SL-profil brændt af: Missede stort Ligue 1-skifte

Den unge ghaneser Ernest Nuamah er yderst attraktiv på transfermarkedet, men han er ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig opmærksomhed fra udlandet.



Interessen er forståeligt nok størst omkring Ernest Nuamah, der blev Forårets Profil i Tipsbladet og tiltrækker sig opmærksomhed på transfermarkedet fra klubber så store som Paris Saint-Germain og flere med adresse i Premier League.

Men det er ikke Nuamah, der har været tættest på et skifte væk fra FC Nordsjælland.

I Superliga-forberedelserne var det påfaldende at se, at FC Nordsjællands dygtige forsvarsspiller Adamo Nagalo ikke var med i træningskampe på lejren i Østrig.

Nagalo fik en halvleg mod AGF i anden runde og startede inde mod Brøndby IF i weekenden, og det tyder på, at forsvarsspilleren er fuldt i betragtning til holdet, præcis som glohede Nuamah er det.

At Nagalo ligesom Nuamah ikke var et omdrejningspunkt i opstarten handler på ingen måde om utilfredshed med den unge stopper, men at Nagalo ligesom Nuamah har været i spil til en transfer.

Flere navne blev nævnt i forbindelse med stopperen for en måned siden, og på det danske såvel som europæiske marked har det hele sommeren heddet sig, at FCN ledte aktivt efter en midtstopper, og at det skulle være koblet til Nagalo-interesse.

Den handler faldt mandag på plads, da FCN hentede den unge Lyngby-spiller Lucas Hey, der gjorde det enormt flot i foråret på vejen til Lyngbys utrolige overlevelse, og som var topprioriteten på transfermarkedet for FC Nordsjælland efter købet af Marcus Ingvartsen.

201808

Adamo Naglo i kamp mod AGF i anden runde af denne Superliga-sæson.

Men at Hey kommer til er ikke ensbetydende med, at Nagalo med sikkerhed ryger afsted, selvom det ifølge Tipsbladets oplysninger var meget tæt på i juli.

Således var en Ligue 1-klub i store træk enig med såvel FC Nordsjælland som stopperen om et stort skifte til et tungt, tocifret millionbeløb.

Klubben, der før har handlet i Superligaen, trak sig ifølge Tipsbladets oplysninger fra en handel i sidste sekund, hvorefter den i stedet købte en anden midtstopper.

En lang række Ligue 1-klubber har på forskellig vis udvist interesse for fransktalende Nagalo, der er fra Elfenbenskysten og spiller landsholdsfodbold for Burkina Faso.

Forsvarsspilleren skal da også have et ønske om at spille i Frankrig.

Nagalo var i sidste sæson flere gange koblet til tyrkiske topklubber, hvilket også er sket regelmæssigt med Ernest Nuamah.

Nagalo blev i juli sat i forbindelse med franske Reims, der også i sidste uge blev koblet til et køb af Ernest Nuamah.

Denne skulle ifølge franske mediers temmelig unøjagtige oplysninger skulle koste 10 millioner euro (75 millioner kroner), hvilket er 100 procent i strid med Tipsbladets oplysninger om et prisskilt på i hvert fald 150 millioner kroner og sandsynligvis en del mere.



– En undskyldning for tabere

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

‘De har problemer med os’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen