Brøndby tabte søndag eftermiddag terræn i guldkampen, da de blå-gule led et hjemmenederlag på 0-1 til Randers.
Det er klubbens andet nederlag i træk, og derfor må det nu være slut med, at omverdenen taler om guld til Brøndby, mener træner Niels Frederiksen.
– Jeg håber da godt nok ikke, at der er flere, der snakker om, at Brøndby kan spille med om guldet.
– Når medierne tidligere har kaldt os guldfavoritter, så har vi jo været nødt til at sige, at folk lige skulle klappe hesten en smule.
– Vi håbede selvfølgelig på, at vi kunne snyde de andre i sidste ende, men vi må også være realistiske, siger Niels Frederiksen.
Brøndby har ikke vundet i de seneste tre kampe, og cheftræneren erkender, at niveauet er langt under, hvad man kan forvente af en mesterskabsaspirant.
– Det niveau, vi leverer på i øjeblikket, er ikke til at konkurrere øverst i tabellen. Det må vi være ærlige at sige.
– Jeg betragter os helt afgjort ikke længere som guldkandidater, og jeg undrer mig over, at medierne finder det så interessant.
– Jeg sagde allerede i sidste uge, at det var ret usandsynligt, at Brøndby igen skulle blive dansk mester, og det udsagn har vel blot fået endnu mere argument bag sig efter kampen mod Randers, siger han.
Brøndby sagde i vinterpausen farvel til Morten Frendrup og Mikael Uhre. Niels Frederiksen understreger, at det naturligvis ikke er uden omkostninger, men han afviser at svare på, om han savner de to profiler i sin trup.
– Det er skuffende, men ikke overraskende. Vi har jo skiftet meget ud i truppen, og det har altid omkostninger i fodbold.
– Vi håbede, at vi kunne sætte tingene sammen så hurtigt, som det er muligt. Min fornemmelse er sådan set heller ikke, at vi er bagefter i den plan. Det tager den tid, det tager, siger cheftræneren.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE
