Skulderklap i Brøndby: Nu jagter han EM-succes

Ludwig Vraa-Jensen jagter sit store gennembrud i Brøndby-trøjen, hvor han er blevet en permanent del af førsteholdstruppen. Han er en teknisk stærk forsvarsspiller, som får en stor rolle for Danmark ved U19-EM.



Han har endnu ikke fået sin debut i Brøndby-trøjen, men meget tyder på, at det bare er et spørgsmål om tid, før det sker. 

19-årige Ludwig Vraa-Jensen har længe trænet med Brøndbys førstehold, men det er først i sommer, at han er blevet en permanent del af Jesper Sørensens førsteholdstrup. 

Det er en optimistisk U19-landsholdsspiller, som Tipsbladet taler med, inden Vraa-Jensen og resten af de unge danske landsholdsspillere flyver mod Nordirland, hvor Danmark over de næste uger skal forsøge at hente succes på den helt store talentscene ved U19-EM.

Her spiller Ludwig Vraa-Jensen en stor rolle i hjertet af det danske forsvar, og det er også på den position, han jagter gennembruddet i Brøndby. Om det bliver i denne sæson, må tiden vise.

– Mit mål for sæsonen er at vise mig så godt frem som muligt på træningsbanen og i de kampe, jeg kan få. Så er det op til staben og træneren i sidste ende. 

– Indtil videre kan jeg ikke gøre andet end at træne hårdt og gøre mig fortjent til den her debut, eller hvad det nu skal blive til, siger den unge stopper. 

Han har ikke sat noget kryds i kalenderen, hvornår han går efter at få sin debut for Brøndby, men han er tilfreds og stolt over nu at være en fast del af førsteholdet. 

– Det er et klap på skulderen, som jeg er glad for at få. Min rolle har ikke rigtig ændret sig. Jeg træner stadig med, som jeg gjorde før.

Stor fan af "AC"
Skulle Ludwig Vraa-Jensen få chancen under Jesper Sørensen, så kan klubbens fans se frem til at få en teknisk stærk spiller på banen. Det er særligt spillet på bolden, som Ludwig Vraa-Jensen fremhæver, når han skal sætte ord på, hvad han er for en type spiller – også selv om han er midtstopper.

– Jeg vil beskrive mig selv som meget boldstærk, sikker på bolden og kan med begge ben. Jeg er en klog spiller, både med og uden bold. Og så vil jeg også sige, at jeg er god til at forsvare kassen og holde modstanderen fra at score mål. Men min største force er nok på bolden.

Derfor kan man forestille sig, at Ludwig Vraa-Jensen også ser op til boldstærke forsvarsspillere, og her placerer en dansk stjerne sig helt i toppen af idolhierarkiet. 

– Der er nogle gode spillere, som jeg godt kan lide. "AC" (Andreas Christensen, red.) fra det danske landshold, som jeg lidt kan spejle mig i. Han er en spiller, jeg er stor fan af, som jeg ser lidt op til på en måde.

– Jeg ser, når han spiller, og han gør det rigtig godt – også i Barcelona. Han er en fornøjelse, siger Ludwig Vraa-Jensen med et smil. 

Ludwig Vraa-Jensen er en af de spillere, som man forventer får en nøglerolle for det danske U19-landshold til EM. Han er fast mand i forsvaret, og det siger sig selv, at forsvarsspillerne skal være på dupperne, når modstanderne i gruppespillet er stormagter som Frankrig og Spanien.

– Det er nogle gode modstandere og nogle store nationer! Vi har mødt Frankrig for nylig, hvor vi vandt. Det er nogle store nationer, jeg glæder mig til at møde dem og se, hvordan vi er i forhold til dem, påpeger han. 

Det er på tirsdag, at Vraa-Jensen og det danske U19-landshold sparker slutrunden i gang.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?

Chokskifte?

Mere aktivitet på vej i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er meget svært for Nørgaard

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Brøndby-transfer glippet

Stor profil skifter til FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kontramelding om transfer

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Store ord om Roony Bardghji

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Smal parisersejr i Bourgogne

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’