SL-profil brændt af: Missede stort Ligue 1-skifte

Den unge ghaneser Ernest Nuamah er yderst attraktiv på transfermarkedet, men han er ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig opmærksomhed fra udlandet.



Interessen er forståeligt nok størst omkring Ernest Nuamah, der blev Forårets Profil i Tipsbladet og tiltrækker sig opmærksomhed på transfermarkedet fra klubber så store som Paris Saint-Germain og flere med adresse i Premier League.

Men det er ikke Nuamah, der har været tættest på et skifte væk fra FC Nordsjælland.

I Superliga-forberedelserne var det påfaldende at se, at FC Nordsjællands dygtige forsvarsspiller Adamo Nagalo ikke var med i træningskampe på lejren i Østrig.

Nagalo fik en halvleg mod AGF i anden runde og startede inde mod Brøndby IF i weekenden, og det tyder på, at forsvarsspilleren er fuldt i betragtning til holdet, præcis som glohede Nuamah er det.

At Nagalo ligesom Nuamah ikke var et omdrejningspunkt i opstarten handler på ingen måde om utilfredshed med den unge stopper, men at Nagalo ligesom Nuamah har været i spil til en transfer.

Flere navne blev nævnt i forbindelse med stopperen for en måned siden, og på det danske såvel som europæiske marked har det hele sommeren heddet sig, at FCN ledte aktivt efter en midtstopper, og at det skulle være koblet til Nagalo-interesse.

Den handler faldt mandag på plads, da FCN hentede den unge Lyngby-spiller Lucas Hey, der gjorde det enormt flot i foråret på vejen til Lyngbys utrolige overlevelse, og som var topprioriteten på transfermarkedet for FC Nordsjælland efter købet af Marcus Ingvartsen.

201808

Adamo Naglo i kamp mod AGF i anden runde af denne Superliga-sæson.

Men at Hey kommer til er ikke ensbetydende med, at Nagalo med sikkerhed ryger afsted, selvom det ifølge Tipsbladets oplysninger var meget tæt på i juli.

Således var en Ligue 1-klub i store træk enig med såvel FC Nordsjælland som stopperen om et stort skifte til et tungt, tocifret millionbeløb.

Klubben, der før har handlet i Superligaen, trak sig ifølge Tipsbladets oplysninger fra en handel i sidste sekund, hvorefter den i stedet købte en anden midtstopper.

En lang række Ligue 1-klubber har på forskellig vis udvist interesse for fransktalende Nagalo, der er fra Elfenbenskysten og spiller landsholdsfodbold for Burkina Faso.

Forsvarsspilleren skal da også have et ønske om at spille i Frankrig.

Nagalo var i sidste sæson flere gange koblet til tyrkiske topklubber, hvilket også er sket regelmæssigt med Ernest Nuamah.

Nagalo blev i juli sat i forbindelse med franske Reims, der også i sidste uge blev koblet til et køb af Ernest Nuamah.

Denne skulle ifølge franske mediers temmelig unøjagtige oplysninger skulle koste 10 millioner euro (75 millioner kroner), hvilket er 100 procent i strid med Tipsbladets oplysninger om et prisskilt på i hvert fald 150 millioner kroner og sandsynligvis en del mere.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Barcelona klager til UEFA

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

AGF – FC Nordsjælland

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Går det galt, går det rigtig galt!

‘De har grinet deres røv i laser’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Robert trækker overskrifter i udlandet

Nu er han tilbage for Brøndby

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Hård kritik af FCM-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Det er en katastrofe for Brøndby

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Thomas Frank er favorit til jobbet

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Nu er han pludselig syg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico