AaB har i den grad givet den gas i transfervinduet.
Melker Widell er solgt og bragt ind igen på leje, det kæmpe talent Isak Hansen-Aarøen er hentet ind på lån, mens man har hentet flere andre interessante spillere i Elison Makolli, Travis Hernes og Aaron Seydel.
De har alle det til fælles – minus Melker Widell – at de ikke kender meget til Superligaen og dansk fodbold. Alligevel er sportsdirektør i AaB, James Gow, ikke i tvivl om, at de er stærkere nu, end de var inden vinterpausen.
– 100 procent. Ikke kun fordi vi har tilføjet flere spillere til holdet, men vi har også haft tid til at arbejde med gruppen. Der har været meget tid på banen over de seneste uger, og jeg har set dem rykke sig. Vi har fået nogle slag. Jeg har sagt til flere, at det var som at gå 12 runder med Mike Tyson, da vi spillede mod AGF og Brøndby, men vi skulle rejse os.
– Vi har fået sat nogle slag ind selv og har rykket os som gruppe. Vi glæder os til anden del af sæsonen. Vi har bragt mange talentfulde spillere ind til truppen, der tilføjer kvalitet og er sultne efter at komme til at spille for AaB. Vi er glade, alle er glade. Det har været en god januar måned for os, fortæller James Gow i Tipsbladets Deadline Day Show.
Klubben fra Nordens Paris går ind til foråret på en øjeblikkelig niendeplads i Superligaen, hvor de både har langt op til top 6, men samtidig også har en fin afstand ned til nedrykingsstregen, hvilket trods alt må være det vigtigste for oprykkerne.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER