SønderjyskE sagde i januar farvel til klublegenden Johan Absalonsen, som havde kontraktudløb, men det er blevet skrevet i Der Nordschleswiger, at det ikke nødvendigvis var alle i klubben, der ønskede det.
Både sportschef Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm skulle således gerne have villet beholde den erfarne kantspiller, men klubbens amerikanske ejere angiveligt ville det anderledes og altså ikke ville forlænge med Johan Absalonsen.
Hans Jørgen Haysen hverken be- eller afkræfter historien i optakten til søndagens kamp mod Vejle Boldklub, da Eurosport2 spørger ind til situationen. Til gengæld afviser han pure, at der er store problemer i klubben.
– Jeg vil sige, at det er blevet meget karikeret op det her. Der er også nogle gange, hvor vi har haft snakke frem og tilbage med Klaus Rasmussen og Günther Kohls (direktør og bestyrelsesformand, red.), om hvad vi skulle gøre.
– At folk har malet det op til, at det er helt ravruskende galt i SønderjyskE, det kan jeg i hvert fald ikke genkende på nogen måde. Det er klart, at nogen gange har vi en snak, hvor jeg synes nogle ting, og Glen synes nogle ting, og nu er der også nogle ejere inde, som også har noget at sige i det, men så får vi en snak om det og finder en løsning. Det gjorde vi også i det tilfælde, siger Hans Jørgen Haysen til Eurosport2.
Sportschefen mener samtidig ikke, at han havde mindre råderum end sædvanligt i løbet af det netop overståede transfervindue.
– Nej, overhovedet ikke. Det lyder, som om at ejerne bare har truffet en beslutning derovrefra. Det er langt fra tilfældet. Glen og jeg har, som det altid har været tilfældet, også været inde over. At man så har diskussioner om ting og vender for og imod hele tiden, og at der er en part mere i det her nu, er bare tilfældet i SønderjyskE, siger han.
35-årige Johan Absalonsen endte som bekendt med at forlade SønderjyskE og har siden annonceret, at han har stoppet karrieren.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
