I Danmark må børn og unge under 18 år ikke gamble, og spiludbyderne må ikke målrette deres reklamer til dem, der endnu ikke er myndige. Men Superliga-spillere under 18 optræder somme tider i spilletøj med en bettingsponsor, og det møder kritik fra ludomanibehandlere.
Indtil i sommer havde AaB Mr. Greens logo på bagsiden af kamptrøjerne, samtidig med at Oliver Ross, Anders Noshe og Oscar Meedom, der alle er umyndige, fik spilletid. Fra denne sæson er Mr. Green dog forsvundet fra bolsjetrøjerne.
– Vi har taget et aktivt valg og dermed fravalg ved at sige: Vi vil ikke have spilreklamer på trøjen. Det gør vi selvfølgelig, fordi vi godt kan mærke, hvor markedet går henad, og stemningen flytter sig. Det er selvfølgelig også det ansvar, vi har som klub, og det vil vi gerne være med til at tage del i. Vi bliver selvfølgelig også påvirket af de undersøgelser, der kommer om de ting her, siger administrerende direktør Thomas Bælum.
– Når det så er sagt, er vi udmærket klar over, at vi er en del af en branche, hvor betting er en kæmpestor del af det og har været det altid og fremadrettet vil være med til at finansiere store dele af blandt andet tv-midlerne, der kommer til os.
Tidligere på året udkom en rapport fra Spillemyndigheden, der viste, at 10,9 procent af voksne danskere som minimum har ”et lavt niveau af pengespilsproblemer”. 29.500 havde alvorlige problemer.
Blandt børn og unge mellem 12 og 17 år har 6 procent som minimum et lavt niveau af pengespilsproblemer. Det svarer til 24.500 børn og unge – selv om de altså slet ikke må spille pengespil.
Idealernes pris
Da Mr. Green forsvandt fra AaB's katalog over sponsorer tidligere på sommeren, vendte Danske Spils Oddset tilbage som såkaldt platinpartner. Dem har klubben otte af, og de bliver præsenteret lige under de fire hovedpartnere på AaB's hjemmeside.
Hvordan hænger det sammen med det, som Bælum netop har forklaret?
– Det handler om, at de har en anden eksponeringsplatform gennem os, end Mr. Green havde. Så det er de rettigheder, de har, og den kommunikation, de laver gennem os. Der var Danske Spil helt på det rene med, at det udtryk, som de skulle have gennem os, skulle respektere den overordnede strategi, de har for markedsføring af deres spil – og dermed en mindre aggressiv eksponering, end eksempelvis de internationale bettingselskaber har, siger direktøren.
Hvor går den gyldne middelvej? I har det ikke på trøjen, men I har for eksempel lige lavet et indslag på AaB TV, så I medvirker til en form for eksponering.
– Selvfølgelig er der det, men det er hele tiden noget, vi diskuterer fra sæson til sæson. Første grad var, at vi fandt en partner, der ikke kører live-betting, så der er en mindre aggressiv markedsføring på vores LED-bander. Så var det store skridt selvfølgelig, at vores allerhelligste, som jo er spillertrøjen, og det, der er klart mest eksponering i, der har vi den ikke på. Så det er en væsentlig nedgradering i eksponeringsfladen, som vi har taget, siger Thomas Bælum.
– Som sagt skal vi også følge med tiden og er bevidst om, at vi som fodboldklub har et stort talerør. Det er så der, vi er nu. Skulle der komme mere, følger vi selvfølgelig de regler, der måtte komme fra centralt hold. Men indtil nu er det vores vurdering, at den platform, vi kan tilbyde en bettingvirksomhed, er det, som vi har tilbudt Oddset.
Thomas Bælum medgiver, at AaB ikke nødvendigvis holder fast i sommerens stillingtagen for enhver pris.
– Man skal også passe på ikke at sætte sig på den helt høje hest, for vi er også i en branche, hvor økonomien er ekstremt presset. Uden at skulle foregribe begivenhederne: Lad os sige, vi blev tilbudt to millioner euro for en plads, der har en stærkere eksponeringsplatform, så vil vi da tage en seriøs overvejelse om det. Sådan er det i fodbold i dag. Alt har en form for pris i forhold til de her ting, men det er en vægtskål, der hele tiden skal balancere, siger han.
Så virkelighedens realiteter kan også få indflydelse på idealerne?
– Ja. Som man nogle gange siger: Hesten skal have hø.
AaB er ikke den eneste klub, der har eller haft en bettingsponsor på trøjen og umyndige spillere på banen. Det samme gør sig gældende i øjeblikket for FC København, der har flere 16- og 17-årige spillere inde omkring spilletid på førsteholdet.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Arsenal snublede i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG