SønderjyskE sagde i januar farvel til klublegenden Johan Absalonsen, som havde kontraktudløb, men det er blevet skrevet i Der Nordschleswiger, at det ikke nødvendigvis var alle i klubben, der ønskede det.
Både sportschef Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm skulle således gerne have villet beholde den erfarne kantspiller, men klubbens amerikanske ejere angiveligt ville det anderledes og altså ikke ville forlænge med Johan Absalonsen.
Hans Jørgen Haysen hverken be- eller afkræfter historien i optakten til søndagens kamp mod Vejle Boldklub, da Eurosport2 spørger ind til situationen. Til gengæld afviser han pure, at der er store problemer i klubben.
– Jeg vil sige, at det er blevet meget karikeret op det her. Der er også nogle gange, hvor vi har haft snakke frem og tilbage med Klaus Rasmussen og Günther Kohls (direktør og bestyrelsesformand, red.), om hvad vi skulle gøre.
– At folk har malet det op til, at det er helt ravruskende galt i SønderjyskE, det kan jeg i hvert fald ikke genkende på nogen måde. Det er klart, at nogen gange har vi en snak, hvor jeg synes nogle ting, og Glen synes nogle ting, og nu er der også nogle ejere inde, som også har noget at sige i det, men så får vi en snak om det og finder en løsning. Det gjorde vi også i det tilfælde, siger Hans Jørgen Haysen til Eurosport2.
Sportschefen mener samtidig ikke, at han havde mindre råderum end sædvanligt i løbet af det netop overståede transfervindue.
– Nej, overhovedet ikke. Det lyder, som om at ejerne bare har truffet en beslutning derovrefra. Det er langt fra tilfældet. Glen og jeg har, som det altid har været tilfældet, også været inde over. At man så har diskussioner om ting og vender for og imod hele tiden, og at der er en part mere i det her nu, er bare tilfældet i SønderjyskE, siger han.
35-årige Johan Absalonsen endte som bekendt med at forlade SønderjyskE og har siden annonceret, at han har stoppet karrieren.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
VM-vækkeuret: Messi skrev historie
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Et skridt tættere Englands største stadion
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
England – Ghana
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Panama – Kroatien
OPTAKT
