• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

SønderjyskE-boss om uenigheder: Meget karikeret

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

SønderjyskE's sportschef kan ikke genkende historier om store uenigheder med klubbens ejere.

Af Victor Risager

SønderjyskE sagde i januar farvel til klublegenden Johan Absalonsen, som havde kontraktudløb, men det er blevet skrevet i Der Nordschleswiger, at det ikke nødvendigvis var alle i klubben, der ønskede det.

Både sportschef Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm skulle således gerne have villet beholde den erfarne kantspiller, men klubbens amerikanske ejere angiveligt ville det anderledes og altså ikke ville forlænge med Johan Absalonsen.

Hans Jørgen Haysen hverken be- eller afkræfter historien i optakten til søndagens kamp mod Vejle Boldklub, da Eurosport2 spørger ind til situationen. Til gengæld afviser han pure, at der er store problemer i klubben.

- Jeg vil sige, at det er blevet meget karikeret op det her. Der er også nogle gange, hvor vi har haft snakke frem og tilbage med Klaus Rasmussen og Günther Kohls (direktør og bestyrelsesformand, red.), om hvad vi skulle gøre.

- At folk har malet det op til, at det er helt ravruskende galt i SønderjyskE, det kan jeg i hvert fald ikke genkende på nogen måde. Det er klart, at nogen gange har vi en snak, hvor jeg synes nogle ting, og Glen synes nogle ting, og nu er der også nogle ejere inde, som også har noget at sige i det, men så får vi en snak om det og finder en løsning. Det gjorde vi også i det tilfælde, siger Hans Jørgen Haysen til Eurosport2.

Sportschefen mener samtidig ikke, at han havde mindre råderum end sædvanligt i løbet af det netop overståede transfervindue.

- Nej, overhovedet ikke. Det lyder, som om at ejerne bare har truffet en beslutning derovrefra. Det er langt fra tilfældet. Glen og jeg har, som det altid har været tilfældet, også været inde over. At man så har diskussioner om ting og vender for og imod hele tiden, og at der er en part mere i det her nu, er bare tilfældet i SønderjyskE, siger han.

35-årige Johan Absalonsen endte som bekendt med at forlade SønderjyskE og har siden annonceret, at han har stoppet karrieren. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020