Sloth om AaB-nedtur: Ved ikke om Wieghorst bærer nag

Casper Sloth mistede sin plads på holdet i AaB under Morten Wieghorst, og midtbanespilleren er usikker på, om det skyldes tidligere episoder.



Casper Sloths nedtur i AaB startede for alvor, da Morten Wieghorst blev cheftræner, og han har svært ved finde ud af, om træneren bærer nag over, at han i sin tid forlod AGF. Det siger han til morethanaclub.dk.

Midtbanespilleren rykkede i 2016 til AaB efter et ikke prangende ophold i Leeds, og han spillede en del kampe under Lars Søndergaard. Men Søndergaard blev fyret efter et halvt år, og så blev Morten Wieghorst ansat.

Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis

Wieghorst og Sloth havde tidligere arbejdet sammen på U21-landsholdet, og træneren var netop blevet hentet til AGF, da Sloth i 2014 blev solgt til Leeds.

Flere år senere har den forhenværende landsholdsspiller svært ved at svare på, om netop skiftet væk fra århusianerne var årsagen til, at Wieghorst ikke ville bruge ham i AaB.

Læs også:AaB henter tidligere Helsingør-træner ind som assistent

– Altså det med spildt talent synes jeg er svært. Jeg synes egentlig, jeg har gjort det fint. Men så kommer jeg tilbage til AaB, og så kommer Morten Wieghorst, som jeg følte, at jeg havde et fornuftigt forhold til. Jeg havde jo spillet for Morten på U21-landsholdet, men i AGF ville han nok gerne have, at jeg var blevet, da jeg skiftede.

– Men altså jeg ved ikke, om man stadig bærer nag over sådan nogle ting i fodboldverden. Det kunne jeg ikke forestille mig, man gjorde ,når man selv har været spiller. Han har trods alt selv spillet fodbold, så han ved, hvordan det er, fortæller Sloth til fanmediet.

Casper Sloth skiftede siden til Silkeborg IF og skotske Motherwell, men han har været uden klub det seneste halve år.

Læs også:Casper Sloth: Jeg vil til enhver tid spille for AGF
Læs også:Efter nedrykning: Hobro fyrer salgsdirektør
Læs også:Tidligere AaB-træner rykker til spansk fjerdedivisionsklub




LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?