AaB har i den grad givet den gas i transfervinduet.
Melker Widell er solgt og bragt ind igen på leje, det kæmpe talent Isak Hansen-Aarøen er hentet ind på lån, mens man har hentet flere andre interessante spillere i Elison Makolli, Travis Hernes og Aaron Seydel.
De har alle det til fælles – minus Melker Widell – at de ikke kender meget til Superligaen og dansk fodbold. Alligevel er sportsdirektør i AaB, James Gow, ikke i tvivl om, at de er stærkere nu, end de var inden vinterpausen.
– 100 procent. Ikke kun fordi vi har tilføjet flere spillere til holdet, men vi har også haft tid til at arbejde med gruppen. Der har været meget tid på banen over de seneste uger, og jeg har set dem rykke sig. Vi har fået nogle slag. Jeg har sagt til flere, at det var som at gå 12 runder med Mike Tyson, da vi spillede mod AGF og Brøndby, men vi skulle rejse os.
– Vi har fået sat nogle slag ind selv og har rykket os som gruppe. Vi glæder os til anden del af sæsonen. Vi har bragt mange talentfulde spillere ind til truppen, der tilføjer kvalitet og er sultne efter at komme til at spille for AaB. Vi er glade, alle er glade. Det har været en god januar måned for os, fortæller James Gow i Tipsbladets Deadline Day Show.
Klubben fra Nordens Paris går ind til foråret på en øjeblikkelig niendeplads i Superligaen, hvor de både har langt op til top 6, men samtidig også har en fin afstand ned til nedrykingsstregen, hvilket trods alt må være det vigtigste for oprykkerne.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur