Sønderjyske – FC Midtjylland

Sønderjyske gik på landskampspause med to store nederlag til AaB og FC Nordsjælland, og spørgsmålet er, om det går meget anderledes, når topholdet FC Midtjylland kommer på besøg søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Sønderjyske:
Helt som forventet ligner Sønderjyske et hold, som kommer til at kæmpe hårdt for at sikre endnu en sæson i den bedste danske række.

Oprykkerne har haft det svært mod de bedste hold i Superligaen med nul point i seks kampe mod rækkens aktuelle top-seks, men indtil forrige spillerunde var det til gengæld blevet til point i alle kampene mod holdene fra den nedre halvdel.

Den stime fik en bitter ende ude mod AaB i en kamp, hvor Sønderjyske slet ikke ramte niveau og fortjent tabte med 3-0.

Ondt blev værre lige inden landskampspausen med et nederlag på hele 4-1 hjemme mod FC Nordsjælland, og Thomas Nørgaards tropper har formentlig haft godt af en lille break fra Superligaen til lige at få nulstillet igen.

Kristall Ingason er ude resten af 2024 med en skade. Til gengæld er Tobias Klysner nu kampdygtig.

FC Midtjylland:
De forsvarende danske mestre FC Midtjylland måtte tage på landskampspause med sæsonens første Superliga-nederlag i bagagen.

I et ellers jævnbyrdigt opgør ude mod Brøndby trak midtjyderne nemlig for en gang skyld det korte strå med et 2-0 nederlag, og en del af skylden vil de formentlig rette mod kampens dommer, som ifølge Thomasberg og co. burde have fløjtet for FCM-straffe hele to gange.

Med kun ét nederlag ud af 11 mulige er der dog ikke grund til bekymring hos FC Midtjylland, som fortsat topper Superligaen, men nu kun med tre point ned til FCK.

Der er ikke mange fingre at pege af midtjydernes indledning på sæsonen, om end det er værd at bemærke, at det faktisk kun er blevet til to sejre ud af seks mulige på udebane.

Marrony, Cho Gue-sung, Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya og Kevin Mbabu er alle ude med skader. TIl gengæld slap Ousmane Diao for karantæne, efter det første gule kort mod Brøndby efterfølgende blev omstødt, mens Juninho og Mikel Gogorza desuden tilbage fra skader.

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Bak – Osorio, Martinez, Castillo, Simsir – Franculino, Kuchta

Dom:
Sønderjyske har tabt samtlige kampe i sæsonen mod hold fra Superligaens top-seks, så håbet om point mod rækkens tophold, ligger selvfølgelig på et lille sted.

FC Midtjylland gik på landskampspause med sæsonens første nederlag, og skal derfor ud at revanchere sig søndag aften, og det kan ende med at gå hårdt udover oprykkerne, som i fem af syv nederlag har tabt mere end ét mål.

3-0 til gæsterne.

Spilforslag:
FC Midtjylland -1.5 (AH) mål til odds 2.52 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano


Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fyret

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FC København-profil ude med sygdom

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

– Brøndby er chanceløse

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Frank reddet i døende sekunder

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt