Slagter AGF: Skal det ske, før man fatter noget?

AGF har sig selv at takke for, hvis det bliver til nedrykning i denne sæson. Torsdag aften indkasserede de endnu et nederlag til Vejle, og har således ikke vundet en Superliga-kamp i de seneste 12 spillerunder. – Grunden til, at jeg siger chokeffekt, det er… Hvad kan man gøre nu og her? Der er snak…



AGF har sig selv at takke for, hvis det bliver til nedrykning i denne sæson.

Torsdag aften indkasserede de endnu et nederlag til Vejle, og har således ikke vundet en Superliga-kamp i de seneste 12 spillerunder.

– Grunden til, at jeg siger chokeffekt, det er… Hvad kan man gøre nu og her? Der er snak om, er det spillerne? Er det træneren? Er det sportschefen? Hvad er det, der er galt i AGF?

– Der er noget galt med det hele. Vi må sige, at når vi ser på den kamp, som Ken [Ken Ilsø, red.] sad og kommenterede, og han ikke har noget positivt at komme med ud over et angreb, så er der ikke meget at komme efter og hænge sin hat på, siger fodboldekspert Stig Tøfting efter kampen.

– Så siger jeg bare, skal der sprænge en eller anden bombe, før man fatter hvad der foregår?

Før forårssæsonen gik igang havde de fleste dømt Vejle Boldklub og SønderjyskE døde og begravet i nedrykingskampen, men AGF har i den grad spillet sig selv med ned i suppedasen.

SønderjyskE er rykket ud af ligaen, men med to spillerunder igen og tre point mellem AGF og Vejle Boldklub, så er alt fortsat åbent om den sidste nedrykningsplads.

De dårlige præstationer har selvsagt fået pilen til at pege i retning af cheftræner David Nielsen. Selvom rygerne om en fyring har svirret i flere uger, så er Stig Tøfting og hans to kollegaer Ken Ilsø og Kenneth Emil Petersen mere usikre på, om han bliver fyret, mens sæsonen fortsat er igang.

Trioen har tilgengæld mere dystre fremtidsudsigter for David Nielsen, når sæsonen er gået på hæld.

AGF møder Viborg FF på udebane søndag, inden de tager imod FC Nordsjælland ugen efter i sæsonens sidste kamp. Vejle Boldklub mangler FC Nordsjælland og OB.

Du kan se hele studiet om AGF i afspilleren ovenfor, hvor Stig Tøfting mildest talt er forarget over tingens tilstand.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Kæmpebud på 16-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC København i forhandlinger med svensk klub

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Canada – Marokko

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen