SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

I et interview med Tipsbladet fortæller Adam Claridge om skiftet fra Brøndby til FC Emmen.



Adam Claridge er fortid i Brøndby.  

Den talentfulde midtbanespiller skiftede i sommeren 2025 fra Brøndby til den hollandske klub FC Emmen.  

Claridge kæmpede for at slå igennem på Brøndbys førstehold, men han fik ingen indikationer på, at hans store gennembrud var lige om hjørnet.  

Men en besked fra en tidligere træner vendte op og ned på det hele, og pludselig stod Adam Claridge i Holland. Det fortæller den 20-årige midtbanespiller i et interview med Tipsbladet.  

Hvordan forløb skiftet til FC Emmen?  

– Jeg stod et sted i Brøndby, hvor jeg godt vidste, at der nok skulle ske noget nyt. Mig og min agent kiggede efter nogle muligheder, men vi var ikke langt i forløbet, for jeg ville godt prøve mig af i Brøndby i opstarten.  

– Men jeg kunne godt mærke, at det ikke var tiltænkt, at jeg ville få en rolle, og så rakte Menno (van Dam, red.) faktisk ud til mig. Ham kender jeg jo rigtig godt fra hans tid på U19-holdet i Brøndby, hvor jeg havde ham i to år.  

– Det gav rigtig god mening for mig at komme et sted hen, hvor jeg kendte træneren. Da jeg så fik snakket med klubben, så var det også tydeligt, at de ville give mig chancen, og det var en klub, der var klar til at spille med unge spillere og udvikle spillere.  

Skrev Menno bare direkte til dig?  

– Det foregik sådan, at jeg skrev til ham for at ønske ham tillykke med jobbet i FC Emmen, for jeg har altid haft et godt forhold til ham. Men så åbnede han lidt muligheden for, at jeg kunne komme dertil, da vi skrev sammen. Så kontaktede Emmen så min agent, og så gik det hurtigt derfra.  

Gik det så hurtigt, efter Menno sendte dig en besked?  

– Ja, det tog vel en uges tid eller halvanden, hvor jeg lige kunne mærke efter og lære dem i Emmen at kende. Brøndby skulle også lige træffe en beslutning, men det gik egentlig hurtigt nok, da vi fandt ud af, at det var det rette match, fortæller Adam Claridge.  

Adam Claridge nåede ikke at få debut for Brøndbys førstehold.

Den unge dansker fik en blændende start i FC Emmen, hvor han har kontrakt til sommeren 2028, men alt blev sat på pause, da han i vinter-opstarten løb ind i en slem knæskade.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Klar til at gå shopamok

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Storkamp af Patrick Dorgu

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne