Selv om Sønderjyske blev nummer to i nedrykningsspillets pulje 1, afsluttede sønderjyderne onsdag aften sæsonen med 1-1 ude mod Lyngby.
Sidste uges finalesejr i Sydbank Pokalen gør nemlig, at Sønderjyske bliver trukket ud af Superligaens Europa-playoff, da klubben allerede via pokalsejren er sikret en billet til den europæiske kvalifikation i næste sæson.
Det medfører, at Sønderjyske ikke får mulighed for at ende på syvendepladsen, men i stedet bliver tildelt tiendepladsen, og således går klubben potentielt glip af store indtægter i form af blandt andet tv-penge.
Sønderjyske-sportschef Hans Jørgen Haysen vurderer, at der er tale om et millionbeløb, som klubben risikerer at gå glip af, og han ærgrer sig over, at scenariet er opstået.
– Vi synes, der skulle være blevet kigget på det, ligesom der er blevet kigget på så meget andet de seneste måneder, hvor de har været force majeure med coronakrisen.
Læs også:Lyngby glæder sig over hjemmebanefordel i skæbnekamp
– Vi er ærgerlige over det, og det er specielt økonomisk. Vi tæller mønterne for tiden, og der er ikke alt for mange af dem i kassen på grund af coronakrisen, siger Haysen.
– Det ville have betydet enormt meget, hvis vi kunne have spillet med om nogle højere placeringer og dermed tjent flere penge og kunne give vores sponsorer mere profilering i forhold til at spille kampe, siger han.
Det er dog ikke kun økonomisk, at Sønderjyske er kede af situationen, fortæller cheftræner Glen Riddersholm
– På et sportsligt niveau er jeg ærgerlig over det, for jeg kunne godt bruge tiden med holdet på træningsbanen. Vi kunne også have brugt pokaltriumfen til at skabe endnu større hype.
– Jeg ville gerne have spillet flere kampe, men sådan skulle det ikke være, og det er en præmis, som vi er blevet opmærksomme på, og som ingen kunne have gennemskuet.
Læs også:Marcussen tror på sejr over Hobro: Vi har prøvet det før
– Vi er ærgerlige over det, men vi er også nødt til at være solidariske, hvilket er det allervigtigste, siger Riddersholm.
Normalt ville kamprogrammet i Superligaen være strikket sammen, så ovenstående scenarie ikke kan opstå, men coronakrisen har som bekendt ændret på mange planer og altså gjort det muligt.
Sønderjyske slog i pokalfinalen AaB med 2-0 og vandt dermed den første titel i klubbens historie.
/ritzau/
Læs også:Kent Nielsen om fremtiden: Jeg er glad for at være i Silkeborg
Læs også:Sønderjyske-profil regner med at spille i Holland i næste sæson
Læs også:Hobro-træner er fortrøstningsfuld før nedrykningsbrag: Vi overlever
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
