PSG og PL jager Superliga-juvel: Pris over 150 mio
Foto: Getty Images
Superliga

PSG og PL jager Superliga-juvel: Pris over 150 mio

Der er reel interesse fra PSG og flere Premier League-klubber, men FCN og klubbens milliardær-ejer bøjer sig næppe, før buddene ryger over 150 millioner kroner på Ernest Nuamah.

I sidste måned fik Ernest Nuamah landsholdsdebut for Ghana, forwarden blev kåret til Forårets Profil i Tipsbladet med flest stemmer fra Superligaens cheftrænere, og den unge ghaneser var i lange perioder bedste mand på et hold, der blev toer i Superligaen.

Nu opgraderer FC Nordsjælland med købet af Marcus Ingvartsen, ligesom der sandsynligvis også er råd til afløsere for midtbaneprofilerne Mads Bidstrup og Jacob Steen Christensen, hvis man vil have de interne afløsere suppleret med folk udefra.

Til gengæld kan det være, at FC Nordsjælland snart må klare sig uden Nuamah.

For det er ikke kun Superliga-konkurrenternes cheftrænere, der ser lyset i forwarden.

Som Tipsbladet berettede tidligere på sommeren, er der interesse fra flere Premier League-klubber,, og der er gennem 2023 faldet flere bud på forwarden.

Og blandt de interesserede er også Qatar-ejede Paris Saint-Germain.

Den franske avis L'Equipe berettede søndag om interesse og et bud på Nuamah fra PSG, som FC Nordsjælland har afvist, og at PSG er interesseret i Nuamah stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

PSG har ligesom flere Premier League-klubber tjekket Ernest Nuamahs tilgængelighed, og ghaneseren er en af flere spillere, pariserne overvejer i den foryngelseskur, der står for døren efter afskeden med Lionel Messi og Sergio Ramos.

En lang række europæiske klubber har i 2022 og især her i 2023 været i Danmark for at se på blandt andre Ernest Nuamah, og PSG er en af de klubber, der ved mindst én lejlighed har været i Danmark for ved selvsyn at se Nuamah i kamp.

Men FC Nordsjælland, der både på markedet og offentligt hos blandt andre Tipsbladet har signaleret, at Nuamah meget vel kan ryge afsted denne sommer, har samtidig gennem 2023 signaleret, at man ikke lader udenlandske klubber købe hverken Forårets Profil eller andre FCN-spillere til discountpriser.

Tidligere har Nuamah lignet en spiller, der skulle afsted for et beløb i samme boldgade som Kamaldeen Sulemana (der kostede omkring 135 millioner kroner), og med landsholds-debut og forårets gode spil kan prisforventningen sagtens ende et sted mellem 150 og 200 millioner kroner, hvilket vil gøre Ernest Nuamah til den dyreste spiller, der nogensinde er solgt fra Danmark.

Om nogen kommer op i det prisleje er uvist, og med Europa-kvalifikationskampe forude og familien Mansour som endog særdeles velhavende og investeringsvillig bagstopper er det ikke på den måde givet, at Nuamah bliver solgt denne sommer.

Der skal da heller ikke være aktuelle bud fra hverken PSG eller fra klubber i England eller noget andet sted.

Som Marcus Ingvartsen-transferen viste, har FC Nordsjælland med Mansour-familien i ryggen fået råd til både markante køb og altså også til at vente på de priser, man finder, at FCN's bedste spillere er værd.

Ikke eneste prioritet
I Paris Saint-Germain er topprioriteten i netop disse dage bestemt ikke spillere fra Superligaen, uanset hvor talentfulde, de måtte være.

PSG's ejere fra Qatar repræsenteret ved klubpræsident Nasser Al-Khelaifi ligger i åben verbal og politisk krig med superstjernen Kylian Mbappé, der vakte klubbens enorme vrede ved tidligere på sommeren at lække til flere medier, at forwarden ikke har til sinds at forlænge kontrakten, der lige nu udløber 30. juni 2024.

PSG's ejere og ledelse har af den grund givet Mbappé til 31. juli til at forlænge kontrakten, hvis han ikke vil sælges omgående, og i weekenden gav det enorm ballade i klubben og Frankrig, at Mbappé blev udeladt af truppen til en træningslejr i Japan.

PSG er blevet sat i forbindelse med køb af Frankfurts franskmand Randal Kolo Muani, der kan spille på kanten såvel som inde foran mål, og i Mbappé-balladen er Rasmus Højlunds navn også dukket op, om end danskeren ser ud til at være længst med Manchester United, hvis det skal blive til et klubskifte i løbet af de næste fem måneder.

Pariserne har hentet Marco Asensio fra Real Madrid til den højre kant, hvor også den ny offensive midtbanespiller Kang-in Lee i teorien kan spille.

Det er vel at mærke den position, Lionel Messi spillede, og som Ernest Nuamah altså også kunne gøre sig gældende til, hvis han skulle ende i PSG, der dog også kigger på andre transfermål og modeller til at løse offensiven, som er en topprioritet for den nye cheftræner Luis Enrique.

FC Nordsjælland begynder den ny sæson mandag aften med en hjemmekamp mod Viborg FF, der også har deres transfer-spørgsmål at bokse med takket være interesse for Lucas Lund, Elias Achouri og Anton Gaaei.