Smækkede med døren i FCM: Det blev kørt op

Jonas Lössl vender lige straks tilbage til FC Midtjylland, hvor han ellers smækkede med døren i januar. Sportschefen mener dog ikke, at det skaber problemer.



Jonas Lössl var klar i spyttet, da han talte med TV2 Sport, umiddelbart efter FC Midtjylland lejede ham ud til Brentford i januar.

– I første omgang ser vi hinanden an med seks måneders leje, og så er der lagt en plan sammen med klubberne og mine repræsentanter for, hvad der skal ske til sommer ud fra forskellige scenarier, sagde han og blev spurgt, om FC Midtjylland var et af de scenarier.

– Nej, svarede han kort og godt.

Foreløbig er det dog dét, der er på tapetet i næste uge. 1. juli er Lössl tilbage i klubben, hvor han bliver taget imod med åbne arme. Sportschef Svend Graversen mener ikke, at der er problemer mellem parterne.

– Jeg tror, det der i medierne blev kørt op til lidt mere, end det var. Vi har altid haft gode snakke og en god dialog med Jonas. Så jeg tror mere, det var udefra, at det blev kørt op, siger han.

Men han sagde, at han ikke så det som et scenarie at blive i Midtjylland.

– Jeg tror også, han har sagt bagefter, at det måske ikke lige var det, han mente, og måske blev det taget ud af en kontekst, lyder det fra Graversen.

– Når det så er sagt, er han Midtjylland-mand. Han er i konkurrence med vores målmænd. Lige nu har vi Elias (Olafsson, red.), og så har vi to unge målmænd, så vi mangler en målmand. 

– Men vi er overhovedet ikke bekymret for at få Jonas tilbage. Faktisk glæder vi os, for han er en del af Midtjylland. Så lad os nu se, hvor den ender henne.

– Vi har brug for to rigtig dygtige målmænd. Det havde vi med Jonas og Elias, det havde vi med David (Ousted, red.) og Elias, og vil vil have en rutineret målmand i et meget ungt målmandsteam. For det er der brug for. Der er Jonas spot on. Kan han gå ind og tage pladsen, så tager han pladsen. Kan Elias komme tilbage fra sin skade og tage pladsen, så er det godt. Men det er op til Jonas i sidste ende.

Svend Graversens ord faldt torsdag eftermiddag, og allerede fredag formiddag præsenterede klubben netop en rutineret målmand: David Ousted tager endnu en tørn det kommende halve år. Så pladsen som rutineret målmand er i hvert fald udfyldt, før Lössl efter planen vender tilbage til træningsbanen i Ikast.

Det virker ikke, som om det er interessant for ham at være her, hvis han ikke kan tage pladsen.

– Det er en tolkning, I laver. Det er jeg ikke sikker på.

Tror du godt, han ville kunne affinde sig med at være reserve?

– Jeg er helt sikker på, at han kan affinde sig med, at der er en fair konkurrence på målmandsposten.

En mulighed er selvsagt også, at Jonas Lössl finder en anden klub i transfervinduet. Svend Graversen bekræfter, at der er en vis interesse for målmanden.

– Men tingene ligger stille i øjeblikket. Det gør de også for ham selv. Er stadig i Brentford, så både/og. Han er en dygtig målmand og har gjort det på den store scene, så selvfølgelig er der interesse, men det skal jo matche alle parter, siger sportschefen.

33-årige Lössl har kontrakt med FC Midtjylland frem til 2025.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby


Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Bach Bak i svime over Uhre

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

– Så kan det ikke være et svært valg

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Schmedes roser ny transfer

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Liverpool-træner er ked af prædikat

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter