SønderjyskE åbner dialog med OB

Sportschef Ole Nielsen vil have Henrik Hansen til SønderjyskE på en fast aftale. Klubben er i dialog med OB.



Henrik Hansen har det seneste halve år imponeret i SønderjyskE, men som det ser ud nu, skal han retur til en uvis fremtid under Henrik Clausen og Thomas Helveg i OB, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt. Men står det til SønderjyskE og dennes sportschef Ole Nielsen, så bliver Henrik Hansen i klubben på en mere permanent aftale.

– Det er ikke i vore hænder, for det er op til OB at afgøre, hvad de vil. Men vi har en dialog med dem omkring Henrik, og jeg håber og forventer, at der kommer skred i tingene i det nye år, og så må vi se, hvilken retning det peger i, siger Nielsen til tipsbladet.dk.

Henrik Hansen nåede at spille 12 kampe i SønderjyskE i efteråret og vil i OB komme til at kæmpe med blandt andre Andreas Johansson om pladsen som offensiv midtbanespiller. Men spillersituationen i OB er rimelig uafklaret, og det forventes at en række spillere forlader klubben, hvorfor OB måske ikke sådan uden videre kan lade Hansen gå.

LÆS OGSÅ: SønderjyskE jagter Hansen-erstatning

I SønderjyskE’s offensiv er de i øvrigt fortsat uafklarede med hensyn til den tyske angrber Mustafa Kucukovic, der har kontraktudløb den 31. december. SønderjyskE har en klausul, der kan give ham et halvt år mere i klubben. Men jyderne ønsker at tilknytte ham på en længerevarende aftale, og situationen er endnu ikke afklaret.

– Vi er dialog med ham og hans agent, og ligesom med Henrik forventer vi, at der kommer skred i tingene i det nye år, lyder det fra sportschefen.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!