Superliga
Dommer: M. Krogh
Søndag 17. maj kl. 18.00
Stream: TV2 Sport
Spilforslag
Sønderjyske vinder
Odds 3,35
Odds fra juni 7, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Sønderjyske:
Sønderjyske slog senest Viborg på udebane med 1-0, og dermed lever et spinkelt håb om bronze hos sønderjyderne.
De kan i hvert fald stadig række ud efter 4. pladsen og en europæisk playoffkamp, og betingelserne er helt simple, for hvis de slår FCN med mindst tre overskydende mål, er Sønderjyske sikre på at ende mindst som nummer fire i Superligaen.
Seneste hjemmekamp på Sydbank Park gav sejr på netop 3-0, da Haderslevs Helte bankede Brøndby og fik hævn for det tarvelige nederlag til de blågule på 6-0 tidligere i mesterskabsspillet.
Nu står sønderjyderne med en mulighed for at slutte sæsonen med et brag, hvis de kan slå FC Nordsjælland i den sidste kamp.
Så ender de to hold side om side på 47 point, men før kampen har Sønderjyske -2 i målscore, mens FCN har +2 og har scoret flest mål.
Sønderjyske har kun vundet tre af deres seneste 10 hjemmekampe mod FCN, men de vandt den seneste, da holdene mødtes i sæsonens grundspil tilbage i august.
Dengang vandt grænselandets udvalgte 3-2 på mål af Soulas, Hoppe og Cherif.
Dalton Wilkins er meldt ude hos sønderjyderne, hvor der også er tvivl om Marcus Bundgaard og islandske Runar Sigurgeirsson.
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland går ind til sidste spillerunde i Superligaen på bronzepladsen.
Farum-holdet kan med stor sandsynlighed ende på 3. pladsen, selv hvis de taber i Haderslev, hvis bare de sørger for ikke at tabe med mere end højst to overskydende mål.
Så stort har Farum-holdet ikke tabt, siden de i slutningen af november og begyndelsen af december blev blæst af banen to gange i rap af flyvende FC Midtjylland i først ligaen med 6-0 og derefter DBU Pokalen med 5-1.
Træner Jens Fønsskov så sit hold komme flyvende fra land i mesterskabsspillet, hvor de vandt fire og spillede én uafgjort af de fem første kampe, men i de seneste fire er det blevet til tre gange remis og et nederlag.
I værste fald kan FCN ryge helt ned som nummer fem og altså hverken få det ene eller det andet, men de kan måske glæde sig over, at de har scoret i de seneste 19 kampe mod Sønderjyske.
Det er dog stadig helt op til mandskabet selv, om de vil sikre sig medaljer og europæisk bold i den kommende sæson. De skal bare undgå nederlag i Haderslev.
Hos FCN må de sandsynligvis endnu engang undvære kvartetten Solbakken, Røjkjær, Alio og Mohammed, mens Alexander Lind er ude med karantæne.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
FC Nordsjælland: Alexander Lind
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-1-2): Flø – Wæver, Jensen, Soulas, Gretarsson – Oggesen, Vinderslev, Emini – Cherif – Hyseni, Hoppe
FC Nordsjælland (3-4-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Yirenkyi – Lähteenmäki, Janssen, Brink, Norheim – Sadio, Adel, Amoako
Dom:
Sønderjyskes aktuelle 5. plads er flot, men der er ingen grund til, at de ikke skulle jagte sejren mod FCN for at se, om de kan kravle en eller måske endda to pladser frem i tabellen.
FC Nordsjælland vil omvendt være fint tilfredse med uafgjort, så længe stillingen er det, men holdet er ikke designet til henholdende og kynisk resultatbold.
Hvis de var det, rendte deres midterforsvarer Yirenkyi næppe så ofte rundt i forreste linje og i modstandernes felt.
Så det kan godt blive en åben affære, hvor begge hold kæmper med åben pande, og sæsonens tre første møder har i alt budt på 10 scoringer med seks til FCN og fire til Sønderjyske.
Alle de tre hidtidige kampe er endt med hjemmesejre, og dommen lyder, at det gør denne også, så Sønderjyske vinder 3-2 endnu engang.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 7, 2026 09:23 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
EKSKLUSIVT