nu at være en fast del af førsteholdet. 

– Det er et klap på skulderen, som jeg er glad for at få. Min rolle har ikke rigtig ændret sig. Jeg træner stadig med, som jeg gjorde før.

Stor fan af "AC"
Skulle Ludwig Vraa-Jensen få chancen under Jesper Sørensen, så kan klubbens fans se frem til at få en teknisk stærk spiller på banen. Det er særligt spillet på bolden, som Ludwig Vraa-Jensen fremhæver, når han skal sætte ord på, hvad han er for en type spiller – også selv om han er midtstopper.

– Jeg vil beskrive mig selv som meget boldstærk, sikker på bolden og kan med begge ben. Jeg er en klog spiller, både med og uden bold. Og så vil jeg også sige, at jeg er god til at forsvare kassen og holde modstanderen fra at score mål. Men min største force er nok på bolden.

Derfor kan man forestille sig, at Ludwig Vraa-Jensen også ser op til boldstærke forsvarsspillere, og her placerer en dansk stjerne sig helt i toppen af idolhierarkiet. 

– Der er nogle gode spillere, som jeg godt kan lide. "AC" (Andreas Christensen, red.) fra det danske landshold, som jeg lidt kan spejle mig i. Han er en spiller, jeg er stor fan af, som jeg ser lidt op til på en måde.

– Jeg ser, når han spiller, og han gør det rigtig godt – også i Barcelona. Han er en fornøjelse, siger Ludwig Vraa-Jensen med et smil. 

Ludwig Vraa-Jensen er en af de spillere, som man forventer får en nøglerolle for det danske U19-landshold til EM. Han er fast mand i forsvaret, og det siger sig selv, at forsvarsspillerne skal være på dupperne, når modstanderne i gruppespillet er stormagter som Frankrig og Spanien.

– Det er nogle gode modstandere og nogle store nationer! Vi har mødt Frankrig for nylig, hvor vi vandt. Det er nogle store nationer, jeg glæder mig til at møde dem og se, hvordan vi er i forhold til dem, påpeger han. 

Det er på tirsdag, at Vraa-Jensen og det danske U19-landshold sparker slutrunden i gang.



‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Vil have stjernetræner til Tottenham

Liverpool-spiller i chokskifte?

FCK starter op uden tre spillere

De vil købe FC Midtjylland-profil

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

‘Usandsynlig genopstandelse’

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Stopper alle forhandlinger

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Baskere basker afmægtige asturianere

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode