SL-profil vil sælges til sommer: Jeg må være ærlig

Superliga-profilen Gustav Isaksen føler sig klar til at tage næste skridt i karrieren til sommer.



Når FC Midtjylland indleder foråret med et opgør mod Sporting CP i Europa League, kommer meget til at hvile på Gustav Isaksens skuldre.

FCM har solgt Evander og Anders Dreyer, så tilbage står Isaksen som det store offensive omdrejningspunkt.

Og kantspilleren er klar til at tage mere ansvar og være mere toneangivende for sin klub.

For på den måde bliver han den næste, som kan få drømmen om en tur til udlandet realisteret. Noget, han ikke lægger skjul på, at han drømmer om snart.

– Jeg må bare være ærlig og sige, at jeg går efter at gøre det mega godt i Superligaen og så blive solgt til sommer. Men det går heller ikke altid, som det er skrevet ned. Det går tit andre veje, og jeg er også klar til at tage udfordringen op, hvis det ikke bliver til sommer, men det er det, jeg arbejder hen mod, siger Gustav Isaksen til Tipsbladet.

FCM-profilen fylder 22 år i januar, og hvis han bliver solgt til sommer, bliver det hverken for småpenge eller til en lille klub. Dertil er Isaksens talent for stort, og han ved derfor også godt, at der bliver pres på, når han realiserer sin store drøm en dag i fremtiden.

– Det tror jeg bare, at jeg vil synes er fedt. Jeg vil gerne et sted hen, hvor jeg måske ikke skal spille fra dag et, men har noget at kæmpe for. Jeg glæder mig til, at den tid måske kommer, og man skal tage nogle valg. Det kræver, at jeg gør det godt i foråret og giver den gas og hjælper holdet tilbage på sporet og ind i guldkampen igen, siger han og erklærer, at han ikke har et specifikt sted, han vil hen:

– Der er så mange fede steder, hvor jeg føler, jeg ville passe fint ind. Det handler om at få plads og tillid til at lave en mod en-dueller. Det er mit største krav. Så betyder det ikke så meget, hvilket land det er.

Gustav Isaksen har 82 Superliga-kampe på cv’et, han er U21-landsholdsspiller og spillede en helt vanvittig kamp, da FCM slog SS Lazio med 5-1 i Europa League-gruppespillet i efteråret.

Derfor lander der også et stort beløb i FCM’s kasse, når klubben en dag sælger. Og det er faktisk noget, der er super vigtigt for den blonde kantspiller fra Hjerk.

– Det lyder lidt kliché, men det vil betyde alt for mig at kunne betale tilbage for alt, de har gjort for mig. Det har været mit liv de sidste 10-12 år at være her, så at give tilbage vil være det fedeste, og det giver motivation til at brage igennem. Jeg forsøger at gøre mig så dyr som muligt, og mens jeg er her lave de bedste resultater. Det har vi ikke gjort på det seneste, så vi skal have sat en lang og god stime sammen. Først skal vi lige i top seks, siger han.

Gustav Isaksen har scoret fire gange i Superligaen i denne sæson.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Nu er Dreyer historisk

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Bo Henriksen lander TV-job

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Dansk drømmehug i Serie A

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

‘Det er tæt på uforklarligt’

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’