Efter sejren over BIF: Ellers så det kritisk ud

Randers’ første sejr i Superligaens mesterskabsspil giver et enormt boost til klubben frem mod pokalfinalen.



4-2-sejren over Brøndby giver Randers FC et selvtillidsboost før pokalfinalen mod Sønderjyske, som spilles om 11 dage.

Inden søndagens sejr havde Randers ikke formået at vinde i fem forsøg i Superligaens mesterskabsspil.

Kronjydernes midtbaneprofil Vito Hammershøy-Mistrati glæder sig over, at det omsider lykkedes at vinde i ligaen – ikke mindst med henblik på pokalfinalen.

Den seneste sejr i Superligaen lå halvanden måned tilbage, da FC København blev slået 21. marts. I den mellemliggende periode har der været en enkelt sejr i pokalsemifinalen mod AGF 8. april.

– Det havde set kritisk ud, hvis vi var kommet til pokalfinalen, og vi ikke havde vundet i Superligaen siden sejren over FCK.

– Det er jo et boost frem mod pokalfinalen, selv om vi først har en kamp mod AGF om en uge, siger Vito Hammershøy-Mistrati.

– En sejr betyder bare sindssyg meget, og man kan jo mærke, at stemningen inde i omklædningsrummet er helt elektrisk.

– Selv om det ikke er en sejr, der rykker på noget i forhold til, om vi skal i top-tre eller noget, så gør sådan en sejr bare noget ved et hold, siger Mistrati, som scorede til både 2-1 og 3-1 i sejren over Brøndby.

Den længe ventede sejr var også forløsende for cheftræner Thomas Thomasberg. Han var en smule tvivl, om nogle af hans spillere allerede fokuserede for meget på pokalfinalen før Brøndby-kampen.

– Jeg har prøvet at prikke lidt til truppen, om der nu lå en enkelt eller to procenter og gemte sig, og om hvor deres tanker var henne.

– Så jeg spurgte dem i torsdags på vores møde, for jeg har ikke sparret på noget, og jeg var nødt til at sikre, at spillerne heller ikke gjorde det, siger han.

Thomasberg er derfor glad for, at spillerne gav ham svar på tiltale mod Brøndby, som ifølge cheftræneren giver selvtillid inden sæsonens afsluttende kampe og pokalfinalen.

– Selvfølgelig betyder det noget at vinde kampe, og det gør det også for ens selvforståelse og vindermentalitet.

– Og det er jo alt sammen positivt frem mod pokalfinalen, men så sandelig også inden hjemmekampen mod AGF på søndag, siger Thomasberg.

/ritzau/





Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

David Nielsen tæt på fyring

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Reagerer på Brøndby-bombe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Langer ud efter trænerlegende

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Jubler over Benjamin Schmedes



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

631 millioner kroner

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Han tisser isterninger’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Køber engelsk klub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arteta afviser kritik fra kollega

FCM henter svensk forsvarstalent

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Newcastle – Manchester United

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr