I foråret var Emil Frederiksen udlejet til SønderjyskE, og det var begge parter så glade for, at de nu har gjort samarbejdet permanent. Derfor har Frederiksen fået en kontrakt frem til udgangen af 2023.
Den 19-årige offensivspiller kommer fra Heerenveen, hvor han havde været siden januar 2017. Dengang forlod han Viborg FF for at jagte gennembruddet i Holland.
Det kom ikke i denne omgang, men til gengæld kommer han til SønderjyskE, hvor sportschefen er svært tilfreds med at hente ham.
Læs også:Avis: Emil Frederiksen træner med i SønderjyskE
– Lige fra vi lejede ham i vinter, har vi sagt, at vi forhåbentligt kunne og skulle udløse den klausul, vi fik i lejeaftalen for at gøre ham til SønderjyskE-spiller, og efter nogle forhandlinger frem og tilbage er alle parter nu blevet enige om betingelserne, og det glæder os meget, at vi nu har ham på en længere kontrakt i SønderjyskE, for det er en spiller, som vi tror meget på.
– Vi har en strategi om, at vores hold skal bestå af unge spillere fra vores eget akademi, der skal styrkes og støttes af ældre og rutinerede spillere, og hvis vi skal hente unge spillere udefra, skal det være fordi, de er kæmpe talenter – og det er Emil Frederiksen, siger Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.
Læs også:Sønderjyske præsenterer to nye til sundhedsstaben
Frederiksen trænede allerede med mandag formiddag, da SønderjyskE havde første arbejdsdag efter en kort sommerferie. Han er hidtil noteret for 14 kampe og ét mål for SønderjyskE.
– Vi havde høje forventninger til ham, da han kom, og vi har også fået syn for sagen i løbet af foråret. Han har et vidunderligt blik for spillet, og han har et utroligt venstreben, der både kan bidrage med mål og assister.
– Jeg er sikker på, at han kommer til at lave mange flere mål, når han får endnu mere selvtillid og flere spilleminutter, for han har faktisk det, der skal til for at blive en profil i 3F Superligaen, og jeg kan godt se ham blive en god case for os rent forretningsmæssigt, når han har været her en sæson eller to, siger Hans Jørgen Haysen.
Læs også:SønderjyskE-chef om ny angriber: Har nogle vanvittige forudsætninger
Læs også:SønderjyskE henter australsk keeper
Læs også:Flere forstærkninger på vej i SønderjyskE
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Stor profil ude af Frankrig-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
