SønderjyskE-boss om uenigheder: Meget karikeret

SønderjyskE’s sportschef kan ikke genkende historier om store uenigheder med klubbens ejere.



SønderjyskE sagde i januar farvel til klublegenden Johan Absalonsen, som havde kontraktudløb, men det er blevet skrevet i Der Nordschleswiger, at det ikke nødvendigvis var alle i klubben, der ønskede det.

Både sportschef Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm skulle således gerne have villet beholde den erfarne kantspiller, men klubbens amerikanske ejere angiveligt ville det anderledes og altså ikke ville forlænge med Johan Absalonsen.

Hans Jørgen Haysen hverken be- eller afkræfter historien i optakten til søndagens kamp mod Vejle Boldklub, da Eurosport2 spørger ind til situationen. Til gengæld afviser han pure, at der er store problemer i klubben.

– Jeg vil sige, at det er blevet meget karikeret op det her. Der er også nogle gange, hvor vi har haft snakke frem og tilbage med Klaus Rasmussen og Günther Kohls (direktør og bestyrelsesformand, red.), om hvad vi skulle gøre.

– At folk har malet det op til, at det er helt ravruskende galt i SønderjyskE, det kan jeg i hvert fald ikke genkende på nogen måde. Det er klart, at nogen gange har vi en snak, hvor jeg synes nogle ting, og Glen synes nogle ting, og nu er der også nogle ejere inde, som også har noget at sige i det, men så får vi en snak om det og finder en løsning. Det gjorde vi også i det tilfælde, siger Hans Jørgen Haysen til Eurosport2.

Sportschefen mener samtidig ikke, at han havde mindre råderum end sædvanligt i løbet af det netop overståede transfervindue.

– Nej, overhovedet ikke. Det lyder, som om at ejerne bare har truffet en beslutning derovrefra. Det er langt fra tilfældet. Glen og jeg har, som det altid har været tilfældet, også været inde over. At man så har diskussioner om ting og vender for og imod hele tiden, og at der er en part mere i det her nu, er bare tilfældet i SønderjyskE, siger han.

35-årige Johan Absalonsen endte som bekendt med at forlade SønderjyskE og har siden annonceret, at han har stoppet karrieren. 





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner