Skulderklap i Brøndby: Nu jagter han EM-succes

Ludwig Vraa-Jensen jagter sit store gennembrud i Brøndby-trøjen, hvor han er blevet en permanent del af førsteholdstruppen. Han er en teknisk stærk forsvarsspiller, som får en stor rolle for Danmark ved U19-EM.



Han har endnu ikke fået sin debut i Brøndby-trøjen, men meget tyder på, at det bare er et spørgsmål om tid, før det sker. 

19-årige Ludwig Vraa-Jensen har længe trænet med Brøndbys førstehold, men det er først i sommer, at han er blevet en permanent del af Jesper Sørensens førsteholdstrup. 

Det er en optimistisk U19-landsholdsspiller, som Tipsbladet taler med, inden Vraa-Jensen og resten af de unge danske landsholdsspillere flyver mod Nordirland, hvor Danmark over de næste uger skal forsøge at hente succes på den helt store talentscene ved U19-EM.

Her spiller Ludwig Vraa-Jensen en stor rolle i hjertet af det danske forsvar, og det er også på den position, han jagter gennembruddet i Brøndby. Om det bliver i denne sæson, må tiden vise.

– Mit mål for sæsonen er at vise mig så godt frem som muligt på træningsbanen og i de kampe, jeg kan få. Så er det op til staben og træneren i sidste ende. 

– Indtil videre kan jeg ikke gøre andet end at træne hårdt og gøre mig fortjent til den her debut, eller hvad det nu skal blive til, siger den unge stopper. 

Han har ikke sat noget kryds i kalenderen, hvornår han går efter at få sin debut for Brøndby, men han er tilfreds og stolt over nu at være en fast del af førsteholdet. 

– Det er et klap på skulderen, som jeg er glad for at få. Min rolle har ikke rigtig ændret sig. Jeg træner stadig med, som jeg gjorde før.

Stor fan af "AC"
Skulle Ludwig Vraa-Jensen få chancen under Jesper Sørensen, så kan klubbens fans se frem til at få en teknisk stærk spiller på banen. Det er særligt spillet på bolden, som Ludwig Vraa-Jensen fremhæver, når han skal sætte ord på, hvad han er for en type spiller – også selv om han er midtstopper.

– Jeg vil beskrive mig selv som meget boldstærk, sikker på bolden og kan med begge ben. Jeg er en klog spiller, både med og uden bold. Og så vil jeg også sige, at jeg er god til at forsvare kassen og holde modstanderen fra at score mål. Men min største force er nok på bolden.

Derfor kan man forestille sig, at Ludwig Vraa-Jensen også ser op til boldstærke forsvarsspillere, og her placerer en dansk stjerne sig helt i toppen af idolhierarkiet. 

– Der er nogle gode spillere, som jeg godt kan lide. "AC" (Andreas Christensen, red.) fra det danske landshold, som jeg lidt kan spejle mig i. Han er en spiller, jeg er stor fan af, som jeg ser lidt op til på en måde.

– Jeg ser, når han spiller, og han gør det rigtig godt – også i Barcelona. Han er en fornøjelse, siger Ludwig Vraa-Jensen med et smil. 

Ludwig Vraa-Jensen er en af de spillere, som man forventer får en nøglerolle for det danske U19-landshold til EM. Han er fast mand i forsvaret, og det siger sig selv, at forsvarsspillerne skal være på dupperne, når modstanderne i gruppespillet er stormagter som Frankrig og Spanien.

– Det er nogle gode modstandere og nogle store nationer! Vi har mødt Frankrig for nylig, hvor vi vandt. Det er nogle store nationer, jeg glæder mig til at møde dem og se, hvordan vi er i forhold til dem, påpeger han. 

Det er på tirsdag, at Vraa-Jensen og det danske U19-landshold sparker slutrunden i gang.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Bo Henriksen lander TV-job

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

FC Midtjylland med politianmeldelse

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Tottenham straffes for nazihilsner

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

‘Det er tæt på uforklarligt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt skænderi i FC København

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen