Slår fast: Mærkeligt ikke at kigge på BIF-talenter

Christian Larsen er snart fortid i Brøndby IF. Talentchefen skal fremover være sportsdirektør i Vendsyssel, og til Tipsbladet forklarer han, hvorfor han har taget den beslutning.



Der kommer snart til at ske store ændringer i Brøndbys setup omkring talentafdelingen. 

I weekenden blev det offentliggjort, at talentchef Christian Larsen fra den 1. december starter som sportsdirektør i 1. divisionsklubben Vendsyssel FF. Det job stod ledigt, efter at Søren Henriksen var flyttet til Farum, og det åbner altså op for en retur til seniorfodbolden for Christian Larsen, som var ansat i HIK, før han blev en del af Brøndbys talentafdeling i 2017. 

Dermed rykker han videre fra Vestegnen efter mere end seks år, og det er en spændt Christian Larsen, som Tipsbladet fanger over en telefonlinje nogle dage efter offentliggørelsen.

– Jeg har været lidt overvældet. Jeg har godt nok fået mange opringninger og beskeder. Primært fra spillere, forældre, kolleger og folk i fodboldverdenen, lyder en af hans første kommentarer. 

Tipsbladet fanger ham, mens han er i Portugal. Her har han været afsted med flere af Brøndbys ungdomshold, og i talende stund nyder han sin første fridag i efteråret. Han var også i Portugal, da nyheden brød ud i lørdags, og han indrømmer, at det var specielt at være afsted med de unge spillere og deres forældre, da det blev meldt ud.

Da Brøndby sendte en pressemeddelse ud, så var det en ærgerlig Carsten V. Jensen, som udtalte sig, for han er klar over, at han mister en nøglemedarbejder, som har enorm betydning for klubbens Masterclass. Det er da også stort set helt nyt, kan Christian Larsen afsløre. 

– Det er ikke indenfor mange uger, siger han og fortsætter:

– Jeg har ikke været søgende. Jeg blev kontaktet og spurgt, om jeg havde lyst til at tage en samtale, og det sagde jeg ja til.

Var det svært? 

– Ja, der skal ikke være nogen tvivl om, at der er meget få jobs, der kan få mig væk fra Brøndby. På den måde blev jeg også positivt overrasket over præsentationen fra Vendsyssel. Jeg kunne godt mærke, at det var noget, der tændte mig, da jeg havde været til samtale, siger han efter en længere tænkepause. 

Christian Larsen rykker snart fra Brøndby til Vendsyssel, hvor han tiltræder som sportsdirektør. Foto: Brøndby IF

Han understreger, at det har ligget som en ting, at der ville komme en dag, hvor han ville prøve sig af på en højere seniorhylde, end da han var sportschef i HIK, men at han ikke har været opsøgende på, at det skulle være nu.

At gå fra Brøndby til Vendsyssel kan virke som et step ned, når man kommer fra så stor en stilling i en klub som Brøndby. Den køber hovedpersonen dog ikke selv.

– Det synes jeg ikke, man kan sammenligne. Det er to forskellige jobs og to store jobs for mig. Det at være sportsdirektør i en top 20-klub i Danmark og være akademichef på en af de største akademier, det er for mig store jobs i dansk fodbold, slår han fast.

Mærkeligt ikke at se på Brøndby-talenter
I dag er Christian Larsen hjemme fra Portugal, og derfor begynder de praktiske gøremål at dukke op. Der går dog lidt tid, før Vendsyssel kan nyde hundrede procent af hans fokus. Der kommer en overgangsperiode på nogle måneder, hvor Christian Larsen kan få overdraget sine ting i Brøndby, så han først starter på fuldtid i den nordjyske klub til februar.

– Det er i min interesse at afslutte tingene ordentligt og have en ordentlig overlevering. Det er selvfølgelig også i Brøndbys interesse, og så har Vendsyssel været rigtig flinke til at være med på den. Det betyder meget for mig.

Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, skal nu finde ud af, hvordan Christian Larsen bliver erstattet i Masterclass. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.

Han peger på, at det var et krav fra hans side, og at han gjorde det samme, dengang han skiftede til Brøndby fra HIK.

Vendsyssel må altså være en smule tålmodige, til gengæld kan de se frem til at få en sportsdirektør ind, som har et enormt kendskab til det danske marked, den danske talentscene og i særdeleshed Brøndby. Derfor er det nærliggende at spørge: 

Skal du så til at støvsuge Brøndby for alle deres talenter? 

Spørgsmålet får Christian Larsen til at grine, inden han finder den alvorlige tone frem:  

– Jeg kan i hvert fald sætte streg under, at der er enormt mange dygtige talenter i Brøndby i de år, der kommer. Så det vil da være mærkeligt ikke at have et øje til nogle af dem, der ikke kommer igennem nåleøjet.

Det giver kun god mening, at Christian Larsen vil have et øje rettet mod sin snart tidligere arbejdsplads, når han i fremtiden skal sætte sit præg på Vendsyssel, der frister en tilværelse i suptoppen af 1. division. 



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

– Det vil være fuldstændigt magisk

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Fælder hård Schmeichel-dom

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Right to Dream vinder stor pris

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Eriksen ude med hård kritik

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fælder dom over Norwich-danskere

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller