SL-angriber i sårbar situation: Farligt for ham

Haji Wright har formentlig misligholdt sin kontrakt med SønderjyskE og taget en stor chance ved at spille for Antalyaspor, før han er solgt. Det vurderer advokat.



Haji Wright er stadig på kontrakt i SønderjyskE, men søndag spillede han en testkamp for Antalyaspor. Uden tilladelse fra sin danske klub. Dermed har han ikke bare misligholdt sin kontrakt, vurderer advokat. Han har også bragt sig selv i en sårbar situation.

For selv om Antalyaspor i sidste uge præsenterede Haji Wright på en lejeaftale med købsoption, har SønderjyskE ikke overdraget spillercertifikatet. Ifølge JydskeVestkysten er det, fordi klubben vil være sikker på, at Antalyaspor lever op til de økonomiske aspekter af aftalen.

Så længe det ikke er på plads, og SønderjyskE ikke har givet Wright lov til at spille for den tyrkiske klub, bryder han sin kontrakt. Og det er ifølge Adam Ringsby-Brandt, partner i Bertel Rasmussen Advokater, en risikofyldt leg. Ikke mindst for ham selv.

– Den er fandeme farlig for ham. Hvis han brækket benet i sådan en kamp, er SønderjyskE’s forsikring formentlig ikke forpligtet til at dække noget, siger han til tipsbladet.dk og forklarer:

– SønderjyskE vil kunne ophæve hans kontrakt, det er jeg ikke så meget i tvivl om. Angående forsikring: Den, der kører via Divisionsforenignen, gælder ikke, hvis man ugyldigt repræsenterer en anden klub. Så SønderjyskE vil ikke skulle hænge på ham, hvis det er den (forsikring), der gælder.

– Så han løber en risiko, for hvis han bliver skadet, og SønderjyskE så ophæver kontrakten, så har han jo ingenting.

Tværtimod mener Ringsby-Brandt, at klubben i givet fald vil kunne kræve erstatning fra Haji Wright.

– Det vil formentlig blive sat til noget i retning af et beløb svarende til den løn, han har til gode i resten af kontraktperioden, siger advokaten.

Wright har to år tilbage af sin aftale med SønderjyskE.

Spørgsmålet er selvfølgelig, om det ville være i SønderjyskE’s egen interesse at ophæve kontrakten med Haji Wright. Hvis han eksempelvis havde brækket benet, ville det dog være mere tillokkende.

Dels vil klubben slippe for at betale hans løn, dels vil spilleren formentlig skulle betale SønderjyskE et beløb svarende til lønnen. Og skiftet vil måske falde igennem.

– Det er jo balancen for SønderjyskE. Men det er dem, der har kortene på hånden. Det er ikke ham, der har det. Haji Wright bringer sig selv i en ekstremt sårbar situation, siger Adam Ringsby-Brandt.

Ifølge den nye SønderjyskE-direktør, Jonas Lygaard, vil klubben have sin juridiske afdeling til at se nærmere på sagen. Han forventer dog, at handlen med Antalyaspor falder på plads i løbet af tirsdag eller onsdag.





Peter Christiansen har fundet afløseren


Belgien skuffer mod Kasakhstan

GOG buldrer forbi bundhold

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Glimrende nyt om Chido Obi

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Aflyser pressemøde i Parken

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Superliga-profil får trænerlicens

Advarer mod at undervurdere Belarus

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Ståle Solbakken sender advarsel

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Landstræner uenig med Ronaldo

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Danmark jagter pligtsejr over Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Clement Bischoff på tavlen

AGF straffet med stor bøde

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales