SL-profil brændt af: Missede stort Ligue 1-skifte

Den unge ghaneser Ernest Nuamah er yderst attraktiv på transfermarkedet, men han er ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig opmærksomhed fra udlandet.



Interessen er forståeligt nok størst omkring Ernest Nuamah, der blev Forårets Profil i Tipsbladet og tiltrækker sig opmærksomhed på transfermarkedet fra klubber så store som Paris Saint-Germain og flere med adresse i Premier League.

Men det er ikke Nuamah, der har været tættest på et skifte væk fra FC Nordsjælland.

I Superliga-forberedelserne var det påfaldende at se, at FC Nordsjællands dygtige forsvarsspiller Adamo Nagalo ikke var med i træningskampe på lejren i Østrig.

Nagalo fik en halvleg mod AGF i anden runde og startede inde mod Brøndby IF i weekenden, og det tyder på, at forsvarsspilleren er fuldt i betragtning til holdet, præcis som glohede Nuamah er det.

At Nagalo ligesom Nuamah ikke var et omdrejningspunkt i opstarten handler på ingen måde om utilfredshed med den unge stopper, men at Nagalo ligesom Nuamah har været i spil til en transfer.

Flere navne blev nævnt i forbindelse med stopperen for en måned siden, og på det danske såvel som europæiske marked har det hele sommeren heddet sig, at FCN ledte aktivt efter en midtstopper, og at det skulle være koblet til Nagalo-interesse.

Den handler faldt mandag på plads, da FCN hentede den unge Lyngby-spiller Lucas Hey, der gjorde det enormt flot i foråret på vejen til Lyngbys utrolige overlevelse, og som var topprioriteten på transfermarkedet for FC Nordsjælland efter købet af Marcus Ingvartsen.

201808

Adamo Naglo i kamp mod AGF i anden runde af denne Superliga-sæson.

Men at Hey kommer til er ikke ensbetydende med, at Nagalo med sikkerhed ryger afsted, selvom det ifølge Tipsbladets oplysninger var meget tæt på i juli.

Således var en Ligue 1-klub i store træk enig med såvel FC Nordsjælland som stopperen om et stort skifte til et tungt, tocifret millionbeløb.

Klubben, der før har handlet i Superligaen, trak sig ifølge Tipsbladets oplysninger fra en handel i sidste sekund, hvorefter den i stedet købte en anden midtstopper.

En lang række Ligue 1-klubber har på forskellig vis udvist interesse for fransktalende Nagalo, der er fra Elfenbenskysten og spiller landsholdsfodbold for Burkina Faso.

Forsvarsspilleren skal da også have et ønske om at spille i Frankrig.

Nagalo var i sidste sæson flere gange koblet til tyrkiske topklubber, hvilket også er sket regelmæssigt med Ernest Nuamah.

Nagalo blev i juli sat i forbindelse med franske Reims, der også i sidste uge blev koblet til et køb af Ernest Nuamah.

Denne skulle ifølge franske mediers temmelig unøjagtige oplysninger skulle koste 10 millioner euro (75 millioner kroner), hvilket er 100 procent i strid med Tipsbladets oplysninger om et prisskilt på i hvert fald 150 millioner kroner og sandsynligvis en del mere.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Stor hyldest af Mike Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Højlund får kæmpe frikøbsklausul