Smagsdommerne: FC Midtjylland er klar til både EL og Superliga

FC Midtjylland har holdet, bredden og kvaliteten til både at gøre det godt i Europa League og samtidig holde fanen højt i Superligaen, mener denne uges smagsdommer på tipsbladet.dk



Alka Superligaen har afviklet spillerunde nummer otte, og FC Midtjylland holder fast i topplaceringen. Men de danske mestre tager nu hul på et helt nyt kapitel i klubbens historie, da Europa League-gruppespillet venter med premiere i torsdagens hjemmekamp mod polske Legia. 

FC Midtjyllands udfordring med både at præstere på den hjemlige og europæiske scene er blevet forelagt denne uges smagsdommer – i dag Zak Egholm,  journalist og kommentator hos Discovey Networks, der blandt andet sender fodbold på Canal 9 og Eurosport.

FC Midtjylland står over for Europa League-gruppespillet – kommer det til at ramme deres resultater i Superligaen?
– Det er selvfølgelig en rigtig stor udfordring, som FC Midtjylland står over for – ingen tvivl om det. Men er der en klub, der kan gøre det, er det FC Midtjylland.
 
– De har formået at holde på store profiler som Pione Sisto og Erik Sviatchenko og har samtidig fået styrket truppen og bredden.  Indtil videre har de ikke vist nogen svaghedstegn i ligaen, og jeg har en klar forventning om, at de sagtens kan stå det igennem uden.
 
– Selvfølgelig er der den ubekendte, at det er første gang holdet står over for udfordringen. Men kigger man på truppen, kan man ikke kalde det for en grøn trup. Der er massere af spillere med erfaring, og flere af de nye spillere, der er købt ind med god erfaring også. 
 
– Og selv om træner Jess Thorup også står over for sin debut, er han heller ikke nogen grøn træner. Selve klubben er grøn på det her område, men man har formået at forberede sig endda meget stærkt til både at spille i Superligaen og i Europa. 
 
– Profilerne er fortsat de samme, og der er købt sig til endnu mere erfaring og bredde. Og med et succesfuldt rotationsprincip i forhold til de store kampe, vil jeg sige, at FC Midtjylland bestemt er klar til både Superliga og Europa League.
 
 
Hvordan ser du ellers på den nuværende Superligas kvalitet?
– Jeg vil sige: Så er det nu, kære Superliga.
 
– Hen over transfervinduet kom der slet ikke den forventede afgang af profiler, da spillere som Pione Sisto, Daniel Amartey, Erik Sviatchenko og Rasmus Falk ikke blev solgt, hvilket der i flere omgange var lagt op til. 
 
– Det betyder, at ligaen fortsat rummer disse profiler efter et vindue, hvor der tilmed er blevet indkøbt endnu flere. Derfor mener jeg også, at vi kan tillade os at forvente et klart løft af kvaliteten hen over sæsonen og at Superligaen skal vise sig fra sin bedste side.
 
– De førnævnte spillere skal sammen med profiler som Nicolai Jørgensen, Andreas Cornelius og andre være med til at højne hele ligaen og gøre den endnu mere attraktiv, hvilket kan komme alle holdene til gode.
 
 
    
 
 




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Presset træner vil rotere mod FCM

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Nu forklarer Noah Nartey

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Enorme Superliga-talenter udtaget

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

De må have mareridt om ham i nat!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain