Slår FCK og BIF på talenter trods 200 mio i indkøb

TALENTER OG UDLÆNDINGE: FC Midtjylland vandt overraskende Superliga-guld, og selv om klubben har købt vildt ind det seneste år, havde man plads til flere talenter end rivalerne i toppen.



Var der overhovedet længere plads til spillere, FC Midtjylland selv havde udviklet?

Det spørgsmål var helt rimeligt at stille sig selv, da FC Midtjylland i 2023 brugte 200 millioner kroner i transfers på nye spillere, samtidig med at en række at klubbens mest lovende spillere i og lige efter U/19-alderen tog til samarbejdsklubben Mafra.

Men takket være en smutvej eller to endte FC Midtjylland faktisk både med at vinde et overraskende DM, hvor den indskiftede, egenudviklede Aral Simsir på sidste spilledag scorede et helt vitalt mål til 3-2 mod Silkeborg, og hvor man i samme kamp sluttede med at spille DM i hus med den tættest mulige margin med seks egenudviklede spillere på banen.


Toer på egenudviklede i Superligaen
Der er kommet mindre rum til egenudviklede spillere hos FC Midtjylland, efter man solgte Superliga-superstjernen Gustav Isaksen til Lazio og sendte en håndfuld andre egenudviklede spillere afsted i salg og udlejninger.

Men der var stadig plads.

Oliver Sørensen udviklede sig til FC Midtjyllands måske mest stabilt gode spiller, Aral Simsir markerede sig især i efteråret, og så trækker en særlig finte op for spilletiden af egenudviklede spillere.

For FC Midtjylland har Jonas Lössl (hentet hjem fra Everton i 2021) og André Rømer (købt af Elfsborg sidste sommer) i truppen og med megen spilletid til især målmanden, så selv om de to spillere er henholdsvis 35 og 30 år gamle, tæller de som egenudviklede i FC Midtjyllands statistik.

Før man råber op om, at det er urimeligt og skævvrider tallene i forhold til Brøndby og FCK, skal man huske på, at Daniel Wass i BIF og Andreas Cornelius i FCK fylder i de to klubbers statistikker efter lange karrierer i udland. FCK havner dog over FCM på spilletid for yngre, egenudviklede spillere med Elias Jelert og Orri Oskarsson, der fylder meget.

Mulighed for flere i fremtiden
FC Midtjylland ligger traditionen tro også højt i brugen af spillere fra udlandet, hvor hele 23 spillere uddannet i udlandet (22 udlændinge plus Heerenveen-uddannede Stefan Gartenmann) har været på banen i sæsonen.

Det er rigtig mange og afspejler, hvor meget FC Midtjylland kigger mod udlandet og egen talentafdeling, mens spillere fra andre danske klubber til gengæld ikke er noget, FCM gør sig i, noget klubben i høj grad har set bort fra i det seneste årti.

Det virker sandsynligt, at FC Midtjylland igen denne sommer lægger store, tocifrede millionbeløb for indtil flere spillere i udenlandske klubber, så de egenudviklede spillere skal være på tæerne for at bryde igennem.

Men skuer vi lidt frem, er der grund til at tro, at FC Midtjylland også i de kommende år ligger i toppen af statistikkerne for brug af egenudviklede spillere, og at klubben får flere unge superspillere gennem systemet.

Der er alene antallet af egenudviklede spillere, der har været på banen i den forgangne sæson – 10 – hvor man er foran FCK's ni og Brøndbys seks.

Men mere interessant er det voldsomme setup, FC Midtjylland har for unge spillere.

Man har samarbejdsklubben i Mafra i Portugal, hvor man lejer unge spillere til og kan ende med at hente spændende talenter fra – Victor Bak og Andreas Byskov vendte tilbage fra leje i januar, og denne sommer kan den meget lovende midtstopper Ousmane Diao havne i Danmark.

Man lejer også spillere til FC Fredericia, man har en samarbejdsaftale med, og så er talentprojektet FC Ebedei i Nigeria blevet markant stærkere, mens FC Midtjylland lader til at have planer om flere tiltag i Afrika.

Konkurrencen om spilletid er voldsomt hård og bliver endnu mere barsk i de næste sæsoner, men de unge kommer ikke til at give sig, ligesom klubben er meget bevidst om at bevare det præg, talentafdelingen nu har sat på fire mesterskaber på ni år.

FC Midtjylland
1. plads i 2023/24
Anslået spillerbudget i 2023/24: 160 millioner kroner (2 i Superligaen)
Investering i talentarbejde: Top 3 i Danmark
Danske EM-spillere med fortid i klubben: 4
Anders Dreyer, Rasmus Nissen Kristensen, Simon Kjær, Joachim Andersen (Bah spillede for Ikast som efterskoleelev men ikke FCM)

FC Midtjylland i sæsonen 2023/24
Klubtrænet: 27,9%
Landetrænet: 11,5%
Udlandet: 60,6%

FC Midtjylland i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 37,9%
Landetrænet: 10,8%
Udlandet: 51,3%

FC Midtjylland i sæsonen 2021/22
Klubtrænet: 29,7%
Landetrænet: 19,7%
Udlandet: 50,6%

Spillere
Klubtrænet: 10 (13)
Landetrænet: 2 (2)
Udlandet: 23 (18)

I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Set i København – de leder efter ny sportschef

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Årets mest læste – I elsker transfers!

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil