Han har endnu ikke fået sin debut i Brøndby-trøjen, men meget tyder på, at det bare er et spørgsmål om tid, før det sker.
19-årige Ludwig Vraa-Jensen har længe trænet med Brøndbys førstehold, men det er først i sommer, at han er blevet en permanent del af Jesper Sørensens førsteholdstrup.
Det er en optimistisk U19-landsholdsspiller, som Tipsbladet taler med, inden Vraa-Jensen og resten af de unge danske landsholdsspillere flyver mod Nordirland, hvor Danmark over de næste uger skal forsøge at hente succes på den helt store talentscene ved U19-EM.
Her spiller Ludwig Vraa-Jensen en stor rolle i hjertet af det danske forsvar, og det er også på den position, han jagter gennembruddet i Brøndby. Om det bliver i denne sæson, må tiden vise.
– Mit mål for sæsonen er at vise mig så godt frem som muligt på træningsbanen og i de kampe, jeg kan få. Så er det op til staben og træneren i sidste ende.
– Indtil videre kan jeg ikke gøre andet end at træne hårdt og gøre mig fortjent til den her debut, eller hvad det nu skal blive til, siger den unge stopper.
Han har ikke sat noget kryds i kalenderen, hvornår han går efter at få sin debut for Brøndby, men han er tilfreds og stolt over nu at være en fast del af førsteholdet.
– Det er et klap på skulderen, som jeg er glad for at få. Min rolle har ikke rigtig ændret sig. Jeg træner stadig med, som jeg gjorde før.
Stor fan af "AC"
Skulle Ludwig Vraa-Jensen få chancen under Jesper Sørensen, så kan klubbens fans se frem til at få en teknisk stærk spiller på banen. Det er særligt spillet på bolden, som Ludwig Vraa-Jensen fremhæver, når han skal sætte ord på, hvad han er for en type spiller – også selv om han er midtstopper.
– Jeg vil beskrive mig selv som meget boldstærk, sikker på bolden og kan med begge ben. Jeg er en klog spiller, både med og uden bold. Og så vil jeg også sige, at jeg er god til at forsvare kassen og holde modstanderen fra at score mål. Men min største force er nok på bolden.
Derfor kan man forestille sig, at Ludwig Vraa-Jensen også ser op til boldstærke forsvarsspillere, og her placerer en dansk stjerne sig helt i toppen af idolhierarkiet.
– Der er nogle gode spillere, som jeg godt kan lide. "AC" (Andreas Christensen, red.) fra det danske landshold, som jeg lidt kan spejle mig i. Han er en spiller, jeg er stor fan af, som jeg ser lidt op til på en måde.
– Jeg ser, når han spiller, og han gør det rigtig godt – også i Barcelona. Han er en fornøjelse, siger Ludwig Vraa-Jensen med et smil.
Ludwig Vraa-Jensen er en af de spillere, som man forventer får en nøglerolle for det danske U19-landshold til EM. Han er fast mand i forsvaret, og det siger sig selv, at forsvarsspillerne skal være på dupperne, når modstanderne i gruppespillet er stormagter som Frankrig og Spanien.
– Det er nogle gode modstandere og nogle store nationer! Vi har mødt Frankrig for nylig, hvor vi vandt. Det er nogle store nationer, jeg glæder mig til at møde dem og se, hvordan vi er i forhold til dem, påpeger han.
Det er på tirsdag, at Vraa-Jensen og det danske U19-landshold sparker slutrunden i gang.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Fik blackout på Brøndby Stadion
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur