SL-profil brændt af: Missede stort Ligue 1-skifte

Den unge ghaneser Ernest Nuamah er yderst attraktiv på transfermarkedet, men han er ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig opmærksomhed fra udlandet.



Interessen er forståeligt nok størst omkring Ernest Nuamah, der blev Forårets Profil i Tipsbladet og tiltrækker sig opmærksomhed på transfermarkedet fra klubber så store som Paris Saint-Germain og flere med adresse i Premier League.

Men det er ikke Nuamah, der har været tættest på et skifte væk fra FC Nordsjælland.

I Superliga-forberedelserne var det påfaldende at se, at FC Nordsjællands dygtige forsvarsspiller Adamo Nagalo ikke var med i træningskampe på lejren i Østrig.

Nagalo fik en halvleg mod AGF i anden runde og startede inde mod Brøndby IF i weekenden, og det tyder på, at forsvarsspilleren er fuldt i betragtning til holdet, præcis som glohede Nuamah er det.

At Nagalo ligesom Nuamah ikke var et omdrejningspunkt i opstarten handler på ingen måde om utilfredshed med den unge stopper, men at Nagalo ligesom Nuamah har været i spil til en transfer.

Flere navne blev nævnt i forbindelse med stopperen for en måned siden, og på det danske såvel som europæiske marked har det hele sommeren heddet sig, at FCN ledte aktivt efter en midtstopper, og at det skulle være koblet til Nagalo-interesse.

Den handler faldt mandag på plads, da FCN hentede den unge Lyngby-spiller Lucas Hey, der gjorde det enormt flot i foråret på vejen til Lyngbys utrolige overlevelse, og som var topprioriteten på transfermarkedet for FC Nordsjælland efter købet af Marcus Ingvartsen.

201808

Adamo Naglo i kamp mod AGF i anden runde af denne Superliga-sæson.

Men at Hey kommer til er ikke ensbetydende med, at Nagalo med sikkerhed ryger afsted, selvom det ifølge Tipsbladets oplysninger var meget tæt på i juli.

Således var en Ligue 1-klub i store træk enig med såvel FC Nordsjælland som stopperen om et stort skifte til et tungt, tocifret millionbeløb.

Klubben, der før har handlet i Superligaen, trak sig ifølge Tipsbladets oplysninger fra en handel i sidste sekund, hvorefter den i stedet købte en anden midtstopper.

En lang række Ligue 1-klubber har på forskellig vis udvist interesse for fransktalende Nagalo, der er fra Elfenbenskysten og spiller landsholdsfodbold for Burkina Faso.

Forsvarsspilleren skal da også have et ønske om at spille i Frankrig.

Nagalo var i sidste sæson flere gange koblet til tyrkiske topklubber, hvilket også er sket regelmæssigt med Ernest Nuamah.

Nagalo blev i juli sat i forbindelse med franske Reims, der også i sidste uge blev koblet til et køb af Ernest Nuamah.

Denne skulle ifølge franske mediers temmelig unøjagtige oplysninger skulle koste 10 millioner euro (75 millioner kroner), hvilket er 100 procent i strid med Tipsbladets oplysninger om et prisskilt på i hvert fald 150 millioner kroner og sandsynligvis en del mere.





Ser I med, AGF? Drømmedebut!




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Como kan vinde i Napoli

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

‘Ronaldo vinder kampen’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

– Alt for meget kaos i Horsens

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

AGF mangler flere profiler mod OB

Viaplay hæver priserne

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool