Sloth om AaB-nedtur: Ved ikke om Wieghorst bærer nag

Casper Sloth mistede sin plads på holdet i AaB under Morten Wieghorst, og midtbanespilleren er usikker på, om det skyldes tidligere episoder.



Casper Sloths nedtur i AaB startede for alvor, da Morten Wieghorst blev cheftræner, og han har svært ved finde ud af, om træneren bærer nag over, at han i sin tid forlod AGF. Det siger han til morethanaclub.dk.

Midtbanespilleren rykkede i 2016 til AaB efter et ikke prangende ophold i Leeds, og han spillede en del kampe under Lars Søndergaard. Men Søndergaard blev fyret efter et halvt år, og så blev Morten Wieghorst ansat.

Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis

Wieghorst og Sloth havde tidligere arbejdet sammen på U21-landsholdet, og træneren var netop blevet hentet til AGF, da Sloth i 2014 blev solgt til Leeds.

Flere år senere har den forhenværende landsholdsspiller svært ved at svare på, om netop skiftet væk fra århusianerne var årsagen til, at Wieghorst ikke ville bruge ham i AaB.

Læs også:AaB henter tidligere Helsingør-træner ind som assistent

– Altså det med spildt talent synes jeg er svært. Jeg synes egentlig, jeg har gjort det fint. Men så kommer jeg tilbage til AaB, og så kommer Morten Wieghorst, som jeg følte, at jeg havde et fornuftigt forhold til. Jeg havde jo spillet for Morten på U21-landsholdet, men i AGF ville han nok gerne have, at jeg var blevet, da jeg skiftede.

– Men altså jeg ved ikke, om man stadig bærer nag over sådan nogle ting i fodboldverden. Det kunne jeg ikke forestille mig, man gjorde ,når man selv har været spiller. Han har trods alt selv spillet fodbold, så han ved, hvordan det er, fortæller Sloth til fanmediet.

Casper Sloth skiftede siden til Silkeborg IF og skotske Motherwell, men han har været uden klub det seneste halve år.

Læs også:Casper Sloth: Jeg vil til enhver tid spille for AGF
Læs også:Efter nedrykning: Hobro fyrer salgsdirektør
Læs også:Tidligere AaB-træner rykker til spansk fjerdedivisionsklub




‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Færdig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Belgien knuser USA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’