SønderjyskE henter angriber med fortid i Schalke 04.
SønderjyskE har haft en travl transferweekend.
Først kunne de præsentere den australske keeper Lawrence Thomas på en toårig aftale, og nu har klubben også sikret sig en forstærkning til offensiven. De henter således angriberen Haji Wright, der er 22 år og har en fortid i Schalke 04.
Læs også:SønderjyskE henter australsk keeper
Han har fået en toårig aftale med option på yderligere et år, meddeler sønderjyderne på sin hjemmeside søndag eftermiddag.
Haji Wright har spillet syv Bundesliga-kampe for Schalke og har også spillet for VVV-Venlo i Holland, og han ser frem til at fortsætte karrieren i Danmark.
- Selvom jeg kun er 22 år, har jeg spillet mange år i Europa. Blandt andet i Bundesligaen og Æresdivisionen. Det har jeg lært rigtig meget af, og jeg vil tage alle mine erfaringer med til min tid i SønderjyskE.
- Jeg er en stor og stærk fodboldspiller. Derudover har jeg en fin teknik, mens jeg er god til at afslutte, når jeg får chancen foran mål. Derudover har jeg en masse energi på banen, og jeg er en meget dedikeret spiller.
- Jeg har mange mål med mit ophold i SønderjyskE. Først og fremmest skal vi vinde en masse kampe, men jeg vil også vinde nogle trofæer med klubben. Derudover vil jeg score en masse mål, så jeg kan hjælpe holdet til det, siger Haji Wright til SønderjyskE's hjemmeside.
I sidste sæson spillede han 22 kampe i Æresdivisionen for VVV-Venlo, men han kom ikke på måltavlen. Tidligere har han dog scoret godt med mål for Schalkes U19-hold og andethold.
Læs også:Flere forstærkninger på vej i SønderjyskE
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
Arsenal lurer på tidligere Chelsea-back
Dele Alli bønfalder formanden om PSG-skifte
Argentiner kan afløse Zinedine Zidane
PSG vil snuppe City-spiller for næsen af Barcelona
AaB-kriger på blokken i fransk klub
Fokus
Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
I januar tager Tipsbladet hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de indgik i transfervinduet fra august til start-oktober.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk