Jonas Lössl var klar i spyttet, da han talte med TV2 Sport, umiddelbart efter FC Midtjylland lejede ham ud til Brentford i januar.
– I første omgang ser vi hinanden an med seks måneders leje, og så er der lagt en plan sammen med klubberne og mine repræsentanter for, hvad der skal ske til sommer ud fra forskellige scenarier, sagde han og blev spurgt, om FC Midtjylland var et af de scenarier.
– Nej, svarede han kort og godt.
Foreløbig er det dog dét, der er på tapetet i næste uge. 1. juli er Lössl tilbage i klubben, hvor han bliver taget imod med åbne arme. Sportschef Svend Graversen mener ikke, at der er problemer mellem parterne.
– Jeg tror, det der i medierne blev kørt op til lidt mere, end det var. Vi har altid haft gode snakke og en god dialog med Jonas. Så jeg tror mere, det var udefra, at det blev kørt op, siger han.
Men han sagde, at han ikke så det som et scenarie at blive i Midtjylland.
– Jeg tror også, han har sagt bagefter, at det måske ikke lige var det, han mente, og måske blev det taget ud af en kontekst, lyder det fra Graversen.
– Når det så er sagt, er han Midtjylland-mand. Han er i konkurrence med vores målmænd. Lige nu har vi Elias (Olafsson, red.), og så har vi to unge målmænd, så vi mangler en målmand.
– Men vi er overhovedet ikke bekymret for at få Jonas tilbage. Faktisk glæder vi os, for han er en del af Midtjylland. Så lad os nu se, hvor den ender henne.
– Vi har brug for to rigtig dygtige målmænd. Det havde vi med Jonas og Elias, det havde vi med David (Ousted, red.) og Elias, og vil vil have en rutineret målmand i et meget ungt målmandsteam. For det er der brug for. Der er Jonas spot on. Kan han gå ind og tage pladsen, så tager han pladsen. Kan Elias komme tilbage fra sin skade og tage pladsen, så er det godt. Men det er op til Jonas i sidste ende.
Svend Graversens ord faldt torsdag eftermiddag, og allerede fredag formiddag præsenterede klubben netop en rutineret målmand: David Ousted tager endnu en tørn det kommende halve år. Så pladsen som rutineret målmand er i hvert fald udfyldt, før Lössl efter planen vender tilbage til træningsbanen i Ikast.
Det virker ikke, som om det er interessant for ham at være her, hvis han ikke kan tage pladsen.
– Det er en tolkning, I laver. Det er jeg ikke sikker på.
Tror du godt, han ville kunne affinde sig med at være reserve?
– Jeg er helt sikker på, at han kan affinde sig med, at der er en fair konkurrence på målmandsposten.
En mulighed er selvsagt også, at Jonas Lössl finder en anden klub i transfervinduet. Svend Graversen bekræfter, at der er en vis interesse for målmanden.
– Men tingene ligger stille i øjeblikket. Det gør de også for ham selv. Er stadig i Brentford, så både/og. Han er en dygtig målmand og har gjort det på den store scene, så selvfølgelig er der interesse, men det skal jo matche alle parter, siger sportschefen.
33-årige Lössl har kontrakt med FC Midtjylland frem til 2025.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Gejst opvejer træthed for AGF
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT