• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Robin Ettinger-Erichsen

SønderjyskE giver multifunktionel spiller kontrakt

Rasmus Vinderslev, 19, har fået en kontrakt med SønderjyskE for det næste år.

Af Robin Ettinger-Erichsen

SønderjyskE har mange kontraktudløb til sommer, men nu har klubben gjort sit til, at de ikke løber helt tør for spillere. Der er skrevet kontrakt med Rasmus Vinderslev, der er 19 år og kommer fra klubbens ungdomshold.

Dermed har SønderjyskE i næste sæson Vinderslev som en del af Superliga-truppen. Sportschef Hans Jørgen Haysen beskriver Rasmus Vinderslevs evner således til klubbens hjemmeside:

- Han er en spiller, som kan dække mange positioner på banen; men er nok bedst på den centrale midtbane. Han har allerede et højt, teknisk niveau, et godt blik for spillet, og er generelt god til at vurdere de enkelte situationer under kampene. Han har stor, løbemæssig kapacitet, og giver sig altid 100 % uanset om det er til kampe, træning eller i styrkerummet. Og netop disse typer, er højt værdsatte i SønderjyskE. Rasmus Vinderslev er én af vores egne drenge fra det gode talentarbejde i HFK (Haderslev Fodboldklub, red.), og vi er altid ekstra glade, når det lykkes for én af de lokale spillere fra landsdelen at komme gennem det berømte nåleøje. Det klarede Rasmus, og vi glæder os til at følge ham.

Det lå dog ikke hele tiden i kortene, at Rasmus Vinderslev skulle gå fra en ungdomskontrakt til en fuldtidskontrakt med klubbens førstehold.

- Da Rasmus i sommers var ”færdig” som ungdomsspiller, men stadig bl.a. havde et år tilbage af sin ungdomsuddannelse, var det naturlig for os at beholde ham i klubben. Både, så han kunne gøre sin uddannelse færdig; men samtidig også for at se, om han kunne udvikle sig yderligere som seniorspiller. På de forskellige ungdomshold var han lidt klejn i det, og spillede faktisk heller ikke alle sine kampe på førsteholdene. Der er stor forskel fra ungdomsfodbold og det at vokse til og udvikle sig i et senior elitemiljø. Når det er sagt, er vi meget imponerede af hans udvikling, hvilket også understreger at man skal passe på med at bedømme de unge spillere for hurtigt, siger sportschefen.

Dermed kan den 19-årige midtbanespiller i næste sæson se frem til at skulle hjælpe SønderjyskE i Superligaen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus