SønderjyskE sagde i januar farvel til klublegenden Johan Absalonsen, som havde kontraktudløb, men det er blevet skrevet i Der Nordschleswiger, at det ikke nødvendigvis var alle i klubben, der ønskede det.
Både sportschef Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm skulle således gerne have villet beholde den erfarne kantspiller, men klubbens amerikanske ejere angiveligt ville det anderledes og altså ikke ville forlænge med Johan Absalonsen.
Hans Jørgen Haysen hverken be- eller afkræfter historien i optakten til søndagens kamp mod Vejle Boldklub, da Eurosport2 spørger ind til situationen. Til gengæld afviser han pure, at der er store problemer i klubben.
– Jeg vil sige, at det er blevet meget karikeret op det her. Der er også nogle gange, hvor vi har haft snakke frem og tilbage med Klaus Rasmussen og Günther Kohls (direktør og bestyrelsesformand, red.), om hvad vi skulle gøre.
– At folk har malet det op til, at det er helt ravruskende galt i SønderjyskE, det kan jeg i hvert fald ikke genkende på nogen måde. Det er klart, at nogen gange har vi en snak, hvor jeg synes nogle ting, og Glen synes nogle ting, og nu er der også nogle ejere inde, som også har noget at sige i det, men så får vi en snak om det og finder en løsning. Det gjorde vi også i det tilfælde, siger Hans Jørgen Haysen til Eurosport2.
Sportschefen mener samtidig ikke, at han havde mindre råderum end sædvanligt i løbet af det netop overståede transfervindue.
– Nej, overhovedet ikke. Det lyder, som om at ejerne bare har truffet en beslutning derovrefra. Det er langt fra tilfældet. Glen og jeg har, som det altid har været tilfældet, også været inde over. At man så har diskussioner om ting og vender for og imod hele tiden, og at der er en part mere i det her nu, er bare tilfældet i SønderjyskE, siger han.
35-årige Johan Absalonsen endte som bekendt med at forlade SønderjyskE og har siden annonceret, at han har stoppet karrieren.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
