Tipsbladet i Parken
Parken var dækket op til fest, men det endte i en fiasko for de danske mestre, der meget overraskende tabte 0-1 til rivalerne fra Brøndby IF. Dermed led FCK's gulddrømme et knæk, og alle FCK-tilhængeres stolthed led et knæk.
Manden med ansvaret, FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup, lægger ikke skjul på, at han er utilfreds med nederlaget til de blå-gule arvefjender.
– Det er en stor skuffelse for os i en fantastisk kulisse. Den skuffelse skal have lov til at sidde i os i dag og i morgen, for den gør rigtig, rigtig ondt, men så skal vi også videre og huske på, at vi har alt i egne hænder. Men den her slår hårdt, siger Jacob Neestrup.
FC København-bossen fastslår, at det het store problem – både i opgøret mod Brøndby og i det hele taget – er den manglende evne til at skabe chancer og dermed lukrere på dominansen i spillet.
– Når vi har spillet modstanderen lavt, mangler vi kvalitet i spillet til at bryde dem ned. Det er der, skoen trykker, og det skal vi have løst, og det skal vi lige nu. Vi skal kunne skabe flere chancer mod en modstander, der står dybt. Det kniber for os på de sidste 20 meter, og der skal vi blive bedre, for Brøndby er nok ikke det sidste hold, der stiller sig dybt imod os. Det er selvfølgelig bekymrende.
– Vi har leveret gode præstationer i Parken, men i dag rammer vi den ikke – heller ikke efter vores brændte straffespark, hvor jeg synes, vi panikker, selv om der er syv-otte minutter tilbage.
Det brændte straffespark stod Denis Vavro for, da han sparkede svagt på Mads Hermansen.
– Jeg har ikke talt med Denis endnu, men når man brænder et straffespark mod Brøndby i et fyldt Parken så sent på sæsonen, gør det selvfølgelig godt. Det skal det også gøre, men han må op igen, siger Neestrup, der i øvrigt fastslår, at Diogo Goncalves havde sparket, hvis han stadig havde været på banen.
Næste opgave for FC København er mod FC Nordsjælland, som "Løverne" møder torsdag i pokalsemifinalen og igen 8. maj i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL