Jonas Lössl var klar i spyttet, da han talte med TV2 Sport, umiddelbart efter FC Midtjylland lejede ham ud til Brentford i januar.
– I første omgang ser vi hinanden an med seks måneders leje, og så er der lagt en plan sammen med klubberne og mine repræsentanter for, hvad der skal ske til sommer ud fra forskellige scenarier, sagde han og blev spurgt, om FC Midtjylland var et af de scenarier.
– Nej, svarede han kort og godt.
Foreløbig er det dog dét, der er på tapetet i næste uge. 1. juli er Lössl tilbage i klubben, hvor han bliver taget imod med åbne arme. Sportschef Svend Graversen mener ikke, at der er problemer mellem parterne.
– Jeg tror, det der i medierne blev kørt op til lidt mere, end det var. Vi har altid haft gode snakke og en god dialog med Jonas. Så jeg tror mere, det var udefra, at det blev kørt op, siger han.
Men han sagde, at han ikke så det som et scenarie at blive i Midtjylland.
– Jeg tror også, han har sagt bagefter, at det måske ikke lige var det, han mente, og måske blev det taget ud af en kontekst, lyder det fra Graversen.
– Når det så er sagt, er han Midtjylland-mand. Han er i konkurrence med vores målmænd. Lige nu har vi Elias (Olafsson, red.), og så har vi to unge målmænd, så vi mangler en målmand.
– Men vi er overhovedet ikke bekymret for at få Jonas tilbage. Faktisk glæder vi os, for han er en del af Midtjylland. Så lad os nu se, hvor den ender henne.
– Vi har brug for to rigtig dygtige målmænd. Det havde vi med Jonas og Elias, det havde vi med David (Ousted, red.) og Elias, og vil vil have en rutineret målmand i et meget ungt målmandsteam. For det er der brug for. Der er Jonas spot on. Kan han gå ind og tage pladsen, så tager han pladsen. Kan Elias komme tilbage fra sin skade og tage pladsen, så er det godt. Men det er op til Jonas i sidste ende.
Svend Graversens ord faldt torsdag eftermiddag, og allerede fredag formiddag præsenterede klubben netop en rutineret målmand: David Ousted tager endnu en tørn det kommende halve år. Så pladsen som rutineret målmand er i hvert fald udfyldt, før Lössl efter planen vender tilbage til træningsbanen i Ikast.
Det virker ikke, som om det er interessant for ham at være her, hvis han ikke kan tage pladsen.
– Det er en tolkning, I laver. Det er jeg ikke sikker på.
Tror du godt, han ville kunne affinde sig med at være reserve?
– Jeg er helt sikker på, at han kan affinde sig med, at der er en fair konkurrence på målmandsposten.
En mulighed er selvsagt også, at Jonas Lössl finder en anden klub i transfervinduet. Svend Graversen bekræfter, at der er en vis interesse for målmanden.
– Men tingene ligger stille i øjeblikket. Det gør de også for ham selv. Er stadig i Brentford, så både/og. Han er en dygtig målmand og har gjort det på den store scene, så selvfølgelig er der interesse, men det skal jo matche alle parter, siger sportschefen.
33-årige Lössl har kontrakt med FC Midtjylland frem til 2025.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
I chok over Manchester United
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Køber engelsk klub
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
MEDIE
631 millioner kroner
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Arne Slot sukker efter mål-rekord
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Medier revser Real Madrid-træner
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Dansk drømmehug i Serie A
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER