I foråret var Emil Frederiksen udlejet til SønderjyskE, og det var begge parter så glade for, at de nu har gjort samarbejdet permanent. Derfor har Frederiksen fået en kontrakt frem til udgangen af 2023.
Den 19-årige offensivspiller kommer fra Heerenveen, hvor han havde været siden januar 2017. Dengang forlod han Viborg FF for at jagte gennembruddet i Holland.
Det kom ikke i denne omgang, men til gengæld kommer han til SønderjyskE, hvor sportschefen er svært tilfreds med at hente ham.
Læs også:Avis: Emil Frederiksen træner med i SønderjyskE
– Lige fra vi lejede ham i vinter, har vi sagt, at vi forhåbentligt kunne og skulle udløse den klausul, vi fik i lejeaftalen for at gøre ham til SønderjyskE-spiller, og efter nogle forhandlinger frem og tilbage er alle parter nu blevet enige om betingelserne, og det glæder os meget, at vi nu har ham på en længere kontrakt i SønderjyskE, for det er en spiller, som vi tror meget på.
– Vi har en strategi om, at vores hold skal bestå af unge spillere fra vores eget akademi, der skal styrkes og støttes af ældre og rutinerede spillere, og hvis vi skal hente unge spillere udefra, skal det være fordi, de er kæmpe talenter – og det er Emil Frederiksen, siger Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.
Læs også:Sønderjyske præsenterer to nye til sundhedsstaben
Frederiksen trænede allerede med mandag formiddag, da SønderjyskE havde første arbejdsdag efter en kort sommerferie. Han er hidtil noteret for 14 kampe og ét mål for SønderjyskE.
– Vi havde høje forventninger til ham, da han kom, og vi har også fået syn for sagen i løbet af foråret. Han har et vidunderligt blik for spillet, og han har et utroligt venstreben, der både kan bidrage med mål og assister.
– Jeg er sikker på, at han kommer til at lave mange flere mål, når han får endnu mere selvtillid og flere spilleminutter, for han har faktisk det, der skal til for at blive en profil i 3F Superligaen, og jeg kan godt se ham blive en god case for os rent forretningsmæssigt, når han har været her en sæson eller to, siger Hans Jørgen Haysen.
Læs også:SønderjyskE-chef om ny angriber: Har nogle vanvittige forudsætninger
Læs også:SønderjyskE henter australsk keeper
Læs også:Flere forstærkninger på vej i SønderjyskE
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
