Han har endnu ikke fået sin debut i Brøndby-trøjen, men meget tyder på, at det bare er et spørgsmål om tid, før det sker.
19-årige Ludwig Vraa-Jensen har længe trænet med Brøndbys førstehold, men det er først i sommer, at han er blevet en permanent del af Jesper Sørensens førsteholdstrup.
Det er en optimistisk U19-landsholdsspiller, som Tipsbladet taler med, inden Vraa-Jensen og resten af de unge danske landsholdsspillere flyver mod Nordirland, hvor Danmark over de næste uger skal forsøge at hente succes på den helt store talentscene ved U19-EM.
Her spiller Ludwig Vraa-Jensen en stor rolle i hjertet af det danske forsvar, og det er også på den position, han jagter gennembruddet i Brøndby. Om det bliver i denne sæson, må tiden vise.
– Mit mål for sæsonen er at vise mig så godt frem som muligt på træningsbanen og i de kampe, jeg kan få. Så er det op til staben og træneren i sidste ende.
– Indtil videre kan jeg ikke gøre andet end at træne hårdt og gøre mig fortjent til den her debut, eller hvad det nu skal blive til, siger den unge stopper.
Han har ikke sat noget kryds i kalenderen, hvornår han går efter at få sin debut for Brøndby, men han er tilfreds og stolt over nu at være en fast del af førsteholdet.
– Det er et klap på skulderen, som jeg er glad for at få. Min rolle har ikke rigtig ændret sig. Jeg træner stadig med, som jeg gjorde før.
Stor fan af "AC"
Skulle Ludwig Vraa-Jensen få chancen under Jesper Sørensen, så kan klubbens fans se frem til at få en teknisk stærk spiller på banen. Det er særligt spillet på bolden, som Ludwig Vraa-Jensen fremhæver, når han skal sætte ord på, hvad han er for en type spiller – også selv om han er midtstopper.
– Jeg vil beskrive mig selv som meget boldstærk, sikker på bolden og kan med begge ben. Jeg er en klog spiller, både med og uden bold. Og så vil jeg også sige, at jeg er god til at forsvare kassen og holde modstanderen fra at score mål. Men min største force er nok på bolden.
Derfor kan man forestille sig, at Ludwig Vraa-Jensen også ser op til boldstærke forsvarsspillere, og her placerer en dansk stjerne sig helt i toppen af idolhierarkiet.
– Der er nogle gode spillere, som jeg godt kan lide. "AC" (Andreas Christensen, red.) fra det danske landshold, som jeg lidt kan spejle mig i. Han er en spiller, jeg er stor fan af, som jeg ser lidt op til på en måde.
– Jeg ser, når han spiller, og han gør det rigtig godt – også i Barcelona. Han er en fornøjelse, siger Ludwig Vraa-Jensen med et smil.
Ludwig Vraa-Jensen er en af de spillere, som man forventer får en nøglerolle for det danske U19-landshold til EM. Han er fast mand i forsvaret, og det siger sig selv, at forsvarsspillerne skal være på dupperne, når modstanderne i gruppespillet er stormagter som Frankrig og Spanien.
– Det er nogle gode modstandere og nogle store nationer! Vi har mødt Frankrig for nylig, hvor vi vandt. Det er nogle store nationer, jeg glæder mig til at møde dem og se, hvordan vi er i forhold til dem, påpeger han.
Det er på tirsdag, at Vraa-Jensen og det danske U19-landshold sparker slutrunden i gang.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil