SønderjyskE åbner dialog med OB

Sportschef Ole Nielsen vil have Henrik Hansen til SønderjyskE på en fast aftale. Klubben er i dialog med OB.



Henrik Hansen har det seneste halve år imponeret i SønderjyskE, men som det ser ud nu, skal han retur til en uvis fremtid under Henrik Clausen og Thomas Helveg i OB, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt. Men står det til SønderjyskE og dennes sportschef Ole Nielsen, så bliver Henrik Hansen i klubben på en mere permanent aftale.

– Det er ikke i vore hænder, for det er op til OB at afgøre, hvad de vil. Men vi har en dialog med dem omkring Henrik, og jeg håber og forventer, at der kommer skred i tingene i det nye år, og så må vi se, hvilken retning det peger i, siger Nielsen til tipsbladet.dk.

Henrik Hansen nåede at spille 12 kampe i SønderjyskE i efteråret og vil i OB komme til at kæmpe med blandt andre Andreas Johansson om pladsen som offensiv midtbanespiller. Men spillersituationen i OB er rimelig uafklaret, og det forventes at en række spillere forlader klubben, hvorfor OB måske ikke sådan uden videre kan lade Hansen gå.

LÆS OGSÅ: SønderjyskE jagter Hansen-erstatning

I SønderjyskE’s offensiv er de i øvrigt fortsat uafklarede med hensyn til den tyske angrber Mustafa Kucukovic, der har kontraktudløb den 31. december. SønderjyskE har en klausul, der kan give ham et halvt år mere i klubben. Men jyderne ønsker at tilknytte ham på en længerevarende aftale, og situationen er endnu ikke afklaret.

– Vi er dialog med ham og hans agent, og ligesom med Henrik forventer vi, at der kommer skred i tingene i det nye år, lyder det fra sportschefen.





Klar til at gå shopamok




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub