SønderjyskE-boss jubler over tilgange: Nu skal et par spillere afskibes

SønderjyskE forventer at sige farvel til en række spillere efter flere tilgange denne sommer.



De fleste sportschef taler om, at de meget gerne vil have truppen på plads tidligt i transfervinduet. Det lykkes for de færreste.

I SønderjyskE ser det dog ud til, at man er kommet i mål. 

Haderslev-klubben fik meget tidligt en tidligere FC Midtjylland-trio bestående af Mads Albæk, Rilwan Hassan og Patrick Banggaard i stalden, og desuden er Justin Plautz og senest Frederik Schram kommet til. Søndag lagde Glen Riddersholms tropper fra land med en 2-1-sejr over Randers FC.

– Jeg er en meget tilfreds sportschef lige nu, men der er stadig arbejde at gøre i resten af vinduet. Vi har fået nogle gode spillere ind, og nu kan det være, vi skal have nogle stykker ud. Sådan er det i et transfervindue. Der handler det om hele tiden at opgradere truppen i forhold til startopstillingen og dem, der står lige bagefter i køen, og så vil der altid ske en udskiftning, siger Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.

SønderjyskE-bossen fortæller, at han forventer at afskibe to-tre spillere, og det tæller forsvarsspilleren Joao Pereira og angriberen William Tchuameni.

– Joao kender vi godt, og han var med i vores sølvsæson, men han har ikke helt fået den rolle, vi og han havde håbet. William er en ung spiller, som skal have nogle kampe for at udvikle sig, så det er naturligt, vi også kigger efter en ny klub til ham, fortæller sportschefen, der også gerne vil udleje en eller flere unge spillere, som klubben stadig tror på på lang sigt.

Det er dog ikke kun de yderste mandater i truppen, der kan stå foran et farvel i SønderjyskE. Haderselv-klubben har endnu ikke landet en transfersum denne sommer, og der skal jo penge i kassen.

– Vi har nogle profiler gående, som vi ved er interessante for andre klubber, og vi er forberedte på, at der kan komme et bud, vi ikke kan sige nej til. Jeg kalkulerer som udgangspunkt med at sælge én spiller hvert år, og det har jeg ikke gjort endnu, så på den måde kan du selv regne ud, hvad jeg forventer, der sker.

– Men det er også vigtigt at slå fast, at vi nu har en forretning, der gør os i stand til blankt at afvise de bud, vi ikke mener lever op til de forventninger, vi har. Får vi ingen gode bud, sælger vi ikke, siger Hans Jørgen Haysen.

SønderjyskE møder AaB på udebane på søndag. 



Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden