Der kommer snart til at ske store ændringer i Brøndbys setup omkring talentafdelingen.
I weekenden blev det offentliggjort, at talentchef Christian Larsen fra den 1. december starter som sportsdirektør i 1. divisionsklubben Vendsyssel FF. Det job stod ledigt, efter at Søren Henriksen var flyttet til Farum, og det åbner altså op for en retur til seniorfodbolden for Christian Larsen, som var ansat i HIK, før han blev en del af Brøndbys talentafdeling i 2017.
Dermed rykker han videre fra Vestegnen efter mere end seks år, og det er en spændt Christian Larsen, som Tipsbladet fanger over en telefonlinje nogle dage efter offentliggørelsen.
– Jeg har været lidt overvældet. Jeg har godt nok fået mange opringninger og beskeder. Primært fra spillere, forældre, kolleger og folk i fodboldverdenen, lyder en af hans første kommentarer.
Tipsbladet fanger ham, mens han er i Portugal. Her har han været afsted med flere af Brøndbys ungdomshold, og i talende stund nyder han sin første fridag i efteråret. Han var også i Portugal, da nyheden brød ud i lørdags, og han indrømmer, at det var specielt at være afsted med de unge spillere og deres forældre, da det blev meldt ud.
Da Brøndby sendte en pressemeddelse ud, så var det en ærgerlig Carsten V. Jensen, som udtalte sig, for han er klar over, at han mister en nøglemedarbejder, som har enorm betydning for klubbens Masterclass. Det er da også stort set helt nyt, kan Christian Larsen afsløre.
– Det er ikke indenfor mange uger, siger han og fortsætter:
– Jeg har ikke været søgende. Jeg blev kontaktet og spurgt, om jeg havde lyst til at tage en samtale, og det sagde jeg ja til.
Var det svært?
– Ja, der skal ikke være nogen tvivl om, at der er meget få jobs, der kan få mig væk fra Brøndby. På den måde blev jeg også positivt overrasket over præsentationen fra Vendsyssel. Jeg kunne godt mærke, at det var noget, der tændte mig, da jeg havde været til samtale, siger han efter en længere tænkepause.
Christian Larsen rykker snart fra Brøndby til Vendsyssel, hvor han tiltræder som sportsdirektør. Foto: Brøndby IF
Han understreger, at det har ligget som en ting, at der ville komme en dag, hvor han ville prøve sig af på en højere seniorhylde, end da han var sportschef i HIK, men at han ikke har været opsøgende på, at det skulle være nu.
At gå fra Brøndby til Vendsyssel kan virke som et step ned, når man kommer fra så stor en stilling i en klub som Brøndby. Den køber hovedpersonen dog ikke selv.
– Det synes jeg ikke, man kan sammenligne. Det er to forskellige jobs og to store jobs for mig. Det at være sportsdirektør i en top 20-klub i Danmark og være akademichef på en af de største akademier, det er for mig store jobs i dansk fodbold, slår han fast.
Mærkeligt ikke at se på Brøndby-talenter
I dag er Christian Larsen hjemme fra Portugal, og derfor begynder de praktiske gøremål at dukke op. Der går dog lidt tid, før Vendsyssel kan nyde hundrede procent af hans fokus. Der kommer en overgangsperiode på nogle måneder, hvor Christian Larsen kan få overdraget sine ting i Brøndby, så han først starter på fuldtid i den nordjyske klub til februar.
– Det er i min interesse at afslutte tingene ordentligt og have en ordentlig overlevering. Det er selvfølgelig også i Brøndbys interesse, og så har Vendsyssel været rigtig flinke til at være med på den. Det betyder meget for mig.
Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, skal nu finde ud af, hvordan Christian Larsen bliver erstattet i Masterclass. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
Han peger på, at det var et krav fra hans side, og at han gjorde det samme, dengang han skiftede til Brøndby fra HIK.
Vendsyssel må altså være en smule tålmodige, til gengæld kan de se frem til at få en sportsdirektør ind, som har et enormt kendskab til det danske marked, den danske talentscene og i særdeleshed Brøndby. Derfor er det nærliggende at spørge:
Skal du så til at støvsuge Brøndby for alle deres talenter?
Spørgsmålet får Christian Larsen til at grine, inden han finder den alvorlige tone frem:
– Jeg kan i hvert fald sætte streg under, at der er enormt mange dygtige talenter i Brøndby i de år, der kommer. Så det vil da være mærkeligt ikke at have et øje til nogle af dem, der ikke kommer igennem nåleøjet.
Det giver kun god mening, at Christian Larsen vil have et øje rettet mod sin snart tidligere arbejdsplads, når han i fremtiden skal sætte sit præg på Vendsyssel, der frister en tilværelse i suptoppen af 1. division.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
‘Jeg er rørt og glad’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Barcelona klager til UEFA
Real Madrid med gave til Barcelona
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
AGF snubler i guldkampen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT