Han har endnu ikke fået sin debut i Brøndby-trøjen, men meget tyder på, at det bare er et spørgsmål om tid, før det sker.
19-årige Ludwig Vraa-Jensen har længe trænet med Brøndbys førstehold, men det er først i sommer, at han er blevet en permanent del af Jesper Sørensens førsteholdstrup.
Det er en optimistisk U19-landsholdsspiller, som Tipsbladet taler med, inden Vraa-Jensen og resten af de unge danske landsholdsspillere flyver mod Nordirland, hvor Danmark over de næste uger skal forsøge at hente succes på den helt store talentscene ved U19-EM.
Her spiller Ludwig Vraa-Jensen en stor rolle i hjertet af det danske forsvar, og det er også på den position, han jagter gennembruddet i Brøndby. Om det bliver i denne sæson, må tiden vise.
– Mit mål for sæsonen er at vise mig så godt frem som muligt på træningsbanen og i de kampe, jeg kan få. Så er det op til staben og træneren i sidste ende.
– Indtil videre kan jeg ikke gøre andet end at træne hårdt og gøre mig fortjent til den her debut, eller hvad det nu skal blive til, siger den unge stopper.
Han har ikke sat noget kryds i kalenderen, hvornår han går efter at få sin debut for Brøndby, men han er tilfreds og stolt over nu at være en fast del af førsteholdet.
– Det er et klap på skulderen, som jeg er glad for at få. Min rolle har ikke rigtig ændret sig. Jeg træner stadig med, som jeg gjorde før.
Stor fan af "AC"
Skulle Ludwig Vraa-Jensen få chancen under Jesper Sørensen, så kan klubbens fans se frem til at få en teknisk stærk spiller på banen. Det er særligt spillet på bolden, som Ludwig Vraa-Jensen fremhæver, når han skal sætte ord på, hvad han er for en type spiller – også selv om han er midtstopper.
– Jeg vil beskrive mig selv som meget boldstærk, sikker på bolden og kan med begge ben. Jeg er en klog spiller, både med og uden bold. Og så vil jeg også sige, at jeg er god til at forsvare kassen og holde modstanderen fra at score mål. Men min største force er nok på bolden.
Derfor kan man forestille sig, at Ludwig Vraa-Jensen også ser op til boldstærke forsvarsspillere, og her placerer en dansk stjerne sig helt i toppen af idolhierarkiet.
– Der er nogle gode spillere, som jeg godt kan lide. "AC" (Andreas Christensen, red.) fra det danske landshold, som jeg lidt kan spejle mig i. Han er en spiller, jeg er stor fan af, som jeg ser lidt op til på en måde.
– Jeg ser, når han spiller, og han gør det rigtig godt – også i Barcelona. Han er en fornøjelse, siger Ludwig Vraa-Jensen med et smil.
Ludwig Vraa-Jensen er en af de spillere, som man forventer får en nøglerolle for det danske U19-landshold til EM. Han er fast mand i forsvaret, og det siger sig selv, at forsvarsspillerne skal være på dupperne, når modstanderne i gruppespillet er stormagter som Frankrig og Spanien.
– Det er nogle gode modstandere og nogle store nationer! Vi har mødt Frankrig for nylig, hvor vi vandt. Det er nogle store nationer, jeg glæder mig til at møde dem og se, hvordan vi er i forhold til dem, påpeger han.
Det er på tirsdag, at Vraa-Jensen og det danske U19-landshold sparker slutrunden i gang.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg