Der kommer snart til at ske store ændringer i Brøndbys setup omkring talentafdelingen.
I weekenden blev det offentliggjort, at talentchef Christian Larsen fra den 1. december starter som sportsdirektør i 1. divisionsklubben Vendsyssel FF. Det job stod ledigt, efter at Søren Henriksen var flyttet til Farum, og det åbner altså op for en retur til seniorfodbolden for Christian Larsen, som var ansat i HIK, før han blev en del af Brøndbys talentafdeling i 2017.
Dermed rykker han videre fra Vestegnen efter mere end seks år, og det er en spændt Christian Larsen, som Tipsbladet fanger over en telefonlinje nogle dage efter offentliggørelsen.
– Jeg har været lidt overvældet. Jeg har godt nok fået mange opringninger og beskeder. Primært fra spillere, forældre, kolleger og folk i fodboldverdenen, lyder en af hans første kommentarer.
Tipsbladet fanger ham, mens han er i Portugal. Her har han været afsted med flere af Brøndbys ungdomshold, og i talende stund nyder han sin første fridag i efteråret. Han var også i Portugal, da nyheden brød ud i lørdags, og han indrømmer, at det var specielt at være afsted med de unge spillere og deres forældre, da det blev meldt ud.
Da Brøndby sendte en pressemeddelse ud, så var det en ærgerlig Carsten V. Jensen, som udtalte sig, for han er klar over, at han mister en nøglemedarbejder, som har enorm betydning for klubbens Masterclass. Det er da også stort set helt nyt, kan Christian Larsen afsløre.
– Det er ikke indenfor mange uger, siger han og fortsætter:
– Jeg har ikke været søgende. Jeg blev kontaktet og spurgt, om jeg havde lyst til at tage en samtale, og det sagde jeg ja til.
Var det svært?
– Ja, der skal ikke være nogen tvivl om, at der er meget få jobs, der kan få mig væk fra Brøndby. På den måde blev jeg også positivt overrasket over præsentationen fra Vendsyssel. Jeg kunne godt mærke, at det var noget, der tændte mig, da jeg havde været til samtale, siger han efter en længere tænkepause.
Christian Larsen rykker snart fra Brøndby til Vendsyssel, hvor han tiltræder som sportsdirektør. Foto: Brøndby IF
Han understreger, at det har ligget som en ting, at der ville komme en dag, hvor han ville prøve sig af på en højere seniorhylde, end da han var sportschef i HIK, men at han ikke har været opsøgende på, at det skulle være nu.
At gå fra Brøndby til Vendsyssel kan virke som et step ned, når man kommer fra så stor en stilling i en klub som Brøndby. Den køber hovedpersonen dog ikke selv.
– Det synes jeg ikke, man kan sammenligne. Det er to forskellige jobs og to store jobs for mig. Det at være sportsdirektør i en top 20-klub i Danmark og være akademichef på en af de største akademier, det er for mig store jobs i dansk fodbold, slår han fast.
Mærkeligt ikke at se på Brøndby-talenter
I dag er Christian Larsen hjemme fra Portugal, og derfor begynder de praktiske gøremål at dukke op. Der går dog lidt tid, før Vendsyssel kan nyde hundrede procent af hans fokus. Der kommer en overgangsperiode på nogle måneder, hvor Christian Larsen kan få overdraget sine ting i Brøndby, så han først starter på fuldtid i den nordjyske klub til februar.
– Det er i min interesse at afslutte tingene ordentligt og have en ordentlig overlevering. Det er selvfølgelig også i Brøndbys interesse, og så har Vendsyssel været rigtig flinke til at være med på den. Det betyder meget for mig.
Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, skal nu finde ud af, hvordan Christian Larsen bliver erstattet i Masterclass. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
Han peger på, at det var et krav fra hans side, og at han gjorde det samme, dengang han skiftede til Brøndby fra HIK.
Vendsyssel må altså være en smule tålmodige, til gengæld kan de se frem til at få en sportsdirektør ind, som har et enormt kendskab til det danske marked, den danske talentscene og i særdeleshed Brøndby. Derfor er det nærliggende at spørge:
Skal du så til at støvsuge Brøndby for alle deres talenter?
Spørgsmålet får Christian Larsen til at grine, inden han finder den alvorlige tone frem:
– Jeg kan i hvert fald sætte streg under, at der er enormt mange dygtige talenter i Brøndby i de år, der kommer. Så det vil da være mærkeligt ikke at have et øje til nogle af dem, der ikke kommer igennem nåleøjet.
Det giver kun god mening, at Christian Larsen vil have et øje rettet mod sin snart tidligere arbejdsplads, når han i fremtiden skal sætte sit præg på Vendsyssel, der frister en tilværelse i suptoppen af 1. division.
LIVE
LIVE: Raser over ‘den skaldede mands forræderi’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle