SL-angriber i sårbar situation: Farligt for ham

Haji Wright har formentlig misligholdt sin kontrakt med SønderjyskE og taget en stor chance ved at spille for Antalyaspor, før han er solgt. Det vurderer advokat.



Haji Wright er stadig på kontrakt i SønderjyskE, men søndag spillede han en testkamp for Antalyaspor. Uden tilladelse fra sin danske klub. Dermed har han ikke bare misligholdt sin kontrakt, vurderer advokat. Han har også bragt sig selv i en sårbar situation.

For selv om Antalyaspor i sidste uge præsenterede Haji Wright på en lejeaftale med købsoption, har SønderjyskE ikke overdraget spillercertifikatet. Ifølge JydskeVestkysten er det, fordi klubben vil være sikker på, at Antalyaspor lever op til de økonomiske aspekter af aftalen.

Så længe det ikke er på plads, og SønderjyskE ikke har givet Wright lov til at spille for den tyrkiske klub, bryder han sin kontrakt. Og det er ifølge Adam Ringsby-Brandt, partner i Bertel Rasmussen Advokater, en risikofyldt leg. Ikke mindst for ham selv.

– Den er fandeme farlig for ham. Hvis han brækket benet i sådan en kamp, er SønderjyskE’s forsikring formentlig ikke forpligtet til at dække noget, siger han til tipsbladet.dk og forklarer:

– SønderjyskE vil kunne ophæve hans kontrakt, det er jeg ikke så meget i tvivl om. Angående forsikring: Den, der kører via Divisionsforenignen, gælder ikke, hvis man ugyldigt repræsenterer en anden klub. Så SønderjyskE vil ikke skulle hænge på ham, hvis det er den (forsikring), der gælder.

– Så han løber en risiko, for hvis han bliver skadet, og SønderjyskE så ophæver kontrakten, så har han jo ingenting.

Tværtimod mener Ringsby-Brandt, at klubben i givet fald vil kunne kræve erstatning fra Haji Wright.

– Det vil formentlig blive sat til noget i retning af et beløb svarende til den løn, han har til gode i resten af kontraktperioden, siger advokaten.

Wright har to år tilbage af sin aftale med SønderjyskE.

Spørgsmålet er selvfølgelig, om det ville være i SønderjyskE’s egen interesse at ophæve kontrakten med Haji Wright. Hvis han eksempelvis havde brækket benet, ville det dog være mere tillokkende.

Dels vil klubben slippe for at betale hans løn, dels vil spilleren formentlig skulle betale SønderjyskE et beløb svarende til lønnen. Og skiftet vil måske falde igennem.

– Det er jo balancen for SønderjyskE. Men det er dem, der har kortene på hånden. Det er ikke ham, der har det. Haji Wright bringer sig selv i en ekstremt sårbar situation, siger Adam Ringsby-Brandt.

Ifølge den nye SønderjyskE-direktør, Jonas Lygaard, vil klubben have sin juridiske afdeling til at se nærmere på sagen. Han forventer dog, at handlen med Antalyaspor falder på plads i løbet af tirsdag eller onsdag.





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

Tyrkiet – USA

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Marokko – Haiti

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Lufter vild Ronaldo-teori

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Tjekkiet – Mexico