Jonas Lössl var klar i spyttet, da han talte med TV2 Sport, umiddelbart efter FC Midtjylland lejede ham ud til Brentford i januar.
– I første omgang ser vi hinanden an med seks måneders leje, og så er der lagt en plan sammen med klubberne og mine repræsentanter for, hvad der skal ske til sommer ud fra forskellige scenarier, sagde han og blev spurgt, om FC Midtjylland var et af de scenarier.
– Nej, svarede han kort og godt.
Foreløbig er det dog dét, der er på tapetet i næste uge. 1. juli er Lössl tilbage i klubben, hvor han bliver taget imod med åbne arme. Sportschef Svend Graversen mener ikke, at der er problemer mellem parterne.
– Jeg tror, det der i medierne blev kørt op til lidt mere, end det var. Vi har altid haft gode snakke og en god dialog med Jonas. Så jeg tror mere, det var udefra, at det blev kørt op, siger han.
Men han sagde, at han ikke så det som et scenarie at blive i Midtjylland.
– Jeg tror også, han har sagt bagefter, at det måske ikke lige var det, han mente, og måske blev det taget ud af en kontekst, lyder det fra Graversen.
– Når det så er sagt, er han Midtjylland-mand. Han er i konkurrence med vores målmænd. Lige nu har vi Elias (Olafsson, red.), og så har vi to unge målmænd, så vi mangler en målmand.
– Men vi er overhovedet ikke bekymret for at få Jonas tilbage. Faktisk glæder vi os, for han er en del af Midtjylland. Så lad os nu se, hvor den ender henne.
– Vi har brug for to rigtig dygtige målmænd. Det havde vi med Jonas og Elias, det havde vi med David (Ousted, red.) og Elias, og vil vil have en rutineret målmand i et meget ungt målmandsteam. For det er der brug for. Der er Jonas spot on. Kan han gå ind og tage pladsen, så tager han pladsen. Kan Elias komme tilbage fra sin skade og tage pladsen, så er det godt. Men det er op til Jonas i sidste ende.
Svend Graversens ord faldt torsdag eftermiddag, og allerede fredag formiddag præsenterede klubben netop en rutineret målmand: David Ousted tager endnu en tørn det kommende halve år. Så pladsen som rutineret målmand er i hvert fald udfyldt, før Lössl efter planen vender tilbage til træningsbanen i Ikast.
Det virker ikke, som om det er interessant for ham at være her, hvis han ikke kan tage pladsen.
– Det er en tolkning, I laver. Det er jeg ikke sikker på.
Tror du godt, han ville kunne affinde sig med at være reserve?
– Jeg er helt sikker på, at han kan affinde sig med, at der er en fair konkurrence på målmandsposten.
En mulighed er selvsagt også, at Jonas Lössl finder en anden klub i transfervinduet. Svend Graversen bekræfter, at der er en vis interesse for målmanden.
– Men tingene ligger stille i øjeblikket. Det gør de også for ham selv. Er stadig i Brentford, så både/og. Han er en dygtig målmand og har gjort det på den store scene, så selvfølgelig er der interesse, men det skal jo matche alle parter, siger sportschefen.
33-årige Lössl har kontrakt med FC Midtjylland frem til 2025.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!