SL-profil brændt af: Missede stort Ligue 1-skifte

Den unge ghaneser Ernest Nuamah er yderst attraktiv på transfermarkedet, men han er ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig opmærksomhed fra udlandet.



Interessen er forståeligt nok størst omkring Ernest Nuamah, der blev Forårets Profil i Tipsbladet og tiltrækker sig opmærksomhed på transfermarkedet fra klubber så store som Paris Saint-Germain og flere med adresse i Premier League.

Men det er ikke Nuamah, der har været tættest på et skifte væk fra FC Nordsjælland.

I Superliga-forberedelserne var det påfaldende at se, at FC Nordsjællands dygtige forsvarsspiller Adamo Nagalo ikke var med i træningskampe på lejren i Østrig.

Nagalo fik en halvleg mod AGF i anden runde og startede inde mod Brøndby IF i weekenden, og det tyder på, at forsvarsspilleren er fuldt i betragtning til holdet, præcis som glohede Nuamah er det.

At Nagalo ligesom Nuamah ikke var et omdrejningspunkt i opstarten handler på ingen måde om utilfredshed med den unge stopper, men at Nagalo ligesom Nuamah har været i spil til en transfer.

Flere navne blev nævnt i forbindelse med stopperen for en måned siden, og på det danske såvel som europæiske marked har det hele sommeren heddet sig, at FCN ledte aktivt efter en midtstopper, og at det skulle være koblet til Nagalo-interesse.

Den handler faldt mandag på plads, da FCN hentede den unge Lyngby-spiller Lucas Hey, der gjorde det enormt flot i foråret på vejen til Lyngbys utrolige overlevelse, og som var topprioriteten på transfermarkedet for FC Nordsjælland efter købet af Marcus Ingvartsen.

201808

Adamo Naglo i kamp mod AGF i anden runde af denne Superliga-sæson.

Men at Hey kommer til er ikke ensbetydende med, at Nagalo med sikkerhed ryger afsted, selvom det ifølge Tipsbladets oplysninger var meget tæt på i juli.

Således var en Ligue 1-klub i store træk enig med såvel FC Nordsjælland som stopperen om et stort skifte til et tungt, tocifret millionbeløb.

Klubben, der før har handlet i Superligaen, trak sig ifølge Tipsbladets oplysninger fra en handel i sidste sekund, hvorefter den i stedet købte en anden midtstopper.

En lang række Ligue 1-klubber har på forskellig vis udvist interesse for fransktalende Nagalo, der er fra Elfenbenskysten og spiller landsholdsfodbold for Burkina Faso.

Forsvarsspilleren skal da også have et ønske om at spille i Frankrig.

Nagalo var i sidste sæson flere gange koblet til tyrkiske topklubber, hvilket også er sket regelmæssigt med Ernest Nuamah.

Nagalo blev i juli sat i forbindelse med franske Reims, der også i sidste uge blev koblet til et køb af Ernest Nuamah.

Denne skulle ifølge franske mediers temmelig unøjagtige oplysninger skulle koste 10 millioner euro (75 millioner kroner), hvilket er 100 procent i strid med Tipsbladets oplysninger om et prisskilt på i hvert fald 150 millioner kroner og sandsynligvis en del mere.





Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det var vanvittigt brutalt

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Amir Richardson scorer kassen i FC København