SL-spiller vil gerne til Holland eller Belgien

FC Nordsjælland-angriberen sigter efter et skifte til enten Holland eller Belgien i den nære fremtid.



Da han var kun otte år gammel, ville FC Barcelona have fingrene i Oliver Antman. Og som 11-årig var den nuværende FC Nordsjælland-spiller også på et ugelangt træningsophold i den spanske storklub.

Oliver Antman endte imidlertid aldrig i FC Barcelona, men han har langt fra opgivet drømmen om at havne i en af verdens største ligaer. Det fortæller han i et interview med det finske medie Helsingin Sanomat.

– Jeg var otte år, da det hele startede. Det var et normalt liv for mig. Nu er det en sjov ting. Jeg håber, at jeg kan blive en stjerne og ikke bare en tidligere barnestjerne, siger Oliver Antman.

FC Nordsjælland har således solgt mange spillere til udlandet i de seneste år, og den 20-årige finne håber, at han bliver en af de næste i rækken.

– Jeg håber snart at komme op på et højere niveau. Jeg forestiller mig, at jeg kunne tage til Holland eller Belgien for at spille et par sæsoner, og så kunne jeg tage skridtet til en af de bedste ligaer i Europa.  Jeg mener, jeg har evnerne til det, siger Oliver Antman til Helsingin Sanomat.

Oliver Antman har spillet 51 kampe for FC Nordsjællands førstehold med syv kasser til følge. I den indeværende sæson er det blevet til 19 kampe og fire mål for den 20-årige finne.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Stopper efter VM-nedtur

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen