FC København skal med stor sandsynlighed på jagt efter flere nye målmænd til sommer.
Kamil Grabara forventes at blive solgt, og reservemålmand Karl-Johan Johnsson har nu også meldt ud, at han forventer at forlade FC København efter denne sæson, hvor den 33-årige svenskers kontrakt udløber.
– Der er ikke blevet besluttet noget endnu, så vi må se, hvad der sker. Det er lidt uvist. Jeg har ikke hørt noget fra klubben, da vi ikke har haft nogen snak. Så de virker ikke interesserede i at forlænge, mens vi også ønsker at prøve noget nyt. Tiden er kommet til at lede efter noget andet, lyder det, ifølge Fotbollskanalen, fra Karl-Johan Johnsson.
Karl-Johan Johnsson fik chancen i fire Superliga-kampe i begyndelsen af sæsonen, da Kamil Grabara pådrog sig en alvorlig skade, men FC København hentede herefter australske Maty Ryan, og dermed røg Karl-Johan Johnsson tilbage på bænken.
– Det gik godt for mig i starten (af tiden i FC København, red.), og jeg havde et fint niveau, men i de seneste to sæsoner har jeg fået mindre spilletid, end jeg havde håbet på. Samtidig har vi gjort det godt som hold, Kamil har været god, og vi har fået en god struktur. Men jeg havde ønsket, at jeg ville have spillet flere kampe, siger Karl-Johan Johnsson.
Karl-Johan Johnsson peger afslutningsvist på, at han ideelt set gerne vil fortsætte karrieren i udlandet, hvorfor en retur til Sverige ikke er førsteprioriteten.
Den svenske målmand, som FC København hentede i franske Guingamp i 2019, er også åben for at rykke til en anden dansk klub, da han føler sig godt tilpas i Danmark.
Svenskerens førsteprioritet er dog at prøve kræfter med en ny liga, lyder det i interviewet med Fotbollskanalen.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
