SønderjyskE åbner dialog med OB

Sportschef Ole Nielsen vil have Henrik Hansen til SønderjyskE på en fast aftale. Klubben er i dialog med OB.



Henrik Hansen har det seneste halve år imponeret i SønderjyskE, men som det ser ud nu, skal han retur til en uvis fremtid under Henrik Clausen og Thomas Helveg i OB, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt. Men står det til SønderjyskE og dennes sportschef Ole Nielsen, så bliver Henrik Hansen i klubben på en mere permanent aftale.

– Det er ikke i vore hænder, for det er op til OB at afgøre, hvad de vil. Men vi har en dialog med dem omkring Henrik, og jeg håber og forventer, at der kommer skred i tingene i det nye år, og så må vi se, hvilken retning det peger i, siger Nielsen til tipsbladet.dk.

Henrik Hansen nåede at spille 12 kampe i SønderjyskE i efteråret og vil i OB komme til at kæmpe med blandt andre Andreas Johansson om pladsen som offensiv midtbanespiller. Men spillersituationen i OB er rimelig uafklaret, og det forventes at en række spillere forlader klubben, hvorfor OB måske ikke sådan uden videre kan lade Hansen gå.

LÆS OGSÅ: SønderjyskE jagter Hansen-erstatning

I SønderjyskE’s offensiv er de i øvrigt fortsat uafklarede med hensyn til den tyske angrber Mustafa Kucukovic, der har kontraktudløb den 31. december. SønderjyskE har en klausul, der kan give ham et halvt år mere i klubben. Men jyderne ønsker at tilknytte ham på en længerevarende aftale, og situationen er endnu ikke afklaret.

– Vi er dialog med ham og hans agent, og ligesom med Henrik forventer vi, at der kommer skred i tingene i det nye år, lyder det fra sportschefen.





Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir




LIVE

TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

De vil have Rashford

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Riemer lover: De får debut

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Vender tilbage til skærmen

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’